,شهر سوخته,تخته نرد,اولین چشم مصنوعی جهان

آکاایران: شهر سوخته یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین شهرهای جهان است که ۴۹ سال قبل کشف شد. این شهر ۳۷ هزار سال قدمت دارد و آثار کشف شده در آن نشان می‌دهد، مردم آن بسیار هنرمند، اهل فرهنگ و از پیشرفته‌ترین جوامع عصر خود بودند. اولین پویانمایی و چشم مصنوعی جهان در این شهر کشف شده است. با آکا ایران همراه باشید تا با گوشه‌ای از تاریخ و تمدن شهر سوخته آشنا شوید.

مقاله مرتبط:

  • شهر سوخته ؛ منطقه ای اسرار آمیز در سیستان و بلوچستان با بیش از ۶۰۰۰ هزار سال قدمت

خارج از شهر زابل «شهر باستانی سوخته» قرار دارد. این شهر برای اولین بار در سال ۱۹۶۷ میلادی (سال ۱۳۴۶ شمسی) سر از خاک بیرون آورد. از آن زمان تاکنون باستان‌شناسان با اکتشافات غنی در این شهر، شگفت‌زده شده‌اند که شامل اولین پویانمایی و چشم مصنوعی جهان می‌شود. قدمت این شهر به ۳۷۰۰۰ سال قبل برمی‌گردد.

ایران ماقبل تاریخ

آکاایران: شهر سوخته ؛ اکتشاف های این شهر باستانی تاریخ را بازنویسی کرد

شهر سوخته‌ ۲۱۰۰ سال قبل از میلاد مسیح یا در اثر آتش‌سوزی از بین رفته یا در همان سال‌ها خالی از سکنه شده است و در همان دوران، یکی از بزرگ‌ترین شهرهای جهان بود. پیشه‌ی مردم این شهر کشاورزی و صنعتگری بود. هنرمندان شهر سوخته مدرن‌ترین جواهرات و لباس‌ها را طراحی می‌کردند و حاکمانی داشتند که دقت خاصی در امور به خرج می‌دادند. مصنوعات کشف شده از این شهر حتی نشان می‌دهد، این جامعه مستقل از همسایگان بین‌النهرینی خود بودند. هنوز هم تاریخ شهر سوخته یک راز بزرگ است.

سرگرمی‌ باستانی

,شهر سوخته,تخته نرد,اولین چشم مصنوعی جهان

قدیمی‌ترین بازی در این شهر کشف شده است که بسیار به بازی تخته نرد شباهت دارد. این بازی یکی از قدیمی‌ترین بازی‌های جهان است و هنوز هم در دنیا رواج دارد. شاید تخته‌ی تخته نرد شهر سوخته از هند وارد شده و به همراه ۶۰ قطعه فیروزه و عقیق به این شهر آمده است.

مرکز فرهنگی

,شهر سوخته,تخته نرد,اولین چشم مصنوعی جهان

آثار کشف شده از شهر سوخته نشان می‌دهد، این منطقه محل توقفی در مسیر تجارت میان بین‌النهرین و ایران بود که با مردم آسیای مرکزی و هند داد و ستد می‌کردند. برخی از سفال‌ها از این مسیر از چین به ایران آورده می‌شد. این خمره‌ی زیبا و دست‌نخورده از جنس سنگ مرمر، در قبر یک زن جوان و فرزندش پیدا شده است.

قدیمی‌ترین طاس

,شهر سوخته,تخته نرد,اولین چشم مصنوعی جهان

در دوران باستان مردم خاورمیانه اولین طراحان طاس بودند.

مدارک و شواهدی از جراحی مغز

,شهر سوخته,تخته نرد,اولین چشم مصنوعی جهان

این تصویر شاید جمجمه‌ی اولین بیماری است که در خاورمیانه‌ی باستانی عمل جراحی مغز روی آن انجام گرفته است و اعتبار این نظریه را که ادعا می‌کند اولین جراحی مغز در مصر انجام شده است، زیر سوال می‌برد.

اولین چشم مصنوعی جهان

,شهر سوخته,تخته نرد,اولین چشم مصنوعی جهان

باستان‌شناسان در یکی از هزاران قبر اطراف شهر، چیز فوق‌العاده عجیبی کشف کرده‌اند. اندازه‌ی این چشم مصنوعی یک اینچ است که از مواد سبک ساخته شده و در لایه‌ای از طلا پیچیده شده است. قدمت این چشم مصنوعی بین ۲۹۰۰ تا ۲۸۰۰ سال قبل از میلاد می‌رسد. 

زنی با چشم طلایی

,شهر سوخته,تخته نرد,اولین چشم مصنوعی جهان

چشم مصنوعی در قبر یک زن پیدا شده که سن او نزدیک ۳۰ سال تخمین زده شده است. این زن حتما زندگی جالبی داشته و شاید ثروتمند و قدرتمند بوده است. قد او حدود ۱۸۳ سانتی‌متر بود که از متوسط قد انسان‌های زمان خود بسیار بلندتر است. او را با یک آینه‌ی دستی از جنس برنز دفن کرده‌اند.

دیرینه‌شناسان معتقدند زنان نیز در ایران باستان قدرت را در دست داشتند چون نشان‌ها و مدال‌های رسمی که به افراد برجسته‌ی جامعه اعطا می‌شود، در قبرهای زنان این منطقه (مانند نشان‌های یافت شده از قبرهای مردان شهر سوخته) کشف شده است. این زن که بود؟ چطور چشم خود را از دست داده است؟ چه کسی اولین چشم مصنوعی جهان را طراحی کرده است؟ و این زن بی‌نظیر چطور مرده است؟ تمامی این‌ها سوالاتی است که هنوز هم مثل یک راز جوابی برای آن‌ها وجود ندارد.

تصویر چشم مصنوعی از نزدیک

,شهر سوخته,تخته نرد,اولین چشم مصنوعی جهان

روی این چشم با سیمی از طلا شکل خورشید را حکاکی کرده بودند، به‌طوری که جای عنبیه‌ی چشم شکل خورشید بود. روی آن سوراخی نیز وجود داشت که با ریسمانی از طلا جای چشم مصنوعی را در چشم ثابت کرده بودند. محققان تایید کرده‌اند که این زن در طول زندگی خود به‌طور مکرر از این چشم مصنوعی استفاده می‌کرد.

یک جام کمیاب

,شهر سوخته,تخته نرد,اولین چشم مصنوعی جهان

قدمت این جام سفالی دست نخورده به اواخر نیمه‌ی هزاره‌ی سوم قبل از میلاد می‌رسد. این جام توسط یک هنرمند و برای نشان دادن «حرکت» طراحی شده است. 

اولین پویانمایی جهان

,شهر سوخته,تخته نرد,اولین چشم مصنوعی جهان

پنج تصویر مختلف صحنه‌ای را نشان می‌دهند که یک بز کوهی به سمت یک درخت می‌پرد، برگ‌های آن را می‌خورد و پایین می‌آید. 

در جولای سال ۲۰۱۴ شهر سوخته در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. سال گذشته محققان همچنین یک تکه چرم کشف کردند که متعلق به عهد برنز است و روی آن را با نقاشی‌هایی تزیین کرده‌اند.

منبع :

پربازدیدها
تبلیغات