دیدنیهای جذاب و جاذبه های گردشگری کازرون

آکاایران: دیدنیهای جذاب و جاذبه های گردشگری کازرون

آکاایران: جاذبه های گردشگری کازرون , شهرستان کازرون، یکی از شهرهای استان فارس با پیشینه ای کهن و میزبان آثار باستانی و تاریخی متعددی است که فراز و نشیب های فراوانی را در تاریخ خود به ثبت رسانده.

جاذبه های گردشگری کازرون

جاذبه های گردشگری کازرون , کازرون، شهری قرارگرفته در ناحیه ی کوهستانی و مملو از آثار باستانی و جاذبه های گردشگری طبیعی و مذهبی است. در سفر به این شهر، همراه ما باشید.

شهرستان کازرون، یکی از شهرهای استان فارس با پیشینه ای کهن و میزبان آثار باستانی و تاریخی متعددی است که فراز و نشیب های فراوانی را در تاریخ خود به ثبت رسانده و شاهد رویدادهای تاریخی بسیاری از دوران مختلف و حکمفرمانی شاهان متعدد بوده است.

این شهرستان کهن با برخورداری از جاذبه های تاریخی، مذهبی، طبیعی و فرهنگی و نیز به دلیل سکونت جمع زیادی از دانشمندان، شاعران و صوفیان، از دیرباز به عنوان یکی از ارزشمندترین نواحی تمدن اسلامی شناخته شده و امروزه نیز یکی از مقاصد گردشگری در سراسر کشور محسوب می شود؛ به گونه ای که هر ساله جمع زیادی از مسافران و توریست های سراسر جهان، برای بازدید از آن، بار سفر بسته و عازم این شهر می شوند.

۱. آتشکده گره (جره)

دیدنیهای جذاب و جاذبه های گردشگری کازرون

جاذبه های گردشگری کازرون

بنایی کهن و ارزشمند در مجاورت روستای «بالاده» از توابع شهرستان کازرون قرار دارد که گرد تاریخ و گذر زمانی بس طولانی بر آن سایه افکنده است. اما این اثر تاریخی که از آن به نام «آتشکده ی گره» یاد می شود همچنان استوار سر به آسمان برافراشته و همچون میراثی ارزشمند برای ما و آیندگان روزگار می گذراند. به نظر می رسد که این عمارت چهارتاقی به دستور وزیر «بهرام پنجم» که «مهرنرسی» نام داشت، در کنار رودخانه و روی تپه ای که در گذشته اطراف آن شهری قرار داشته، احداث شده است.

معمار و سازندگان آن، آتشکده را با نمایی محدبی شکل، با مصالحی همچون سنگ های تراش خورده و به ارتفاع ۱۴ متر احداث کرده اند. از ویژگی های بارز و جالب آتشکده ی «گره» که به «جره» نیز شهرت دارد، می توان به نوع کاربری آن علاوه بر محلی مذهبی اشاره کرد. باستان شناسان معتقدند که سازندگان این بنا، آتشکده را برای امور تقویمی و گاهشماری نیز بنا کرده اند که نشان از علم و دانش مردم در ایران باستان است.

۲. شهر باستانی بیشاپور

دیدنیهای جذاب و جاذبه های گردشگری کازرون

جاذبه های گردشگری کازرون

در مجاورت دره ی چوگان و در فاصله ی ۲۳ کیلومتری شمال غربی شهر کنونی کازرون،
شهری باستانی با وسعت حدود ۲۰۰ هکتار قرار دارد و «شهر باستانی بیشاپور» شهرت یافته است.
طبق اسناد و تحقیقات صورت گرفته توسط باستان شناسان به نظر می رسد که قدمت این شهر به اواسط قرن ۳ میلادی بازمی گردد که به فرمان «شاپور اول» از پادشاهان حکومت ساسانیان احداث شده است.
قدمت بیشاپور به اواسط قرن ۳ میلادی بازمی گردد که به فرمان «شاپور اول» از پادشاهان حکومت ساسانیان احداث شده است

۳. معبد آناهیتا در بیشاپور

دیدنیهای جذاب و جاذبه های گردشگری کازرون

جاذبه های گردشگری کازرون

در شهر باستانی بیشاپور، آثار تاریخی ارزشمندی وجود دارد که «معبد آناهیتا» یکی از آن میراث برجای مانده از تاریخ ایران کهن است. این سازه ی تاریخی به صورت بنایی مکعبی شکل و به گونه ای که از سطح زمین های مجاور خود با فاصله ای تقریبا ۶ متر پایین تر قرار گرفته، ساخته شده است. بنابراین از ۱۴ متر ارتفاع این اثر تاریخی، تنها ۸ متر آن را می توان مشاهده کرد و بقیه ی سطوح آن به صورت سردابه در عمق زمین قرار دارد. به نظر می رسد که معبد آناهیتا (الهه ی آب) نیز همانند دیگر معابد ساخته شده توسط آرایایی های پیرو دین زرتشت، برای نیایش و ستایش آب احداث شده است. این سازه ی ارزشمند ایران کهن، از لحاظ معماری و نیز به دلیل رعایت دستگاه های تنظیم و تقسیم کننده و کنترل جریان آب، یکی از شاهکارهای دوران خود بوده و نمی توان همانندی برای آن یافت.

۴. کاروانسرای کمارج

دیدنیهای جذاب و جاذبه های گردشگری کازرون

جاذبه های گردشگری کازرون

یکی دیگر از عمارات کهن در استان فارس،
کاروانسرایی متعلق به دوران حکومت صفویان است که به «کاروانسرای کمارج» شهرت یافته است.
این اثر تاریخی در روستایی به همین نام و در ۳۰ کیلومتری شهرستان کازرون قرار گرفته است.
نقشه ی این بنای ایران کهن را به صورت یک بنای چهار ایوانی طراحی شده که چهار برج در چهار گوشه ی آن تعبیه شده است. مصالح اصلی به کار رفته در ساخت آن سنگ، گچ و ساروج است و هنرمندان تزئینات ساده ای را با استفاده از گچ در نمای داخلی، نمای خارجی، ایوان ها و طاق نماها انجام داده اند.

۵. روستای دوان

دیدنیهای جذاب و جاذبه های گردشگری کازرون

جاذبه های گردشگری کازرون

یکی از مناطق دلپذیر و خوش منظره در استان فارس و شهرستان کازرون، روستای «دوان» است که در ۱۲ کیلومتری از آن و در دامنه ی رشته کوه های زاگرس قرار گرفته است و به نظر می رسد که پیشینه ی این روستا به زمان حکومت ساسانیان بازمی گردد. در این روستای تاریخی می توان آثار باستانی متعددی را از جمله گورستان های متعدد، ته ستون ها، کتبیه هایی منقوش به خط کوفی و بنای تاریخی «قلعه دختر» مشاهده کرد که نمایانگر تاریخ و پیشینه ی کهن این روستای دلپذیر است.

۶. نقش برجسته پل آبگینه

دیدنیهای جذاب و جاذبه های گردشگری کازرون

جاذبه های گردشگری کازرون

«نقش برجسته ی پل آبگینه» که به نام های دیگری همچون «تیمور میزرا» نیز شهرت یافته است،
از دیگر آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری شهرستان کازرون است که در ۱۲ کیلومتری آن،
در نزدیکی «روستای آبگینه» و و «دریاچه ی پریشان»، قراردارد.
این نقش برجسته که روی دیواره ی کوهی حجاری شده است،
تصویر «تیمور میزرا» از نوادگان «فتحعلی شاه قاجار» را نشان می دهد ,
که روزگاری عنوان حاکم کازرون را در اختیار داشته است.
همچنین در این نقش برجسته می توان اشعاری به خط نستعلیق و در مدح «تیمورمیرزا» مشاهده کرد.

۷. دریاچه پریشان

دیدنیهای جذاب و جاذبه های گردشگری کازرون

جاذبه های گردشگری کازرون

«دریاچه ی زیبای پریشان» یکی از زیباترین دریاچه های شهرستان کازرون و استان فارس است که در ۱۲ کیلومتری از این شهرستان قرار گرفته و عنوان بزرگ ترین دریاچه ی آب شیرین ایران را به خود اختصاص داده است. این پدیده ی ارزشمند طبیعی از وسعتی حدود ۴۳ کیلومتر برخوردار بوده و چشم اندازی قابل توجه از طبیعت ناب و بکر کازرون را برای گردشگران و مسافران پدید آورده است.
«مور»، «پریشان»، «شور»، «کازرون»، «توز»، «پریشم» و …
نام های دیگر این دریاچه است که در مدت زمان پیدایش آن، توسط مردم نامیده شده است.

۸. بقعه علامه دوانی

دیدنیهای جذاب و جاذبه های گردشگری کازرون

جاذبه های گردشگری کازرون

در روستای تاریخی «دوان» و در ۹ کیلومتری شهر کازرون،
آرامگاهی کهن وجود دارد که به «بقعه ی علامه جلال الدین دوانی» از دانشمندان،
عالمان و مفسران قرآن شهرت یافته است.
جالب است بدانید که احتمالات متعددی در مورد پیشینه ی واقعی بنای بقعه، وجود دارد. طبق برخی از آثار موجود در بقعه، به نظر می رسد که قدمت بنای آن، کهن تر از سال دفن علامه دوانی باشد؛ چرا که درون بقعه، قطعه سنگ قبری وجود دارد که روی آن تاریخ ۱۰۱ هجری قمری درج شده و نیز به دلیل شباهت طرح بنای مذکور به چهارطاقی های دوران ساسانی، احتمال می رود که از سازه های دوران حکومت ساسانیان باشد.

۹. دشت برم (دشت شقایق)

دیدنیهای جذاب و جاذبه های گردشگری کازرون

جاذبه های گردشگری کازرون

یکی از زیباترین تفرجگاه ها و جاذبه های گردشگری طبیعی در شهرستان کازرون،
«دشت برم» واقع در ۳۰ کیلومتری این شهرستان است,
که عنوان بزرگ ترین دشت بلوط کشور را به خود اختصاص داده است.
دشت برم، از بزرگ ترین دشت های ایران است که در فصل بهار با حضور گل های شقایق وحشی، از چشم اندازی بی نظیر برخوردار می شود

همچنین منطقه از کشور که از آن به زیستگاه گوزن زرد ایرانی یاد می شود، در فصل بهار بویژه در ماه اردیبهشت، با شقایق های وحشی پوشیده شده و منظره ای بسیار دلپذیر و وصف نشدنی را ایجاد می کند. طبیعت دلپذیر و تحسین برانگیز این ناحیه در کنار آثار تاریخی همچون «کاروانسرای میان کتل» که تنها کاروانسرای سنگی ایران است، باعث جذب گردشگران و توریست های متعددی در ایام مختلف سال شده است.

۱۰. روستای تاریخی دوسیران

یکی دیگر از روستاهای تاریخی و کهن ایران در شهرستان کازرون قراردارد .
به دلیل موقعیت جغرافیایی ویژه ی آن، از معماری جالب و خاصی برخوردار است.
این روستای دلپذیر روی تخته سنگ های بزرگ قرار دارد و بخش عظیمی از مصالح استفاده شده در ساخت خانه ها، عمارات و منازل آن، سنگ های بزرگ و لاشه سنگ ها است.
دوسیران به معنای دوست داران ایران است و به همین دلیل به روستای دوسیران لقب گرفته است.

کجارو

.

منبع : persianv.com


تبلیغات