loading...

آکاایران: یکی از جاذبه های گردشگری در ایران، باغ های متنوع و زیبای موجود در شهرهای آن است. در این مقاله به معرفی دوتا از معروفترین باغ های تهران یعنی باغ ده ونک و باغ گیاهشناسی می پردازیم.

نبض ما– گردشگری در شهر تهران فرح بخش است، به خصوص این که مکان های دلپذیر و پرجاذبه آن را در فصل های مخصوص خودش بشناسیم. یکی از این مکان های گردشگری، باغ های تهران است که در فصل های بهار و پاییز میزبان گردشگران زیادی خواهد بود.

مشخصه های اصلی باغ های ایرانی

به گزارش آکاایران: باغ ایرانی، سه وجهه اصلی دارد که آن را با باغ های انگلیسی، فرانسوی، ایتالیایی و حتی هندی متفاوت می کند. یکی این که باغ های ایرانی در مسیر عبور جوی آب ساخته می شدند. یعنی شما هیچ باغ ایرانی سراغ ندارید که محل گذر آب نبوده باشد.

دوم این که باغ های ایرانی با دیوار های بلند محصور شده است و به همین خاطر، این فضا با فضا های طبیعی دیگر متفاوت است.

سوم آن که ، در داخل عمارت تابستانی، استخر آب قرار دارد و این استخر در مرکز عمارت واقع شده است.

این سه مشخصه، باغ های ایرانی را با باغ های دیگر متمایز می کند.

هندسه جالب باغ های ایرانی

در باغ ایرانی، توجه خاصی به شکل های هندسی می شد و شکل مربع که فاصله بین اجزاء باغ را ساده و روشن نشان می داد از اهمیت خاصی برخوردار بود. برای کاشت درخت، نخستین گام، دقت در تعیین فاصله محل کاشت از هر طرف بود و بدین ترتیب مربع هایی شکل می گرفت که از هر طرف می توان ردیف درختان را دید و این قضیه را در تصویر زیر می توان مشاهده نمود. در باغ های ایرانی علاوه بر عمارت یا کوشک اصلی بناها سر در هم بود که در حقیقت بیرونی باغ یا محل پذیرایی محسوب می شد.

باغ ایرانی ده ونک

ده ونک از جمله باغ های تهران و یکی از بهترین مقصد های گردشگری پاییزی شهروندان تهران بوده که بازدید از آن، احتمالا بیش از یک بار، عاشقان گل و گیاه و پارک گردی را به آن جا خواهد کشاند. ده ونک، یکی از مناطق قدیمی شمال تهران است که روزگاری نه چندان دور، از برج ها و مراکز تجاری و مسکونی امروز آن خبری نبود. باغات شمال تهران، بخشی در ده ونک قرار داشت که از مناطق خوش آب و هوای پایتخت ۲۳۰ ساله ایران محسوب می شد.

باغ هایی زیبا در دل تهران -آکا

آکاایران: باغ هایی دلپذیر در دل تهران


این باغ، همه شاخص های سه گانه ای که درباره باغ ایرانی گفتیم را تقریبا داراست و معیار های طراحی هندسی یاغ ایرانی که در بالا به آن اشاره کردیم، در آن مشاهده می شود.

باغ های تهران در بهار، با لاله های رنگین و فضایی که جشنواره از گل می شود، خیلی ها را به یاد کشور گل اروپا (هلند) می اندازد.

باغ هایی زیبا در دل تهران -آکا

مهندس علی مهتاری مختاری، دهه ها پیش، باغ ۳.۴ هکتاری را طراحی و ساخت و به نام ایشان نام گذاری شده است. باغ سه ورودی دارد که هر وردی با نگهبانی همراه شده و هر یک سر در های مخصوص به خود را دارد. حوض های متعدد، سبک هندسی قرار گیری درختان و هم چنین حوض وسیع و قواره، عمارت یا کوشک در وسط باغ و رعایت تقارن ها در طراحی، زیباترین باغ تهران را به مقصدی خاص برای گردشگران طبیعت پایتخت قرار داده است.

باغ هایی زیبا در دل تهران -آکا

ردیف های متعددی از کاج و سرو سیمین، در این باغ نظر ها را به خود جلب می کند. هر جای حوضی کوچک قرار دارد، فواره ای با فشار کم آب در وسطش خودنمایی می کند و چند صندلی هم اطراف آن برای استراحت اهالی تعبیه شده است.

بیش از دو هکتار از فضای باغ ده ونک که از جمله باغ های تهران است را فضای سبز پوشانده و محل های عبور طوری طراحی شده افراد کم توان نیز بتوانند از ان جا عبور کنند. اما در صورتی که با کودکان به این باغ می آیید، دقت کنید که حوض ها، و آب راه ها، حفاظی ندارند و باید مراقب کودکان باشید.

باغ هایی زیبا در دل تهران -آکا

باغ گیاهشناسی

باغ گیاهشناسی ملی ایران یکی از باغ های تهران است که در نزدیکی تهران، در منطقهٔ چیتگر در محله آزادشهر قرار دارد. باغ گیاهشناسی زیر نظر مؤسسه تحقیقات جنگلها و مراتع کشور اداره می شود.

باغ هایی زیبا در دل تهران -آکا

باغ گیاهشناسی مکانی است که در آن مجموعه ای از گیاهان بومی و غیر بومی در فضای باز و در گلخانه ها کشت می شوند و نقش مهمی در زمینه های مختلف تحقیقاتی از جمله علوم گیاهی و باغبانی ، آموزش عمومی و آشنا ساختن مردم به اهمیت گیاهان و لزوم حفاظت از آنها بر عهده دارند. به علاوه باغ گیاهشناسی به عنوان ذخیره ژنتیکی گیاهان در معرض خطر انقراض مورداستفاده قرار می گیرد.

باغ هایی زیبا در دل تهران -آکا

در باغ گیاهشناسی امکانات لازم برای مطالعه و تحقیق درباره تنوع زیستی وحفاظت از آنها فراهم می باشد. با بهره گیری از روش های مختلف علمی، امکان شناخت گونه های گیاهی کشور فراهم گشته و محدوده پراکنش آنها تعیین می گردد. تحقیق در زمینه روش های تکثیر و پرورش گونه های با ارزش از نظر حفاظتی و اقتصادی از موضوعات دیگری است که در باغ گیاهشناسی به آن پرداخته می شود.

باغ هایی زیبا در دل تهران -آکا

عملیات اجرایی باغ گیاهشناسی ملی ایران در سال ۱۳۴۷ با واگذاری قطعه زمینی از مراتع ملی شده در اراضی چیتگر واقع در کنار اتوبان تهران-کرج آغاز گردیده و مراحل نهایی خود را طی می کند. مساحت باغ حدود ۱۴۵ هکتار می باشد. ارتفاع آن از سطح دریا ۱۳۲۰ متر بوده و دارای آب و هوای نیمه خشک و میزان بارندگی متوسط سالیانه حدود ۲۴۰ میلیمتر است. حداکثر دمای هوا در ماه های تیر و مرداد به ۴۳–۴۲ درجه سانتیگراد و حداقل دمای هوا در زمستان به پائین تر از ۱۰- درجه سانتیگراد می رسد.

گونه های موجود در باغ گیاهشناسی

اقلیم خزر (لیلکی، انار وحشی، افرا، سیاه ال، انجیلی و به وحشی) در باغ گیاهشناسی

اقلیم البرز (پونه، آویشن، ثعلب، توتیا، نعناع چمنی، گزنه، شیپوری، گلپر، سنبل صحرایی، زنبق، خیارک) در باغ گیاهشناسی

اقلیم زاگرس ( بلوط ایرانی (برودار)، مازودار، ویول، زرشک، سنجد، گلابی وحشی، مو، بید، سپیدار، ارغوان، سیاه تلو، زبان گنجشک و زالزالک)

اقلیم هیمالیا (کاج کاشفی، سندروس و بلوط همیشه سبز)

اقلیم منطقه قفقاز و آسیای میانه (مازو، اوری، افرا و بارانک)

اقلیم آمریکا (دارتالاب و کاج تدا و درختان و درختچه های پهن برگ)

باغ هایی زیبا در دل تهران -آکا

نکته جالب توجهی که بازدید از باغ گیاهشناسی برای مردم عادی را جذاب می کند بازسازی مناطقی چون چین، ژاپن، رشته کوه های البرز، زاگرس و… هم راه با گیاهان اصلی آن است. به همین دلیل در قسمت های مختلف باغ که قدم می زنید هر گوشه اش شما را به جایی و اقلیمی و گونه گیاهی خاصی می برد که در دو دسته نباتات خشک و گیاهان زنده طبقه بندی شده اند.

نبض ما – گردآوری

.

منبع :تبلیغات