طولانی ترین پل معلق کابلی ایران در خوزستان (عکس)

آکاایران: طولانی ترین پل معلق کابلی ایران در خوزستان (عکس)

آکاایران: پل زیبای کابلی لالی روی رودخانه کارون در شوشتر یکی از زیبایی های خوزستان شده است.

طولانی ترین پل معلق کابلی ایران در خوزستان

پل کابلی شهدای لالی ، طولانی ترین پل معلق کابلی ایران است که بر روی رودخانه کارون در شوشتر واقع شده است. به گزارش تالاب شوشتر با مساحتی بالغ بر دو هزار کیلومتر مربع، یکی از شهر های پرجمعیت در شمال استان خوزستان محسوب می شود. شوشتر بدلیل هم جواری با دامنه های زاگرس موقعیت جغرافیایی ویژه ای در استان خوزستان دارد و دو رودخانه کارون و دز از ان گذر میکند.

رود کارون از پرآب ترین رودخانه های ایران است که در گذر از شمال شوشتر به دوشاخه جدا می شود ودر جنوب شهر دوباره به یک دیگر می پیوندد و یک شاخه میشود.

همین امر سبب شده است تا این رود شهر شوشتر رابه سه منطقه بافت قدیم، بلِیتی و مناطق نوین شمال غربی تقسیم کند. کارون از طولانی ترین رودهای ایران است که بخشی از ان بدلیل عمق زیاد قابلیت کشتیرانی دارد.

طولانی ترین پل معلق کابلی ایران در خوزستان (عکس)

بزرگترین پل معلق کابلی ایران

به گزارش تالاب شهرستان لالی در شمال شرقی استان خوزستان قراردارد این شهر در شهرستان لالی قرار گرفته مردم لالی از شاخهٔ هفت لنگ قوم بختیاری هستند. بخش لالی از دیرباز زیستگاه بشر بوده ودر سده های اخیر، بعنوان منطقه گرمسیری و قشلاقی بختیاری های کوچ رو، بویژه شاخه های ۷ لنگ بختیاری، اعتبار و ارزش بیشتر یافته است.

این که لالی بخشی از نخستین حوزه شناخته شده نفت در ایران به شمار می آید و از این رو، در دهه ۳۰ یکی از حوزه های فعال استخراج نفت بوده است.

طولانی ترین پل معلق کابلی ایران در خوزستان (عکس)

هنگامیکه در اطراف منطقه مستعد «لالی» حوزه های نفتی کشف شد، صنعتی شدن، شکوه و رونق ان را فزونی بخشید و لالی به اوج بالندگی رسید و نام و آوازه اش جهانگیر شد.

رود کارون از لحاظ تامین آب آشامیدنی، کشاورزی، تولید برق و تفریحات آبی اهمیت بسیاری دارد. سدهای گوناگونی نیز بر روی این رود ساخته شده است. پل کابلی و معلق شهدای لالی از جمله جاذبه های گردشگری درکنار این رودخانه است.

طولانی ترین پل معلق کابلی ایران در خوزستان (عکس)

 پل معلق لالی امروزه یکی از زیباترین و جذاب ترین مناطق تفریحی و دیدنی شهرستان لالی خوزستان محسوب میشود.

این پل بزرگ ترین پل معلق کشور است. این پل از جمله پروژه های جانبی طرح سد و نیروگاه گتوند علیا بوده است.

طولانی ترین پل معلق کابلی ایران در خوزستان (عکس)

طول پل شهدای لالی ۴۶۰ متر، ارتفاع پایه ها ۷۵ متر و پهنای خودرو رو حدودا ۵ متر و عرض ان برای عبور لوله های نفت و گاز ۲ متر است.

احداث این پل مسیر جایگزینی از مسجدسلیمان به سمت لالی در ۱۵ کیلومتری بالادست محور سد گتوند علیا است چراکه در مراحل تکمیل ساخت این سد حدود ۲۰ کیلومتر از این مسیر به زیر آب میرود.

طولانی ترین پل معلق کابلی ایران در خوزستان (عکس)

پل کابلی شهدای لالی

این پل کابلی دارای عرشه فلزی با پایه ها و پایلون های بتنی و کابل های ترکه ای است که با روش نصب تلفیق کشتیرانی در ارتفاع ۱۵۵ متری کف رودخانه کارون ساخته شده است.

.

منبع : talab.org


تبلیغات