loading...
آکاایران: مجموعه: مکانهای تاریخی ایران

 

روستای مریان در شهرستان زیبای تالش قرار دارد.

روستای تاریخی مریان در شهرستان تالش و در 143 کیلومتری رشت قرار دارد. این روستا از سمت جنوب به مناطق جنگلی می رسد و می توانید در کنار دیدن روستای مریان از مناظر زیبای جنگل هم لذت ببرید.

 

یکی از دیدنی های تاریخی روستا گورستان باستانی آن است که کهن ترین گورستان پیش از تاریخ ایرانی و سندی است بر اینکه از گذشته های دور مردمی در این منطقه زندگی می کرده اند. گورها دخمه ه‏ای چند طبقه و سنگچین شده هستند و بنابر روایتی مردگان این گورستان با وسایل زندگی خود در گورها دفن شده اند.

 

 

کهن ترین گورستان پیش از تاریخ ایرانی +عکس

آکاایران: کهن ترین گورستان پیش از تاریخ ایرانی +عکس

 

 

حمامی قدیمی که متعلق به یکی از دوره های صفوی یا قاجاری است هم در روستا قرار دارد. دیدن حمام روستا را از دست ندهید.

 

مریانی ها به آذری و تالشی سخن می‏ گویند و تقریبا همه شان به دامداری، باغداری، مرزعه داری و ساخت صنایع دستی مشغول روزگار می گذرانند. باغ های انبوه مریان درخت های زردآلو، سیب، به و گلابی دارد و زنان روستایی گلیم، جاجیم می بافند.

 

 

کهن ترین گورستان پیش از تاریخ ایرانی +عکس

 

 

خانه های روستا در منطقه کوهستانی قرار دارند و بنابراین ساختار آنها با باقی مناطق استان متفاوت است؛ خانه ها با سنگ و چوب ساخته شده اند.درهای خانه ها کوچک است تا سرما به داخل خانه نفوذ نکند.

 

روخانه کرگانرود هم در روستا قرار دارد. شکوه رودخانه پرآب و رنگ های پاییزی درختان جنگل پوشیده شده با مه مناظر رویایی را می سازند. مردهای روستا هر سال در جشنواره سوارکاری و کشتی شرکت می کنند و کودکان روستا هنوز هم به انجام بازی های محلی علاقه دارند.

 

 

کهن ترین گورستان پیش از تاریخ ایرانی +عکس

 

 

مراسم شب یلدا با رسم های ویژه ای در روستا برگزار می‏ شود. اهالی مریان معتقدند برای برطرف شدن ماه و خورشید گرفتی یا بندآمدن باران باید بر ظرف های مسی بکوبند. در سفر به مریان حتما شنیدن صدای نواختن نی چوپانان و آوازهای محلی تالشی را تجربه کنید.

کهن ترین گورستان پیش از تاریخ ایرانی +عکس

 

 

آبگوشت شوربا، آبگوشت قورمه، ترش آش و آش رشته از غذاهای محلی روستا هستند و  راه دسترسی به مریان از شهر هشتپر است. 

 

 

کهن ترین گورستان پیش از تاریخ ایرانی +عکس

 

 

.

منبع : beytoote.comتبلیغات