عزاداری محرم در دوران زندیه

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد عزاداری محرم در دوران زندیه ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

آکاایران: در کتاب «تصویرهایی از ایران» آمده است: ویلیام فرانکلین شرق شناس و افسر ارتش انگلستان در دوران کریم خان زند به ایران آمد و مدت هشت ماه به صورت مهمان در یک خانه ایرانی در شیراز سکونت داشت، او گزارش جالبی از سوگواری های محرم در شیراز مرکز حکومت زندیه ارائه می کند: 

,تاریخچه, دوره, محرم,[categoriy]

آکاایران: عزاداری محرم در دوران زندیه

,تاریخچه, دوره, محرم,[categoriy]

به گزارش آکاایران: در کتاب «تصویرهایی از ایران» آمده است: ویلیام فرانکلین شرق شناس و افسر ارتش انگلستان در دوران کریم خان زند به ایران آمد و مدت هشت ماه به صورت مهمان در یک خانه ایرانی در شیراز سکونت داشت، او گزارش جالبی از سوگواری های محرم در شیراز مرکز حکومت زندیه ارائه می کند: ده روز اول ماه محرم که اولین ماه اسلامی است در سراسر ایران ایام عزاداری محسوب می شود و آن را «دهه» می نامند ... در مساجد منبرهایی برپا می کنند و دیوارهای مساجد را با پارچه های سیاه می پوشانند، روحانی ها و پیش نمازها به منبر می روند و به ذکر واقعه کربلا و شرح زندگی و چگونگی شهادت امام حسین(ع) و فرزندان و یاران و اصحابش می پردازند. عزاداری با صدای موقر و آرام و محزونی شروع می شود حقیقتاً روی انسان تأثیر عمیق می گذارد. بین دو نوحه خوانی، مردم با دست های خود محکم به سینه های خویش می کوبند و در عین حال گریه می کنند و جملاتی چون یاحسین(ع)، وای حسین(ع) بر زبان جاری می سازند. شمایل ها و تصاویری نیز وجود دارند که توسط دسته های عزاداری حمل می شوند و به محلات گوناگون منتقل می گردند.

دسته هایی از پسربچه ها و مردهای جوان که نمایش دهنده سپاهیان ابن سعد یا امام حسین(ع) و همراهانش هستند در کوچه ها و خیابان ها به صورت نمایشی با هم می جنگند، این گروه ها و دسته ها دارای علائم و نشانه های ویژه خود هستند. طی این روز ها از نوشیدن آب خودداری می کنند تا با موقعیت ناگواری که امام حسین(ع) در طلب آب طی این مدّت با آن مواجه بوده است، همدردی کرده باشند. در سراسر محرم مردم از عوض کردن لباس و پوشیدن جامه نو خودداری می کنند.

روز دهم محرم تابوت شهدا که آغشته به خون است همراه با شمشیرها و عمامه هایشان که با پرهای حواصیل تزیین شده اند آورده می شوند و با تشریفات خاصی به خاک سپرده می شوند. پس از آن روحانی ها یک بار دیگر به منبر می روند و به ذکر واقعه می پردازند و مراسم با لعن بر یزید پایان می یابد.

.

منبع :


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله عزاداری محرم در دوران زندیه شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

عزاداری محرم در دوران زندیه گردآوری توسط بخش توصیه های سفر، توصیه سفر، توصیه های سفر به سایت آکاایران

اخبار اکاایران

تبلیغات