در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد ساخت صابون در طبیعت ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته توصیه های سفر از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

ساخت صابون در طبیعت          

اگر در دل طبیعت باشید و به صابون نیاز پیدا کنید چه می کنید؟ شاید به نظرتان عجیب باشد اما یک گردشگر حرفه ای حتی طریق ساخت صابون را هم باید بداند. گردشگری و طبیعت گردی، گاهی معادل زندگی در برهوت است و در این شرایط شما چاره ای ندارید جز آنکه با مهارت هایتان گلیم خود و هم تیمی هایتان را از آب بیرون بکشید...

ساخت صابون در طبیعت
ساخت صابون در طبیعت - آکا

ساخت صابونی ساده در طبیعت
- مقداری خاکستر چوب را جمع آوری کنید و در یک ظرف با آب مخلوط کنید. به این مخلوط قلیای صابون پزی می گویند.
- این قلیای صابون پزی را از یک صافی عبور دهید تا ذرات درشت و اضافی آن جدا شود و آن را در ظرفی بریزید.
- توجه داشته باشید که ظرف از جنسی نباشد که با قلیا صابون پزی واکنش دهد. مثلا به هیچ عنوان از جنس آلومینیوم نباشد زیرا در غیر این صورت خواهید دید که چگونه آلومینیوم توسط قلیا خورده می شود.
- توجه داشته باشید که ممکن است این ماده موجب سوختگی و خوردگی پوست دستتان شود.
- مقداری چربی حیوانی جمع آوری شده را ذوب کرده و با این قلیا ترکیب کنید. این مرحله نیاز به کمی حرارت دارید. مخلوط حاصل را مدتی حرارت داده و بپزید تا زمانی که یقین حاصل کنید که صابون سازی شما کامل شده. این زمان شاید تا یک ساعت هم طول بکشد.
- بگذارید ماده حاصله خنک شود.
حالا شما یک صابون ساده جهت نظافت و شستشو دارید!
نکته1: می توانید با کمی ابتکار ،جوشانده گیاهان و یا گلهای خوشبوی جمع آوری شده از طبیعت را به آن بیافزایید تا صابونی خوشبو داشته باشید.
نکته2: توجه داشته باشید که در هنگام کار با قلیا بسیار دقت داشته باشید زیرا ممکن است دچار سوختگی شوید!
توضیح: حتما می پرسید چرا ترکیب خاکستر چوب با آب ایجاد سوختگی می کند؟ دانستن دلایل علمی این ماجرا ممکن است مستقیما به کار یک گردشگر نیاید. با این حال بهتر است بدانید که این قلیا همان ترکیب هیدروکسید سدیم (NaOH) است که در حالت جامد خاکستر پیوند Na و OH با هم به صورت غیر فعال هستند و زمانی که با آب مخلوط می شوند این پیوند شکسته شده و  Na+ و OH- در محیط آزاد می شود.  در آب با PH خنثی تعداد OH- و H+ برابراست و زمانی که میزان OH- بالا برود (توسط خاکستر) حالت قلیایی بوجود می آید که همین می تواند باعث سوختگی و خورندگی شود.
منبع:تبیان
ویرایش و تلخیص:آکاایران


 

ساخت صابون در طبیعت گردآوری توسط بخش توصیه های سفر، توصیه سفر، توصیه های سفر به سایت آکاایران
تبلیغات