آنجا که کویر به جنگل می‌رسد - آکا


شیخ حسن جوری، بایزید بسطامی، جنگل ابر یا بزرگ‌ترین کاروانسرای این مرز پرگهر... تأمل در هرکدام خیالی است نازک و شاعرانه، از رزم و عرفان گرفته تا تاریخ و طبیعت. بی‌دلیل نیست که این دیار را نگین 4 فصل استان نامیده‌اند.

نامش شاهرود است. این نام به دلیل جلگه‌ای حاصلخیز بوده که از رودشاه سیراب می‌شده است. هر چند که در قدیم به آن شخره و شاخره هم گفته‌اند.


زیبایی 4 فصل جنگل

دوست داریم همین اول قصه شما را با خود به یک رویا ببریم. تعجب نکنید اتفاقا این بار رویای شما بی‌کم و کاست به واقعیت می‌پیوندد. این بار می‌توانید لطافت ابر را زیر پای خود احساس کنید. اینجا ایران است 50 کیلومتری شرق شاهرود. اینک از نردبام احساست بالا آمده‌ای. شاعرانه‌ترین لحظه، شاهکار، یک تابلوی بی‌نظیر و... در وصفش می‌مانی. اینجا نقطه اتصال کویر و جنگل است. در ادامه همین مسیر شما به جنگل‌های سبز خواهید رسید. تضاد طبیعت طنازی می‌کند. کویر به جنگل و آسمان به زمین آمده است. بر این بلندا، ابر را نفس می‌کشی و چشم را بر بیکران جنگل خواهید دوخت. مجاورت 2 ناحیه کم‌فشار و پرفشار (دشت گرگان و منطقه ابر) باعث شده هر وقت زمین انرژی می‌گیرد ابرها جابه‌جا شوند. اطراف این شاهکار، پوششی گیاهی است از همه رنگ. هر فصل، این خاک رنگ و بویی دارد. سنگ تمام گذاشته است این خالق بی‌همتا.

آنجا که کویر به جنگل می‌رسد - آکا

شکار بی‌شکار

طبیعت گردی جان را تازه می‌کند و روح را نوازش. از بالای ابرها فرود خواهیم آمد و در دره‌های طولانی و عمیق قدم برمی‌داریم. ارتفاعات به هم پیوسته با صخره‌هایی استوار. قله بلند یخدان 2 هزار و 0 متر ارتفاع دارد، دره‌هایش وهم‌انگیز است؛ خانه‌ای امن برای حیات وحش، در امان از زخم نیشتر شکارچیان.

اهمیت اینجا بیشتر به دلیل وجود تنوع حیوانات وحشی است. هنوز چندین قلاده پلنگ در اینجا زنده مانده‌اند. البته بعید است شما با چند ساعت حضور، افتخار ملاقات آنها را پیدا کنید. پرندگان کمیاب، کبک دری، گله‌های قوچ و میش و کل و بز این کوهستان را به منطقه‌ای بسیار پر اهمیت تبدیل کرده است.

منطقه حفاظت شده دیگری به نام خوارتوران در قسمت جنوب شرقی شاهرود وجود دارد که یک گورخر معروف به نام گورخر ایرانی را در شناسنامه خود دارد. این حیوان زیبا منحصر به کشور ایران است. در قلمروی گورخرها حیواناتی دیگر نظیر خرگوش، کبک، تیهو، هوبره، تشی، باقرقره، شغال، پلنگ، گرگ، کفتار، آهو، جبیر، کل، بز، میش و قوچ نیز زندگی می‌کنند.

آنجا که کویر به جنگل می‌رسد - آکا

این منطقه ممنوعه بزرگ‌ترین منطقه حفاظت شده در ایران است با مساحتی بیش از یک‌میلیون هکتار. اگر شما مسحور دنیای وحش هستید به شما پیشنهاد می‌دهیم از منطقه حفاظت شده خوش ییلاق بازدید کنید. این منطقه در قسمت شمال شرقی شاهرود قرار گرفته است، شاید موفق شوید یک خرس را رویت کنید!

تپه‌های سنگ چخماق

همیشه دیدن آثار و اشیای بازمانده از انسان‌های اولیه شگفت‌انگیز است، پس تا فرصت دارید دیدن تپه‌های سنگ چخماق را از دست ندهید. حتما با شنیدن این نام به یاد آتش درست کردن انسان‌های اولیه می‌افتید. نگران نباشید این تپه‌ها 8 کیلومتر از شهر فاصله دارند، این تپه‌ها برای اولین بار در سال 1971 میلادی توسط باستان‌شناسان مورد کاوش قرار گرفت و تیغه‌هایی برای بریدن سنگ و اشیای شکار را در آن پیدا کرده‌اند. دو تپه شمالی و جنوبی آن به دوران اسلامی باز می‌گردد و سایر تپه‌ها نیز به دوره‌های دیگر متعلق است.

اگر باز هم فرصت دارید می‌توانید از تپه خوریان دیدن کنید، اینجا هم فقط و فقط 10 کیلومتر از شهر فاصله دارد. در این تپه نیز کلی آثار متعلق به انسان‌های پیشین شامل ظروف سنگی، درفش‌های استخوانی، مهرهای سفالی و... متعلق به هزاره 5 پیش از میلاد به دست آمده است.

آنجا که کویر به جنگل می‌رسد - آکا

اندر پیچ و خم قلعه

نه تنها شاهرود، بلکه شهرهای اطراف شاهرود نیز دارای قلعه‌های بسیاری از اعصار مختلف هستند. از میان این همه، هر روز هنری از نیاکان نیک سرشت ایرانی از دل خاک سر بر می‌آورد. در چند سال اخیر در یکی از روستاهای نزدیک شاهرود یک قلعه مستطیلی شکل با ارتفاع 15 متر مربوط به زمان پارت‌ها و ساسانیان با قدمتی 2000 ساله کشف شد که در داخل آن بقایای کوره آجرپزی و سفالینه‌های مربوط به دوران‌های مزبور به دست آمد. بنا بر نظر کارشناسان این قلعه در ابتدا 3 طبقه بوده است.

میامی یکی دیگر از قلعه‌های منطقه است، کمی شبیه نام‌های ژاپنی است و همنام ایالتی در آمریکا که برخی از اهالی محلی به شوخی به آن ایالت میامی می‌گویند. دیدن این قلعه خالی از لطف نیست، حداقل برای تأسف خوردن! در حال حاضر این قلعه چیزی شبیه ویرانه است. آنچه از شواهد بر می‌آید این قلعه به دلیل تهاجم مغول‌ها ویران شده است. غیر از این قلعه، بر بام کوه میامی، قلعه اراکی وجود دارد که دارای 4 برج، یک دروازه آجری و آب انبار بزرگ است.

آنجا که کویر به جنگل می‌رسد - آکا

خانه‌ای به نام یغمایی‌ها

در خیابان تهران، خیابان 8 شهریور، خانه‌ای بی‌نظیر وجود دارد از حیث معماری. این بنا که قسر در رفته از دست ساخت و سازها، یکی از زیباترین خانه‌های شاهرود قدیم به شمار می‌رود.

به این ساختمان، خانه یغمایی‌های شاهرود می‌گویند. خود شما اذعان خواهید کرد که المان‌های به کار رفته در معماری این بنا در شهر شاهرود بی‌نظیر است. نقشه آن به صورت یک حیاط مرکزی است که ورودی خانه به‌وسیله یک راهرو به حیاط وصل می‌شود.

یک بالاخانه روی راهرو نیز قرار گرفته است که با عبور از یک راه پله مارپیچی می‌توانید به آنجا بروید. این بنا در سال 1305 شمسی ساخته شده است.

در بخش غربی حیاط نیز حوضخانه، اتاق‌های مهمان، آب انبار، ایوان و تنها بادگیر شهر قرار گرفته است.


گروه گردشگری تبیان

منبع: جام جم

گردآوری ایران شناسی آکاایران
تبلیغات