loading...

بهشت در کویر - آکا


گرمای خشک و سوزان با نام کویر عجین شده است. آنقدر که هرجا صحبت از کویر می شود یاد شن های داغ و تشنگی و تمنای باران در ذهن تان تداعی شود.

با این حال، در این تکه از زمین شگفتی هایی نهفته که جذابیت آن را چند برابر و کویر را به یک معمای حل نشدنی تبدیل کرده است. با سفر به روستای سر سبز و تاریخی رشم می توانید گوشه ای از این معمای اعجاب انگیز را ببینید.


روستای رشم (Reahm) در کنار جاده دامغان به جندق و در دیواره ورودی به کویر مرکزی ایران واقع شده است. آبهای فراوان و چشمه هایی که در روستا جاری شده سرسبزی، باغ ها و مزارع پربرکت را به این منطقه هدیه داده است. قرارگیری این روستا با آب وهوای خنک و دلپذیر در کنار کویری سوزان، رشم را به یک منطق منحصر به فرد تبدیل کرده که باید از گرمای خشک و نفس گیرکویر به بهشت خنک این روستا پناه ببرید تا ارزش و شگفتی آن را درک کنید.

بهشت در کویر - آکا

معماری رشم صخره‌ای و پلکانی است و خانه های آن از پشت به کوه تکیه کرده اند و از روبرو دید بسیار زیبایی به زمین‌های زراعی دارند. در اطراف روستا، کوه‌هایی با معادن بسیار وجود دارند و ساکنان کهن این ناحیه با این معادن و طریقه استخراج از آنها آشنا بوده‌اند.

بهشت در کویر - آکا

قبرستان تاریخی

با سفر به رشم علاوه بر تماشای طبیعت زیبا می توانید از آثار تاریخی با قدمت چند هزار ساله آن نیز دیدن کنید. معروفترین بنای رشم امامزاده ای است که در کنار آن گورستان تاریخی دیده می شود که جهت قبرهای آن شمالی- جنوبی است و نشان دهنده آن است که قدمت رشم به زمان های قبل از دوران اسلامی بر می گردد.

بهشت در کویر - آکا

سنگ قبر این گورها به صورت قلوه سنگ‌های بزرگ نتراشیده‌ای است که خطوطی روی آنها کنده شده است. قدمت بعضی از این قبور به 3000 سال پیش می رسد. در اساطیر آمده که فریدون دنیا را سه بخش کرد و هر قسمت آن را به یکی از پسرانش داد، شرق را به تور، غرب را به سلم و میانه دنیا را که ایران جزء آن بود به ایرج داد. به همین دلیل است که اهالی روستا این گورستان قدیمی را به «ایرجی‌ها» نسبت می‌دهند.

بهشت در کویر - آکا

سنگ نگاره های پیش از میلاد

از دیگر آثار باستانی این روستای کویری می توان به قلعه تاریخی رشم و سنگ نگاره هایی ارزشمند باقدمت چند هزار ساله که در دامنه کوه های مرتفع شمال غربی قرار دارد اشاره کرد. سنگ نگاره هایی با نقش هایی مانند بزکوهی (نماد آب خواهی) که در دامنه شرقی یکی از کوه های منطقه بنام کوه دختران یا چهل دختران حکاکی شده است.

بهشت در کویر - آکا

بز کوهی را هر یک از اقوام باستانی، مظهر یکی از المان‌ها (عناصر) مفید طبیعت در نظر می‌گرفتند، در این مکان بز کوهی نماد آب خواهی و باران است و به خاطر ترس از خشکسالی و بی آبی در این مکان حکاکی شده است.

از دیگر سنگ نگاره های رشم می توان به نمونه های از فنجان نماهای متعدد به شکل مربع و نقش سواره نگهبان آب چشمه بر دیواره سنگی یکی از چشمه های این منطقه اشاره کرد که با مهارت بسیار بالایی حکاکی شده اند.

بهشت در کویر - آکا

مسیر دستیابی

برای دیدن روستای زیبای رشم باید به فاصله 118 کیلومتری جنوب دامغان به سمت کویر و 10 کیلومتر مانده به معلمان سفر کنید.


گروه گردشگری تبیان


گردآوری ایران شناسی آکاایران


تبلیغات