پیشینه تاریخی و فرهنگی گیلان

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد پیشینه تاریخی و فرهنگی گیلان ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

آکاایران: آشنایی با تاریخ و فرهنگ گیلان

به گزارش آکاایران: گیلان  اسم قدیمی گیلان  فرهنگ گیلان  آشنایی با فرهنگ گیلان  استان گیلان  جغرافیای گیلان تاریخ گیلان

آشنایی با تاریخ و فرهنگ گیلان

پیشینه تاریخی و فرهنگی گیلان
,[categoriy]

آکاایران: پیشینه تاریخی و فرهنگی گیلان

تاریخ گیلان

نام گیلان گرفته شده از واژه گیل، یکی از اقوام باستانی ساکن در گیلان است.پیش از آریایی ها به ایران، سرزمین گیلان، مسکن اقوامی مانند گیل ها، دیلمی ها، کدوسیان، آماردها، کاسپیان، کاسی ها، سکاها و….بوده است.

در کتاب اوستا از سرزمینی به نام وَرَن نام برده شده است که سرزمینی چهار گوشه توصیف شده و به فریدون، پادشاه اسوره ای ایران، منسوب است. مردم این مناطق که تحت عنوان دیوپرستان وَرَن و مازَن از آنان یاد شده، در مقابل آریایی ها ایستادگی کرده و دارای دین و آیین غیرآریایی بوده اند. با نشانه هایی که در اوستا آمده، مورخان آن سرزمین را با گیلان امروزی یکی دانسته اند. کادوسیان و گِلان یعنی گیلانیان و دیلمی ها، مردمی دلیر و آزاده و مستقل بوده اند که هرگز در مقابل بیگانگان سر خم نکرده اند. آثار و اشیایی که از کاوش های باستان شناسی در مناطق مختلف گیلان بدست آمده، بیانگر آن است که در هزاره های اول و دوم قبل از میلاد، گیلان دارای هنر و تمدنی شکوفا بوده و سه منطقه تالش، رودبار و املش مرکز این تمدن ها بوده است.

گیلان در قرون اول و دوم پناهگاه علویان و محل امنی برای زندگی آنان بوده است. علویان حامی طبقات پایین جامع بوده اند و با مردم خوش رفتاری می کرده اند. در این سال ها، گیلان شامل دو منطقه بیه پیش (این سوی سفیدرود) و بیه پس (آن سوی سفیدرود) بوده است. در شرق گیلان، کیاییان به مرکزیت لاهیجان و در غرب گیلان، اسحاقیان به مرکزیت فومن حکومت کرده اند. در زمان صفویه، شاه عباس در سال ۱۰۰۰ ه.ق برای تأسیس یک حکومت قدرتمند مرکزی دو خاندان اسحاقی و کیایی گیلان را برانداخت و رشت را به عنوان مرکز گیلان انتخاب کرد. در این عصر، گیلان از مراکز عمده تولید و فروش و صدور ابریشم در ایران بوده است.

گیلان در عصر قاجار ازمراکز پر رونق اقتصاد و تجارت به شمار می رفته و مرکز ارتباط ایران با ممالک اروپایی و دروازه تمدن و پل ارتباط ایران با روسیه و اروپا بوده است. در عصر مشروطیت، گیلان از نادر مناطقی بوده است که به پشتیبانی از آزادی خواهان آذربایجان علیه حکومت استبدادی محمدعلی شاه قیام کرده است و به اتفاق آزادی خواهان بختیاری تهران را فتح نموده و به سلطه محمد علیشاه پایان داده است. در سال ۱۲۹۳ خورشیدی، نهضت پر خروش جنگل به رهبری میرزاکوچک خان علیه قوای بیگانه شکل گرفت و پس از هفت سال مبارزه به شکست انجامید و رهبر آن به شهادت رسید. گیلان پس از اصلاحات ارضی در دهه پنجاه، گام در راه صنعتی شدن گذاشت و زمین های کشاورزی به دهقانان تعلق گرفت. در این دوره، شهر صنعتی رشت تأسیس شد و صنایع نساجی، غذایی، شیمیایی و… در گیلان شروع به فعالیت نمودند و در عرصه اجتماعی و اقتصادی تحول و دگرگونی قابل اهمیتی به وجود آمد و با ایجاد شبکه ی وسیعی از راه ها، مناطق مختلف به هم مرتبط شد و مبادله کالا و مسافرت تسهیل شد. مسافری که در طول سال به گیلان می آید، افزون بر دیدنی های طبیعی، از قبیل فضای سرسبز و دل انگیز، چشم انداز کوه و جنگل و دریا و جلگه، آبشارها و چشمه های پرآب و ساحل زیبای دریا، می تواند از مراکز فرهنگی و هنری، آثار تاریخی و باستانی گیلان نیز بهره مند شود. موسیقی محلی گیلان درتمام ایام سال، آیین های عروسه گوله، پیره با بو، نوروزی خوانی، چهارشنبه سوری، مراسم باستانی علم واچینی و نوروز بل و… در فصل تابستان، مراسم ویژه لاقند بازی، کشتی گیله مردی و ورزاجنگ در فصل تابستان از جمله دیدنی هایی هستند که گردشگر می تواند بیننده آن ها باشد. مهمان سراهای مختلف با انواع غذاهای محلی مانند: باقلا قاتوق، میرزاقاسمی، خوتکا فسنجان، گمج کباب، کولی انارپیچ، ورقه و… از مهمانان پذیرایی می کنند.

انواع تولیدات کشاورزی گیلان عبارتند از: برنج، زیتون، چای، بادام، مرکبات، گل گاوزبان، فندق و…

صنایع دستی گیلان شامل صنایع دستی گیلان شامل صنایع و تولیدات چوبی، چادر شب، دست بافت های پشمی، گلیم، بامبو، حصیر و… سوغاتی برای کسانی است که به گیلان سفر می کنند.

دسته ⇐ تاریخ و جغرافیا

.

منبع : shomalgardi.com

پیشینه تاریخی و فرهنگی گیلان گردآوری توسط بخش توصیه های سفر، توصیه سفر، توصیه های سفر به سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات