آکاایران: یکی از فعالیت هایی که برای سلامتی بدن مفید بوده و توسط پزشکان نیز توصیه می گردد استفاده از چشمه های آب گرم است. در طول نوروز با سفر به مناطقی که از چشمه های آب گرم بهره مند هستند می توانید از مزایای آن ها بهره مند شوید.

گردآوری- نبض ما

به گزارش آکاایران: چشمه های آب گرم یا چشمه گرمابی مکان هایی هستند که به صورت مداوم آب گرم یا داغ از زمین خارج می شود. برخی نیز به خاطر درصد بالای مواد حل شده معدنی، از آب بعضی از این چشمه های آب گرم استفاده درمانی می کنند

در اکثر مناطق آتشفشانی نوین ایران، چشمه های آب گرم وجود دارد. آب تمام این چشمه ها تقریبا منشا سطحی دارند. آب های سطحی با نفوذ خود از خلال شکستگی ها، تدریجا گرمتر شده در افق های تحتانی، هنگامی که به سطح زمین می رسند به صورت چشمه های آب گرم نمایان می شوند.

پراکندگی چشمه های معدنی بیشتر در اطراف نقاط فعال زمین شناسی است، املاح موجود در برخی از آبهای معدنی از چند گرم در لیتر تجاوز نمی کند در حالی که در برخی دیگر به ۲۵۰ گرم در لیتر می رسد. درجه حرارت آبهای معدنی نیز متفاوت بوده بین شش درجه تا ۹۸ درجه سانتیگراد است.

چشمه های آب گرم

آکاایران: چشمه های آب گرم ، پیشنهادی برای سفرهای نوروز

منشا چشمه های آب گرم

از لحاظ منشأ دو نوع آب گرم تشخیص داده شده است:

آبگرم های سطحی

که از روی زمین سرچشمه گرفته و نخست حرارت طبیعی دارند، اما پس از فرو رفتن در زمین و گذشتن از لایه های گوناگون آن و گرفتن گرمای آنها و حل برخی مواد کانی این لایه ها در خود، از راههای دیگری به سطح زمین باز می گردند.

آبگرم های عمقی

که از روی زمین سرچشمه گرفته و نخست حرارت طبیعی دارند، اما پس از فرو رفتن در زمین و گذشتن از لایه های گوناگون آن و گرفتن گرمای آنها و حل برخی موادّ کانی این لایه ها در خود، از راههای دیگری به سطح زمین باز می گردند.

ویژگی های چشمه های آب گرم

چشمه های آب گرم در سراسر ایران و به ویژه در دامنه کوه های البرز و زاگرس پراکنده اند و بسیاری از آبادیها به علت داشتن این گونه چشمه ها، شهرت و اهمیت یافته و آبگرم نام گرفته اند.

برخی از این آبها به علت در بر داشتن پاره ای مواد شیمیایی، دارای رنگ، بو یا مزه خاصی می شوند. برخی ترکیبات گوگرد (سولفور و سولفات) به آب رنگ شیری یا آبی می دهند، و آبی که هیدروژن سولفوره داشته باشد، بوی تخم مرغ فاسد دارد.

چشمه های آب گرم دارای ترکیبات آهن، رنگ سرخ یا اُخرایی و مزه گس هستند. نمکهای دیگر، مانند کلرور سدیم (نمک طعام) و یدور سدیم، آب را شور یا تلخ می سازند.

خواص چشمه های آب معدنی

آبهای معدنی دارای خواص درمانی زیاد هستند و می توان از آنها برای سالم سازی بافتها، تغذیه بافتها، سوخت و ساز تغذیه بدن و نیز مداوای برخی بیماریها از جمله بیماریهای جلدی استفاده کرد، درمان با آبهای معدنی به دو صورت استحمام و آشامیدن انجام می گیرد.

اطباء قدیم برای درمان بسیاری از بیماریها استفاده از آبهای معدنی را تجویز می کردند،  امروز نیز با شناخت ترکیبات و خواص آبهای معدنی، پزشکان برخی از بیماریها از جمله بیماریهای جلدی، جهاز هاضمه، امراض روانی و برخی از عوارض آلرژی (حساسیت) را به وسیله آبهای معدنی درمان می کنند.

چشمه های آب گرم

موقعیت چشمه های آب معدنی خود بسیار مهم است، چنانکه در اقلیمهای کوهستانی و ارتفاعات استفاده از آب معدنی موجب ازدیاد حرکات تنفسی و گلبولهای قرمز، افزایش فعالیت قلب و کاهش فشار شریانی می شود. در مقابل استفاده از چشمه های آب معدنی اقلیم های دریایی با توجه به فراوانی اکسیژن و فشار شریانی، حرکات تنفسی را کاهش می دهد.

سرعین، شهری با چشمه های آب گرم

شهر سیاحتی سرعین در ‪ ۲۵ کیلومتری شهر اردبیل قرار دارد. این شهر یکی از مهمترین مراکز استقرار چشمه های آب گرم شمه های آب گرم در ایرن است. چشمه های آبگرم سرعین که با دما، خاصیت و ویژگی های درمانی خاصی از دل زمین می جوشند، همه ساله مسافران و گردشگران بسیاری را از گوشه و کنار کشور و خارج از ایران به سوی خود جلب می کنند.

چشمه های آب گرم

برخی از مهمترین چشمه های آب گر شهر سیاحتی سرعین و خاصیت آب آن ها عبارتند از:

مجتمع آبدرمانی سبلان سرعین

مجتمع آبدرمانی سبلان که به عنوان بزرگترین مرکز آبدرمانی خاورمیانه شناخته می شود، در داخل شهر سرعین قرار دارد. این مجتمع آبدرمانی دارای امکانات و استخرهای متعدد سرپوشیده و حوضچه های آبگرم تحت فشار (جکوزی)، سونای خشک و بخار، دوش ها و وان های انفرادی متعدد، خدمات پزشکی و درمانی مجزا برای مردان و زنان، پارکینگ اختصاصی و سایر امکانات مورد نیاز منطبق بر آخرین استانداردهای جهانی آبدرمانی های دنیا است.

آبدرمانی بش باجیلار (پنج خواهران)

این مجتمع آبدرمانی با استخر سرپوشیده بزرگ، سونای خشک و بخار، آبگرم تحت فشار(جکوزی) دوش های انفرادی، خدمات پزشکی و درمانی و پارکینگ در داخل شهر سرعین واقع شده و به لحاظ گنجایش دومین آبگرم شهر سرعین محسوب می شود. دمای آب در داخل استخر در حدود ‪ ۳۵ درجه با ظاهری کدر، کمی ترش مزه و کمی بودار است. از آنیون های موجود در آن می توان به بی کربنات، کلرور، سولفات و از کاتیون های آن به کلسیم، منیزیم، سدیم و پتاسیم اشاره کرد. از این آبگرم؛ برای درمان بیماری های عمومی و تسکین دردهای عصبی و مفصلی استفاده می شود.

چشمه گوز سویی (آب چشم)

این چشمه در کنار قهوه خانه ممتاز واقع شده و دمای آب ‪ ۲۱درجه سانتیگراد و تقریبا اسیدی است. مزه آب گس و بی بو است. آنیون آن بی کربنات و کاتیون آن کلسیم است. آب آن در ردیف آبهای بیکربنات کلسیک قرار دارد. آبدهی آن خیلی کم و در حدود‪ ۱لیتر در ثانیه و از دو نقطه کف حوضچه با مقدار قابل توجهی گاز کربنیک و هوا با فشار خارج می شود. از آب آن برای درمان بیماریهای چشم استفاده می کنند.

چشمه های آب گرم

آبگرم گاومیش گلی

پر آب ترین چشمه معدنی شهر سرعین از لحاظ آبدهی و وسعت، استخر گامیش گلی است که روی دره واقع شده است. آبگرم معدنی گاومیش گلی (پر آب ترین و بزرگترین چشمه آب معدنی ایران) در داخل شهر سرعین واقع شده است. آب آن به صورت دایمی و جوشان در جریان بوده و دهانه آن پراکنده و دمای آب در حوض‪ ۴۶ درجه سانتی گراد است.

آب این چشمه ترش مزه، بیرنگ و کمی بودار است و بوی هیدروژن سولفوره به مشام می رسد. در اطراف مظهر چشمه و حوضچه ها کمی رسوبات زرد رنگ اکسید آهن دیده می شود. آنیونهای آن کربنات، بی کربنات، کلروره، سولفات و کاتیونهای آن کلسیم، منیزیم، سدیم و پتاسیم می باشد. آب آن در ردیف آبهای کلروره، بی کربنات سدیک و کلسیک گرم می باشد.

آب آن به علت داشتن ترکیب کلرو بی کربناته سدیک و کلسیک برای درمان بیماریهای عمومی، سیستم حرکتی (دردهای مزمن روماتیسمی)، بیماریهای زنان و بیماریهای قلبی و نیز تقویت عمومی بدن استفاده می شود.

.

منبع :


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

آب گرم های اطراف تهران

تبلیغات