موزه هفت تپه شوش - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد موزه هفت تپه شوش ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

آکاایران: موزه هفت تپه شوش

,موزه هفت تپه شوش,[categoriy]

آکاایران: موزه هفت تپه شوش

در کنار محوطه باستانی هفت تپه، موزه هفت تپه شوش واقع شده است که بخشی از اشیاء کشف شده در محوطه باستانی هفت تپه در این موزه نگهداری می شود. ساختمان موزه هفت تپه همزمان با کاوش های محوطه و با هدف نگهداری، حفاظت و همچنین نمایش آثار بدست آمده از محوطه در سال 1352 خورشیدی توسط دکتر عزت اله نگهبان به اتمام رسید. این ساختمان با الهام از سبک معماری بومی، متناسب با شرایط اقلیمی و با برداشتی از معماری ایلامی ساخته شده است. این مجموعه جدای از نمایشگاه مخصوص آثار و اشیاء باستانی، دارای یک کارگاه مرمت آثار، آزمایشگاه مواد و مصالح، کتابخانه، سالن رایانه و مخزن اشیاء بوده که همه ساله میزبان گروه های گردشگری، پژوهشی، دانشجویی و متخصصانی از سراسر کشور و نقاط  مختلف جهان می باشد.

بخشی از اشیاء

پیکرک و مجسمه ها: در بین اشیاء یافت شده از محوطه باستانی هفت تپه می توان به تعداد زیادی مجسمه و پیکرک های متنوع اشاره کرد. در بین آنها مجسمه های گلی انسانی، پیکرک های نوازندگان و الهه های باروری و همچنین پیکرک های حیوانات دیده می شوند. تندیس های نوازندگان نکات جالبی در مورد فرهنگ موسیقی و نوازندگی در ایلام باستان در اختیار محققین قرار می دهند. همچنین اسکلت کودک انشانی نیز در بین این مجسمه ها در این موزه قابل مشاهده می باشد.

,موزه هفت تپه شوش,[categoriy]

اشیاء سفالین: از صنعت سفالگری برای تولید اشیاء مختلفی استفاده می شده، بطوری که طیف گسترده ای از آنها در طول حفاری های هفت تپه کشف شده اند. علاوه بر ظروف مختلف حتی تابوت های بسیار بزرگی از جنس سفال جهت تدفین مردگان تولید می شدند. در کنار این تابوت ها از خمره های بزرگ نیز برای دفن مردگان استفاده می کردند.

,موزه هفت تپه شوش,[categoriy]

اشیاء فلزی: در قسمت شرقی ساختمان شماره یک، کوره ساخت اشیاء مفرغی وجود داشته که نمونه هایی از این نوع اشیاء نیز در کنار این کوره یافت شده اند. اشیاء مفرغی شامل شمیشرها، پیکان ها،اسکنه و مغار، سوزن، دکمه، قلاب و میخ، خنجر، سرنیزه و تبر می باشند.

 

,موزه هفت تپه شوش,[categoriy]

 

.

منبع :

موزه هفت تپه شوش گردآوری توسط بخش توصیه های سفر، توصیه سفر، توصیه های سفر به سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات