آکاایران: مجموعه: مکانهای زیارتی ایران و جهان

آستانه ی رؤس الشهداء

آکاایران: آستانه ی رؤس الشهداء

آستانه ی رؤس الشهداء، در باب الصغیر شهر دمشق واقع است

 

 این آستانه ی مطهر که در باب الصغیر شهر دمشق واقع است، یکی از زیارتگاههای شیعیان جهان می باشد. پس از واقعه ی کربلا، در سال 61ق، سرهای مقدس شهدای کربلا از کوفه به شام فرستاده شد و جهت ایجاد رعب و فزع در دل مسلمین و مخالفین و به علامت پیروزی، در کوچه و بازار طواف داده شد.

 

سپس یزیدبن معاویه دستور دفن آنها را صادر کرد و سرهای مبارک را در باب الصغیر دفن نمودند. این آستانه، سرهای مطهر حضرت ابوالفضل العباس (علیه السلام)، حضرت علی اکبر (علیه السلام)، حضرت قاسم (علیه السلام)، جعفربن عقیل، جعفربن علی، حبیب بن مظاهر اسدی، حر ریاحی، عمربن علی، عبدالله بن علی، محمدبن علی، عبدالله ابن عوف، محمدبن مسلم، عبدالله بن عقیل، حسین بن عبدالله، ابن عوف، محمدبن مسلم، عبدالله بن عقیل، حسین بن عبدالله، علی بن ابی بکر و عثمان بن علی را در بر دارد.

 

سیدمحسن امین، این آستانه ی مقدسه را فاقد شک و تردید مدفن سرهای بریده ی شهدای کربلا می داند ولی در تعداد سرهای مطهری که مدفون اند تردید دارد و می نویسد: «بعد از سال 1321ق در مقبره ی مشهور به باب الصغیر دمشق آستانه ای را دیدم که بر روی آن سنگی بود و بر سنگ مذکور چنین ذکر گشته بود: هذا مدفن رأس العباس بن علی و رأس علی بن الحسین الاکبر و رأس حبیب بن مظاهر. آنگاه بعد از چند سال این آستانه را خراب نمودند و تجدید بنا کردند و این سنگ را برداشتند و ضریحی را داخل آستانه نصب نمودند و نام جمعی از شهدای کربلا را به آن اضافه کردند ولی در حقیقت این آستانه منسوب به سرهای شریف سه نفر است که در بالا نام آنها را ذکر نمودیم».

 

آستانه ی رؤس الشهداء

آستانه ی رؤس الشهداء، یکی از زیارتگاههای شیعیان جهان می باشد

 

لازم به توضیح است که فاقد شک و تردید تمامی سرهای شریف شهدای کربلا که به شام حمل گشت در این آستانه دفن شده، به استثنای سر مطهر حضرت سید الشهداء (علیه السلام) که خود تاریخچه ی مفصلی دارد. ظاهراً بر سنگی که صاحب اعیان الشیعة در سال 1321ق مشاهده نموده، فقط نام مشهورترین شهدای کربلا جهت علامت و حفظ محل دفن ثبت شده بود و هرگز مقصود این نبوده که این آستانه فقط به سر مطهر سه نفر تعلق دارد چه بر یک در قدیمی که ساخت آن به قبل از دیدار سید محسن امین می رسد و سابقاً در قاب چوبی بوده و بر اثر مرور زمان پوسیده و فعلاً دارای قاب آهنی است، نام شانزده نفر از شهدای کربلا ذکر شده که عیناً از روی در مذکور نقل و در اول مقاله درج گردید.

 

این آستانه فعلاً دارای صحن وسیعی است که حرم شریف در وسط آن واقع است و یک در ورودی به حرم مطهر دارد که نام شانزده نفر از شهدای کربلا بر روی آن با نقوش دیگر به شکل برجسته ثبت است. در وسط حرم ضریحی فولادی و بالای ضریح گنبد گچی قرار دارد و در اطراف گنبد از داخل اسماء دوازده امام (علیهم السلام) به چشم می خورد. تولیت این آستانه با خاندان آل مرتضی است.


کتابنامه:
اعیان الشیعه، 627/1؛ مشاهد العترة الطاهرة، 83.


منبع مقاله :
گروه نویسندگان دائرةالمعارف تشیع، تهران: حکمت، چاپ اول.
rasekhoon.net

 


.

منبع : beytoote.comتبلیغات