در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد فیروزه ای ترین دریاچه غرب ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته توصیه های سفر از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

آکاایران: مجموعه: مکانهای تفریحی ایران

 

این روزها که گرمای هوا روزهای کشدار تابستان را خسته کننده تر از همیشه کرده، شاید بد نباشد کوله بارتان را ببندید و به یک منطقه ییلاقی با آب و هوای کوهستانی سری بزنید. دریاچه کوهستانی گهر یکی از بهترین گزینه هایی است که می توانید درباره آن فکر کنید و با گرفتن یک روز مرخصی، تعطیلات آخر این هفته و اوایل هفته بعد را در این منطقه بگذرانید.


به گزارش آکاایران: دریاچه گهر در 121 کیلومتری شرق استان لرستان به مرکزیت خرم آباد و در 35 کیلومتری جنوب شرقی شهر درود قرار دارد و درست مثل یک تکه فیروزه در مرکز منطقه حفاظت شده اشترانکوه به چشم می آید. این دریاچه دو بخش اصلی دارد به نام های گهر بزرگ (کله گهر) و گهر کوچک (کره گهر) که وسعت گهر بزرگ حدود 100 هکتار و عمق دریاچه بین 4 تا 28 متر و عرض آن بین 400 تا 800 متر و طول آن 1500 متر است. در سال های پر برف سطح دریاچه یخ بسته و منظره جذابی را به وجود می آورد.

 

 

فیروزه ای ترین دریاچه غرب
فیروزه ای ترین دریاچه غرب -آکا

آکاایران: فیروزه ای ترین دریاچه غرب

 

 

این دریاچه در بین رشته کوه های اشترانکوه محصور شده و اگر اهل کوهنوردی باشید، اشترانکوه می تواند جوابگوی ماجراجویی شما باشد. این کوه ها که از سمت شمال به قله ازنادر، کول شاکول، دره دائی، قله سن بران از شمال غرب به کوه گزرسون و پریز کوه بزرگ از شمال شرق به پریز کوه کوچک از جنوب شرق به کوه تخت کالا و ارتفاعات دره دزدون، از جنوب به ارتفاعات اسینه و در جنوب غربی به کوه گولک و از شرق به قله همایلون و مالره محدود می شوند و فرصت خوبی برای گشت و گذار در غرب کشور را به شما می دهند.

 

 

 

فیروزه ای ترین دریاچه غرب -آکا

 

 

پوشش گیاهی مرتعی و گونه های متنوع درختان جنگلی این منطقه هم چیزی نیست که بتوانید از آن چشم پوشی کنید؛ بلوط، بید بادام، پسته وحشی و ... اطراف دریاچه را به صورت یک پارک طبیعی در آورده اند و جنگل های منطقه که بیشتر از بلوط ایرانی و گونه های دیگر کیکم، بادام کوهی، پسته وحشی، ارغوان، گلابی وحشی، چنار، نارون، بلوط مازو و دار گردو انجیر، زبان گنجشک، سیب، زالزالک، ارژن کنار، کهور، انار، گز و مو وحشی پوشیده شده اند، جاذبه بیشتری به فضا داده اند.

 

اما زیبایی های اشترانکوه به همین جا ختم نمی شود. این منطقه حیات وحش متنوعی دارد که در آن حیواناتی مثل بز، قوچ، آهو، کل، پلنگ، گرگ، گراز، خرس قهوه ای، کفتار، روباه، شغال، خرگوش وحوش کوچک، انواع پرندگان مانند عقاب کبک، شاهین تیهو، و دیگر پرندگان بومی یک پارک وحش طبیعی به چشم می خورند. مار ماهی، لاک پشت، قورباغه، ماهی قزل آلا، ماهی رنگین کمان و ماهی خال قرمز از دیگر جانورانی هستند که به دلیل شرایط مساعد محیطی در این دریاچه زندگی می کنند.

 

 

فیروزه ای ترین دریاچه غرب -آکا

 

 

 

اگر گذارتان به گهر افتاد، به جز آبتنی در دریاچه امکان ماهیگیری با قلاب، قایقرانی، اسکی روی آب و راه پیمایی در کنار رودخانه ها را هم خواهید داشت که سفر شما را جذاب تر می کنند.

 

خیالتان جمع باشد که در کنار این دریاچه امکانات خدمات بهداشتی درمانی سرپایی، پاسگاه نیروی انتظامی، پاسگاه محیط زیست کمپ موقت تابستانه با تعداد 30 چادر و 10 سرویس بهداشتی وجود دارد و روشنایی محدوده در شب هم امنیت کامل منطقه را برقرار می کند.

 

 

فیروزه ای ترین دریاچه غرب -آکا

 

 

بهترین راه دسترسی به دریاچه گهر از مسیر شهر درود به طرف روستای درب آستانه امام زاده پیروالی و سپس چشمه خیه است. از شهر درود تا چشمه خیه حدود 17 کیلومتر جاده آسفالت و از چشمه خیه تا دریاچه گهر به مسافت 18 کیلومتر مالرو است که به شما این فرصت را می دهد از چهارپایان بومیان منطقه استفاده کنید و تا دریاچه برسید.

 

علاوه بر این مسیر از طریق شهرستان الیگودرز به سمت جاده شول آباد، کناره رودخانه مورزرین و گردنه تاپله را می توانید با وسیله نقلیه طی کنید و از آنجا تا دریاچه را که مسافت آن حدود 12 کیلومتر است پیاده بروید.

 

 

فیروزه ای ترین دریاچه غرب -آکا

 

 

البته اگر اهل کوهنوردی حرفه ای باشید و به اندازه کافی در اشترانکوه تجربه داشته باشید، می توانید از مسیر کوهستانی هم به سمت گهر حرکت کنید. در این صورت مسیرتان از روستای تیان، مابین شهر درود و ازنا می گذرد و از آنجا باید به قله 4150 متری اشترانکوه (سن بران) صعود کرده و بعد به سمت مسیر شن اسکی آبشار و دریاچه گهر فرود بیایید.

 


.

منبع :

فیروزه ای ترین دریاچه غرب گردآوری توسط بخش توصیه های سفر، توصیه سفر، توصیه های سفر به سایت آکاایران
تبلیغات