loading...

آکاایران: بعضی از شهرهای ایران به دو دلیل کمتر دیده شده و مورد توجه قرار گرفته اند؛ دوری و گرما. بی تردید حدس زده اید می خواهیم سمت جنوب برویم،اما کجا و کدام استان؟ خوزستان؟ هرمزگان؟ بوشهر یا سیستان و بلوچستان؟ بگذارید راهنمایی کنم؛ بهترین قلیه ماهی را آنجا می توانید بخورید. بله! درست حدس زدید، بوشهر.

نبض ما– گردآوری

به گزارش آکاایران: با شهر و استانی از ایران آشنا خواهید شد که اگر هنوز به آنجا نرفته اید به فکر برنامه ریزی سفر به آن بیفتید. لازم است متذکر شوم وقت کمی دارید چرا که از فردای سیزده بدر کولرهای گازی در بوشهر روشن خواهد شد و بالطبع لذت سفر این روزها به این استان را با آب و هوای دلپذیر زمستانی اش از دست خواهید داد.

برای این که دوستان نازنین در آبادان و اهواز دلخور نشوند باید گفت که لذت خوردن قلیه ماهی در این دو شهر نیز پرخاطره است، برای آن هایی که در بدو ورود به هر شهر ابتدا سراغ بهترین رستوران و غذاخوری را می گیرند.

ساحل دوست داشتنی

اگر قبل از سفر تصاویر هوایی بوشهر را در اینترنت مرور کنید و با فرم تقریبا جزیره ای این شهر که در شمال خلیج فارس آرام گرفته آشنا شوید، بی تردید پیش از دیدن نقاط متعدد دیدنی آن، سراغ ساحلی خواهید رفت که رنگ آبی آن پر از زندگی و غرور است.

غذا بازی در ساحل دوست داشتنی بوشهر -آکا

آکاایران: غذا بازی در ساحل دوست داشتنی بوشهر

گرچه می توان به دیدن خلیج فارس و ساحل بوشهر بسنده کرد، اما با کمی دور شدن از شهر به سمت غرب یا شرق که به خوزستان یا هرمزگان منتهی می شود، یافتن نقاطی بکر و آرام کار آسانی است. به راستی چه حسرت برانگیز است تمام این مسیر را با وسیله شخصی طی کردن؛ از خوزستان تا چابهار به موازات خلیج فارس و دریای عمان. البته جاهایی از آب فاصله می گیرید و باز دوباره می افتید در جاده ای ساحلی.

 غذا بازی!

اگر عاشق غذاهای دریایی هستید با سفر به  بوشهر ممکن است علاوه بر لذتی که خواهید برد با حداقل دو چالش جدی هم مواجه شوید؛ افزایش وزن و خالی شدن نقدینگی موجود در حساب بانکی! قلیه ماهی، میگو و قیمه بوشهری سه غذا و خوراک معروف و شناخته شده در بوشهر هستند و البته انواع ماهی همراه با پلو با طبخ های مختلف.

غذا بازی در ساحل دوست داشتنی بوشهر -آکا

پیدا کردن رستوران هایی که قلیه ماهی و میگو دارا باشند کار سختی نیست، اما قیمه بوشهری را هرجایی ندارند.

غذا بازی در ساحل دوست داشتنی بوشهر -آکا

دیدنی های  بوشهر

اگر فکر می کنید بوشهر جز سواحل دلپذیر و بازار و محله های قدیمی چیز دیگری برای دیدن ندارد، سخت در اشتباه هستید. نقاط و آثار تاریخی و همچنین جاذبه های گردشگری متعدد این شهر که از جمله آن ها می توان به گنبد های نمکی جاشک به عنوان یکی از زیباترین گنبدهای نمکی ایران و خاورمیانه اشاره کرد. گنبد نمکی جاشک (دشتی) در بخش کاکی و بخش بردخون ، حدفاصل دو شهرستان دشتی و دیر در استان بوشهر قرار دارد.

گنبد نمکی جاشک در استان بوشهر و در نزدیکی روستای گنخک در فاصله ۶۴ کیلومتری جنوب شهر خورموج مرکز شهرستان دشتی و درکیلومتری جنوب شرقی بندر بوشهر و  در ۱۴۴ کیلومتری جنوب شرقی مرکز استان قرار دارد یکی از بزرگترین و زیباترین گنبد نمکی ایران و خاورمیانه به شمار می آید.

منطقه تاریخی توز

شهر تاریخی تَوَّز یا توج یکی از شهرهای مهم دشتستان قدیم بوده و از اهمیت بسیاری برخوردار و در نزدیکی روستای زیراه کنونی قرار داشته است که در محلى بین روستاهاى زیرراه، اردشیر آباد و سعدآباد از توابع دهستان هاى دشتستان در حاشیه رودخانه شاپور دالکى قرار دارد.

کاخ بردک سیاه

کاخ بردک سیاه از آثار تاریخی مربوط به دوران هخامنشی است که در روستای درودگاه شهرستن دشتستان واقع است.

گنبد نمکی

جالب است بدانید کوه نمکی جاشک به عنوان یک اثر طبیعی ملی به ثبت رسیده و اکنون در اختیار محیط زیست قرار گرفته است. از جمله مهم ترین ویژگی های بارز کوه نمکی جاشک، نوع نمک ، گنبدها، غارهای منحصربه فرد، آبشارها، بلورهای آن است.

غذا بازی در ساحل دوست داشتنی بوشهر -آکا

قبل از آن که سراغ شهرهای دیگر استان بوشهر برویم، می توانیم در بوشهرگشتی بزنیم و از دیدن محله های قدیمی آن و مکان هایی چون مدرسه قدیمی سعادت که تاریخ ساخت آن به سال ۱۲۷۸ باز می گردد یا عمارت کازرونی که از بناهای مربوط به اوایل دوره قاجار است، لذت ببریم. مدرسه سعادت بوشهر در تاریخ ۱۱ بهمن ۱۳۷۸ با شمارهٔ ثبت ۲۵۷۸ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آب انبار قوام

آب انبار قوام (بوشهر) واقع در بخش مرکزی شهرستان بوشهر یکی از آثار تاریخی و از نقاط دیدنی استان بوشهر در جنوب ایران است. ساختمان «آب انبار قوام» در محوطه باری در جانب غربی شهر بوشهر و در (کنار دریا) قرار گرفته است. تاریخ بنای این آب انبار (برکه) به ۱۵۰سال بیش بر می گردد.

کاروانسرای مشیرالملک دشتستان

کاروانسرای مشیرالملک در سال ۱۲۵۰ شمسی به فرمان حاج میرزا ابوالحسن خان مشیرالملک ساخته شد و تا سال ۱۳۰۰ شمسی به عنوان کاروانسرا استفاده می شد که به دلیل واقع شدن شهر برازجان بر سر راه تجارتی شیراز به بوشهر مکانی مناسب جهت استراحت کاروانیان بوده است.

قلعه خورموج

قلعه خورموج که قسمتى از آن به نام قلعه محمدخان دشتى و قسمت دیگر آن به نام قلعه جلال خان معروف بوده در شهر خورموج قرار داد. از این بنا براى سکونت و مقاصد نظامى و دیده بانى استفاده مى‏شده است. شاه نشین‏ ها و گوشواره ‏ها به سبک سلجوقى بنا شده بودند. گچبرى دیوارها و درون اتاق‏ها و تزیینات اصلى قلعه بسیار جالب است و سبک بنا با بناسازى و گچبرى و طاق سازى کاخ اردشیر در فیروزآباد فارس همانند است.

نخلستان های سرسبز

نخلستان های سرسبز و سربه فلک کشیده شهر آب پخش جلوه بسیار دیدنی به این منطقه داده است و هیچ مسافری را فاقد توقف اجازه عبور نمی دهد. وجود کانال های پر آب در دو سمت مسیر ورودی شهر آب پخش طراوت و نشاط خاصی به این منطقه بخشیده است تا مسافران نوروزی بتوانند از آب و طبیعت در کنار هم بهره ببرند.

غذا بازی در ساحل دوست داشتنی بوشهر -آکا

موزه رئیس علی دلواری

رئیس علی دلواری از سرداران مبارزه با استعمار در استان بوشهر است که خانه وی تبدیل به موزه شده و پذیرای گردشگران است.

عمارت ملک

دیدن خانه کازرونی در محله بهبهانی نیز خالی از لطف نیست؛ خانه ای شبیه به بناهای دو بندر کراچی و بمبئی که مرتفع بودن از ویژگی اغلب آنهاست تا مردم برای گریز از گرمای طاقت فرسای تابستان در این فصل به طبقات بالا نقل مکان کنند. در ضمن وجود درها و پنجره های متعدد برای اتاق های وسیع سبب ورود باد از هر طرف شده و اندکی از فشار گرما می کاست. عمارت کازرونی اولین عمارت در بوشهر است که پلاک آن در روز جهانی گردشگری نصب و در تاریخ ۱۰ مهر ۱۳۸۰ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

گور دختر

گور دختر در جاده برازجان به کازرون قرار دارد که دارای سقفی شبیه مقبره به مقبره کوروش بزرگ دارد و خود مقبره نیز به سبک مقبره کوروش کبیر ساخته شده است و باستان شناسان نیز تایید کرده اند که این اثر متعلق به ۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح و به دوره هخامنشیان است.

غذا بازی در ساحل دوست داشتنی بوشهر -آکا

در بافت قدیمی بوشهر عمارت ها و ساختمان های متعدد دیگری برای دیدن وجود دارد که یا کمتر شناخته شده هستند و یا کمتر مورد توجه قرار گرفته اند. به هر تقدیر، کلیسای ارامنه گریگوری مربوط به دوره قاجار در محله شنبدی، عمارت بزرگ ملک، عمارت حاج رئیس بوشهر، موزه مردم شناسی بوشهر، موزه دریانوردی و عمارت کلاه فرنگی، مدرسه گلستان بوشهر، قبر ژنرال بوشهر، کنسولگری انگلیس معروف به «عمارت کوتی»،  عمارت گلشن، آب انبار قوام، خانه قاضی بوشهر، جزیره شیف، پارک جنگلی چاه کوتاه و بوستان شغاب از دیگر نقاط جذاب و دیدنی در شهر بوشهر هستند که بازدید از آنها  به واسطه ویژگی ها و قدمتی که دارند می تواند خاطره انگیز باشد. از اغلب این بناها را یک صبح تا شب می توان به واسطه نزدیک بودن به هم بازدید کرد.

گورستان و منطقه باستانی سیراف

سیراف از قدیمی ترین بنادر ایران و جهان است که در گذشته کشتی رانی از این بندر رایج شده است و دارای آثار تاریخی متعددی است.

نیروگاه اتمی بوشهر

یکی دیگر از اماکن دیدنی بوشهر را می توان نیروگاه اتمی بوشهر نام برد که به عنوان یک افتخار در عرصه هسته ای ایران محسوب می شود.

بازار؛ رنگ زندگی

بازار از جمله نقاطی است در همه شهرهای ایران که به لحاظ داشتن ظرفیت های مختلف برای عکاسی، خرید، شناخت فرهنگ آن منطقه و حتی تفریح، ارزش دیدن و گشت زدن در آن را دارد. بازار بوشهر نیز دارای همین ویژگی های جذاب و البته براساس اقلیم خودش، کاملا ممتاز است.

غذا بازی در ساحل دوست داشتنی بوشهر -آکا

موسیقی بوشهری

اگر مشتاق و پیگیر موسیقی نواحی و سنتی ایران هستید حتما با موسیقی دوست داشتنی و سازهای خاص این خطه از کشور آشنا هستید.البته حتما می دانید که بوشهر در ایام محرم و صفر با سازهای سنج و دمام و بوق شاخی حال و هوای خاص خودش را دارد.

به هر حال، اگر تاکنون سراغ موسیقی بوشهر نرفته اید و شناختی از حال و هوای موسیقی این دیار ندارید سراغ گرفتن از کارهای سعید شنبه زاده را پیشنهاد می کنیم تا به زودی از طرفداران جدی موسیقی جنوب و بوشهر شوید. سعید شنبه زاده آهنگساز ، نوازنده و رهبر گروه شنبه زاده، متولد بوشهر است.

او در زمینه موسیقی فولکلور جنوب ایران فعالیت می کند و پس از اجرای خیره کننده اش در جشنواره موسیقی سال ۱۳۶۹، خیلی زود تبدیل به چهره ای جهانی  در زمینه موسیقی ایرانی شد.

غذا بازی در ساحل دوست داشتنی بوشهر -آکا

چی سوغات ببریم؟

قاعدتا تا اینجای گزارش متوجه شده اید که انواع خرما و ماهی مهم ترین سوغات بوشهر هستند. خرید خرما و حمل آن مشکلی ندارد، اما اگر تصمیم گرفتید ماهی بخرید تمهیدات لازم در بازار برای مشتریان دیده شده است. بعد از انتخاب ماهی در ماهی فروشی، همان جا ماهی را پاک می کنند و آن را در یخدان به همراه یخ فراوان بسته بندی می کنند تا  فاقد نگرانی آن را به مقصد برسانید البته با هواپیما.

غذا بازی در ساحل دوست داشتنی بوشهر -آکا

در بوشهر خوردنی های دیگری هم برای سوغات وجود دارند که از آن جمله می توان به حلوای مسقطی، ارده، حلوا راشی، حلوای سنگک و خارک پخته اشاره کرد.همچنین به این موارد می توانید کالاهایی تزئینی صدفی و انواع حصیرها و سبدهای بافته شده از برگ درخت نخل را نیز بیفزایید تا از این استان حسابی با دست پر و البته  با حساب بانکی سبک خارج شوید!.

.

منبع :


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنیدتبلیغات