گروه

آکاایران: سفری کوتاه به دشت دریاسر تنکابن

آکاایران: دشت دریاسر تنکابن، با زیبایی های منحصر به فرد و طبیعتی که هر چهار فصل سال، جلوه ای برای خودنمایی دارد، در ناحیه جنوبی شهر تنکابن و در منطقه دوهزار با چشم اندازی از کوه الموت آرام گرفته است. در این پست از سایت میهن تاز با ما همراه باشید تا با این دشت دیدنی بیشتر آشنا شویم.

 

 

 در ناحیه جنوبی شهر تنکابن و در منطقه دوهزار  دشت دریاسر آرام گرفته، دشتی که به بهشت اردیبهشت ایران شهرت دارد. دشت دریاسر بین چهار کوه محصور شده است. از ضلع جنوب غربی کوه الموت، بلندترین کوهی است که این دشت را احاطه کرده است.

 

نیک که بنگریم، این دشت مرزی است که پوشش سبز و جنگلی شمال ایران را به پوشش برفی و یخچالی کوه الموت متصل می کند.

به دلیل موقعیت استراتژیکی این منطقه در فصول مختلف شاهد مناظر کم نظیری هستیم. سطح این دشت در حد فاصل بهار و بخصوص در اردیبهشت ماه پر از گل های زرد رنگ بابونه می شود که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند.

 

از جالب ترین ویژگی های این دشت این است که در کف آن ده ها چشمه وجود دارد و آب از میان سبزه ها به بیرون می جوشد به گونه ای که در فصل بهار به سختی می توان مکان خشکی را در دشت یافت کرد و زیباتر از این ها،  اینکه رودخانه ای پر آب که از ارتفاعات سیالان سرچشمه گرفته است از وسط این دشت وسیع در جریان است.

 

زیبایی

همه این زیبایی ها به علاوه کوه های پوشیده شده از جنگل های انبوه در اطراف دشت و قله سیالان با یخچال های بزرگ که در مقابل خود نمایی می کند شاهد این مدعاست که دشت دریاسر را بهشت اردیبهشت ایران بخوانیم. وجود کوه های تنگ لات خان بن، سیاه کل و کل تلا و درخت های ازگیل و آلوچه جنگلی بر جاذبه های منحصر به فرد این دشت افزوده است.

بازدید

مسیر دسترسی به دشت دریاسر تنکابن

پس از رسیدن به شهر تنکابن در ناحیه غربی استان مازندران، مسیر جاده دوهزار را پی بگیرید تا به دوراهی امامزاده قاسم برسید. در سمت چپ جاده مسیری به سمت دره می رود که انتهای آن به روستای عسل محله”خواهد رسید. پس از آن باید حدود یک تا یک و نیم ساعت کوهپیمایی کرده و بعد از عبور از تپه ها و چشمه های بین راه به دشت دریاسر می رسید.
بهترین فصل برای بازدید از دشت دریاسر تنکابن

 

همه ساله در اواسط اردیبهشت ماه و با روییدن گل های زرد رنگ، همایش های کوهپیمایی زیادی با حضور گروه های کوهنوردی از سراسر ایران در دریاسر برگزار می شود. همه ی فصل های دریاسر زیباست. بهار با گلها و چشمه هایش، تابستان با شبهای ستاره باران و شهاب بارانش، پاییز با برگ ریزان روی ای اش و زمستان با کوه های پر برفش.

جالب

 

.

منبع : mihantaz.com

پربازدیدها
تبلیغات