خوش آب و هوا

آکاایران: معرفی مکان دیدنی و خوش آب و هوا باغ محتشم در رشت

آکاایران: باغ محتشم در کجاست ؟ 

باغ محتشم یکی از زیباترین باغ های بزرگ ایران هست در ادامه می توانید با مکان جالب و خوش آب و هوا باغ محتشم در رشت تالاب را دنبال نمایید. 

به گزارش آکاایران: مکان جالب باغ محتشم و عمارت کلاه فرنگی یا همان پارک شهر رشت قدیمی ترین پارک رشت هست ودر ضلع جنوبی شهر رشت ودر کنار رودخانه گوهر رود در خیابان حافظ قراردارند که دارای دو بخش مکانیزه و باغ می باشد قدمت پارک شهر یا باغ محتشم که امروزه پارک اصلی شهر رشت می باشد، به زمان سلطنت ناصرالدین شاه قاجار می رسد.

به گزارش تالاب مالک و بانی اصلی این پارک اکبر خان بیگلربیگی «درگذشته ۱۳۰۷ ه. ق» از مالکان و متمولان طراز اول ایران در عصر ناصری و اجاره دار گمرکات شمال ایران بود این پارک پس از درگذشت اکبر خان توسط ارث به تنها دختر زنده مانده او رسید.

که در حباله نکاح پسرعموی خود صادق خان اکبر محتشم الملک «سردار معتمد بعدی» بودو از این تاریخ به باغ محتشم اشتهار یافت تاسیس عمارت تابستانی واقع در آن که مشهور به عمارت کلاه فرنگی هست

و همینطور توجه در خیابان بندی و رعایت فاصله غرس نهال ها، محوطه سازی و استفاده از روش علمی تاسیس باغ های عمومی، شکل گیری یکی از زیباترین و بزرگترین باغ های ایران را در اواخر قرن 13 هـ . ق در پی داشته هست.

وسعت نخست این باغ چندین برابر مساحت فعلی آن بود، ولی رفته رفته با توسعه شهر و خیابان کشی های انجام شده از وسعت آن کاسته شد.

خوش آب و هوا

قدمت باغ محتشم که  پارک اصلی شهر رشت می باشد، به زمان سلطنت ناصرالدین شاه قاجار می رسد

عمارت کلاه فرنگی یک بنای چند ضلعی هست، همین مسئله ظاهر زیبایی به ساختمان بخشده و از یک نواختی نمای بیرون آن پیش گیری می کند.

این بنا از بیرون، سه طبقه بنظر می آید؛ در حالیکه از داخل دارای چهار طبقه هست. در اطراف ساختمان، در طبقات اول و دوم هجده ستون چوبی کار گذارده شده که بام و بالکن طبقه دوم را بر روی خود استوار می دارند.

بلندترین اتاق این عمارت، هشتگوش  و از هر سو دارای پنجره هایی هست که رو به باغ باز میشود. این عمارت مدت ها محل زندگی حکمرانان و فرماندران رشت بود. شباهت طبقه بالایی این بنا به کلاه سیلیندری «فرنگی» دلیل مشهور شدن این بنا به کلاه فرنگی هست.

رودخانه گوهررود با انحنای خاصی از جنوب ساختمان و باغ عبور کرده و زیبایی محیط اطراف بنا را دو عمده می سازد همینطور این بوستان دارای یک برکه طبیعی خوشگل با دو فواره هست که همراه با درختان قدیمی به جذابیت آن افزوده هست. 

خوش آب و هوا

مالک و بانی اصلی پارک محتشم اکبر خان بیگلربیگی بود

 
امکانات موجود در پارک شهر رشت : عمارت کلاه فرنگی، زمین بازی کودکان، زمین های ورزش، نمازخانه، سرویس بهداشتی و مبلمان پارکی، وسایل ورزشی همگانی، کانون پرورش فکری کودکان، آبنما و..

خوش آب و هوا

وسعت نخست باغ  محتشم چندین برابر مساحت فعلی آن بود

 

خوش آب و هوا

 

خوش آب و هوا

.

منبع : talab.org

تبلیغات