loading...

به‌طور معمول هر‌کسی هر شهری را با نشانه‌ای می‌شناسد و نام آن شهر او را به یاد خاطره‌ای خوش یا خدای نکرده تلخ می‌اندازد و شاید هم اصلا نام محله یا مکانی خاص در ذهن انسان تداعی شود. سمنان را با غذاهای محلی اش می توانید به خاطر بسپارید. نخستین پیشنهاد غذایی ما در سمنان امتحان کردن طعم واقعی کماج است. برای خرید این شیرینی محلی و مخصوص هم کافی است، سری به بازار سمنان بزنید.

هنگامی‌که در حال بازدید و گردش در بازار هستید، نان‌های خوش پخت و خوش رنگی را در شکل‌ها و ابعاد متفاوت ملاحظه خواهید کرد که یکی از آنها کماج و دیگری شیرمال است. کماج و شیرمال را می‌توان به عنوان یک نان در وعده غذایی صبحانه هم قرار داد آن هم با کره محلی سمنان (همین جا یک پرانتز باز کنم و بگویم که یکی از مهم‌ترین سوغاتی‌های سمنان کره محلی آن است البته خودشان می‌گویند خامه‌های سمنان هم مشهور است).

سبزی‌پلو‌ ‌با ترشی‌متکا! - آکا

نان دیگری هم در بازار سمنان به چشم ما خورد که نامش خیلی جالب بود و مرد نانوا از آن با عنوان «نان تنبلک» یاد می‌کرد و البته قیمت بالایی هم داشت و دلیل این قیمت بالا هم این بود که در تهیه نان تنبلک از گردو استفاده می‌شود و در واقع اصلا نوعی نان گردویی است.

اولین نکته درباره عادات غذایی سمنانی‌ها این است که بیشتر غذاهایشان از برنج تشکیل شده است و معمولا هرجا که بروید، چه رستوران باشد یا مهمان خانواده‌ای سمنانی شوید در کنار سفره غذا، شوری یا ترشی حضوری پُر رنگ دارد

سر سفره سمنانی ها

از نان‌ها و کماج و شیرمال که بگذریم، نوبت به غذاهای سمنانی می‌رسد؛ اولین نکته درباره عادات غذایی سمنانی‌ها این است که بیشتر غذاهایشان از برنج تشکیل شده است و معمولا هرجا که بروید، چه رستوران باشد یا مهمان خانواده‌ای سمنانی شوید در کنار سفره غذا، شوری یا ترشی حضوری پُر رنگ دارد.

سبزی‌پلو‌ ‌با ترشی‌متکا! - آکا

یکی از همین ترشی‌های معروف سمنان که نام عجیب و غریبی هم دارد ترشی «متکا» است. البته تعجب نکنید منظور متکایی که زیر سرمان می‌گذاریم و می‌خوابیم نیست. متکا نوعی گیاه بومی ‌منطقه سمنان است که در تابستان و بهار رشد می‌کند و قیمت خیلی بالایی هم ندارد؛ اگرچه در مقایسه با دیگر سبزیجات کمی‌ گران‌تر است.

این گیاه را رستوران‌های معروف سمنان به صورت بورانی در ماست هم می‌ریزند و در سبزی پلو سمنانی هم نقش مهمی‌ دارد. سبزی پلویی که در ادامه به آن اشاره خواهم کرد.

اما مهم‌ترین کاربرد متکا همان درست کردن ترشی است و خود سمنانی‌ها می‌گویند ترشی متکا برای کسانی که فشار خون بالا دارند، بسیار مفید است.

سبزی‌پلو‌ ‌با ترشی‌متکا! - آکا

بهترین سبزی پلوی ایران!

اما در سمنان و در میان غذاهای مختلف، سبزی‌پلو حرف اول و آخر را می‌زند و غذای محبوب این سرزمین به شمار می‌آید؛ آن‌هم سبزی پلویی که ته‌دیگ قطور و چربی دارد و تکه‌های گوشت در آن کاملا به اصطلاح مغزپخت شده است. البته شاید تعجب کنید که چرا من می‌گویم تکه‌های گوشت، چون اگر به هر ایرانی بگوییم سبزی پلو، بلافاصله ماهی را هم به آن اضافه می‌کند و اصلا سبزی پلو در ذهن و عادت غذایی ما ایرانی‌ها با ماهی آمیخته شده است.

اما در سمنان سبزی پلو داستان مفصل و متفاوتی دارد و اصلا خبری از ماهی هم در کنار سبزی پلو نیست و در این غذا شاید به جرات بتوانم بگویم حداقل 10 نوع سبزی و صیفی‌جات ریخته می‌شود و حتی بادمجان، سیب‌زمینی و گوجه‌فرنگی هم در آن می‌ریزند.

اگر به سمنان رفتید و خواستید طعم واقعی سبزی پلوی این بخش از کشورمان را بچشید، رستوران سنتی باباطاهر میان همه سمنانی‌ها مشهور است.

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از جام جم


گردآوری ایران شناسی آکاایران


تبلیغات