آکاایران: باغـهای باصفا و درختزارها و جویبارها و چشمه سارها از دیرباز مورد دلبستــگی مـا ایرانی ها بوده و مردم این سرزمـین همواره به طبیعت و درخت و گل و سبزه عشق می ورزیدند و شهرهای تاریخی ایران نیز همواره پذیرای حضور باغ در اشکال گوناگون خود بوده اند.

نبض ما– در سال ۲۰۱۱ باغ های ایرانی پاسارگاد، ارم، چهلستون، فین، عباس آباد، شازده، دولت آباد، پهلوان پور و اکبریه به عنوان میراث جهانی به ثبت رسیدند.

به گزارش آکاایران: در گزارش یونسکو آمده است: این باغ ها از نظر طراحی به چهار بخش مجزا تقسیم می شوند که آب در تمامی این ها هم از نظر تصویرسازی و هم از نظر تزیینات و آرایه های معماری نقش بسیار مهمی ایفا می کند. باغ ایرانی اساسا از طریق این سبک طراحی درعین حال که چهار عنصر اصلی در آیین زرتشت یعنی آسمان، زمین، آب و گیاهان را در خود دارد، به نحوی می کوشد که تصویری از باغ بهشت را القا کند.

باغ های مشهور ایرانی -آکا

آکاایران: باغ های مشهور ایرانی

برخی از خصوصیات کلی باغهای ایرانی

۱- احداث غالبا در زمین شیب دار

۲- محصور بودن پیرامون آن با دیوار

۳- تقسیم سطح باغ غالبا به چهار بخش

۴- استفاده از خطوط راست در طراحی

۵- وجود یک ساختمان در مرکز یا بلندترین قسمت فضا

۶- استفاده از یک جوی دائم اصلی (آب دائم)

۷- روان نمودن آب به گونهای که صدای آب به وجود آید (آب شیب ها)

۸- استفاده از سنگهای تراش دار در کف جوی برای نمابان شدن موج آب (سینه کبکی)

۹- وجود رابطه نزدیک با طبیعت و عدم وجود حد فاصل بین ساختمان و باغ

۱۰- وجود حوض یا استخر برای تامین آب و زیبایی چشم انداز در مقابل عمارت

۱۱-  استفاده از درخت های زیاد و سایه دار و وجود معبرهای باریک

۱۲- اختصاص دادن بیشترین قسمت آن به کاشت درختان میوه

۱۳- استفاده از انواع گلهای زینتی و دارویی

۱۴- استفاده بیشتر از گل سرخ نسبت به گونه های دیگر

شکل باغ ایرانی شامل انتظام آب، انتظام گیاه و انتظام معماری است. عناصر و شاخص های این سبک، بر هنر های مرتبط با باغ و طراحی آن ها در دیگر سرزمین ها نظیر هند و اسپانیا تاثیر و نفوذی آشکار داشته است. در ادامه به معرفی تعدادی از باغ های ایرانی می پردازیم.

باغ ارم شیراز

باغ ارم شیراز به عنوان مکانی دیدنی و تفریحی مورد بازدید گردشگران قرار می گیرد. شیوه معماری عمارت ارم که در دوره پادشاهی ناصرالدین شاه قاجار بنا گردیده با ویژگیهایی که دارد همچون سایر بناهای همانند آن دوره پیروی از اسلوب معماری زندیه و صفویه است. موقعیت باغ ارم در شمال غربی شیراز در خیابان ارم قرار دارد. به طوری که از اسناد تاریخی بر می آید، این باغ تا سال ۱۳۲۵ ه.ش. در خارج شهر شیراز و در سمت شمال غربی آن واقع بوده و اطراف آن بیابان و رودخانه و سنگلاخ بوده است.

باغ های مشهور ایرانی -آکا

باغ جهان نمای شیراز

باغ جهان نما یکی از کهن ترین باغهای شیراز است و در نزدیکی آرامگاه حافظ که در دوران گذشته جزء صحرای جعفرآباد و مصلی بوده واقع شده است. در دوره سلسله آل مظفر و آل اینجو این دشت زیردست حوالی آن سرسبز و بسیار آباد بوده است. به دو دشت جعفرآباد و مصلی که همواره پوشیده از باغهای جان نواز و روح افزا بوده در اشعار حافظ شیرازی اشاره شده است و از صفا و سرسبزی آن سخن به میان آمده است.

باغ های مشهور ایرانی -آکا

باغ چهل ستون اصفهان

اغ چهلستون اصفهان، نمونه ای از یک باغ سلطنتی از دوره صفوی است. چهل ستون که بالغ بر ۶۷۰۰۰ متر مربع مساحت دارد در دوره شاه عباس اول احداث شده و در وسط این عمارت چهل ستون قرار دارد. در زمان شاه عباس دوم در این بنا تغییرات کلی پدید آمد و تالار آینه و تالار هجده ستون و دو اتاق شمالی و جنوبی تالار آینه و ایوان های طرفین سرسرای پادشاهی و حوض بزرگ مقابل تالار با کلیه تزئینات نقاشی و آینه کاری و کاشی کاری دیوارها و سقف ها به آن افزوده شده است.

باغ های مشهور ایرانی -آکا

باغ شاهزاده ماهان کرمان

باغ شاهزاده ماهان کرمان یکی از نمونه باغ تخت های ایرانی است که از شرایط مساعد طبیعی ممتازترین بهره برداری را نموده است. باغ شاهزاده، ماهان در عصر قاجار در دوران یازده ساله فرمانفرمایی عبدالحمید میرزا ناصرالدوله (١٢٩٨ ه . ق تا ١٣٠٩ ه. ق) احداث گردید که با مرگ وی ساخت باغ ناتمام ماند. محل استقرار این باغ در نزدیکی مقبره شاه نعمت الله ولی در دامنه ارتفاعات جوپار است.

باغ های مشهور ایرانی -آکا

باغ نیاوران تهران

باغ نیاوران در شمالی ترین نقاط شهر تهران و در دامنه رشته کوه های البرز واقع شده، ارتفاع این منطقه تقریبا ۱۸۰۰ متر از سطح دریاست. محوطه محصور این مجموعه حدود ۱۲ هکتار است و در مجموع از پوشش گیاهی و فضای سبز مناسبی برخوردار است. وجود اشجار و درختان کهنسال در این مجموعه نشان از قدمت و تاریخ چندین ده ساله آن است. بناهای این باغ متعلق به دوره های قاجار و پهلوی می باشد.

باغ های مشهور ایرانی -آکا

باغ فین کاشان

شهر کاشان در حاشیه کویر در فاصله ۲۲۰ کیلومتری جنوب شهر تهران و ۸۶ کیلومتری جنوب شهر قم قرار دارد و ارتفاع آن از سطح دریای آزاد بین ۹۴۰ تا ۱۱۳۰ متر می باشد و فین قصبه ای است در بخش مرکزی شهرستان کاشان که دارای دو قسمت جداگانه فین بزرگ و فین کوچک است و بعضی آن را فینین نامند. فین در شش هزار گزی باختر کاشان قرار گرفته است و به واسطه کثرت اشجار و آب و هوای خوب یکی از تفرجگاه های اطراف کاشان است. آب آن از چشمه معروف سلیمانیه و سفیدآب تأمین می شود و طبق نوشته دونالد ویلبر در کتاب باغ های ایرانی و کوشک های آن: “وقتی مسافر به شهر تاریخی کاشان نزدیک می گردد میتواند در سمت راست جاده، باغ فین را با سروهای زیبایش مشاهده کند، با بازدید از این نقطه می توان گفت که مهمترین نقطه این شهر را دیده است.”

باغ های مشهور ایرانی -آکا

نبض ما– گردآوری

.

منبع :

تبلیغات