آکاایران: حوض سلطان یکی از بی‌شمار کاروانسراهای ایران است که در مسیر تهران به قم واقع شده است. این کاروانسرا در عصر قاجار احداث شده است. برای شناخت بیشتر این کاروانسرا با آکا ایران همراه باشید.

کاروانسری حوض سلطان

این بنای آجری در کنار یک کاروانسرای دوره صفویه در دشت‌های جنوبی کوهمره قرا ر دارد. این کاروانسرا بنایی است آجری که در دوره ناصرالدین شاه قاجار احداث شده است. ساختمان این کاروانسرا به سبک معمول دارای سه تالار ستون‌دار در سه گوشه بنا است. در هر یک از این تالارها، سکویی بین چهار ستون وجود دارد .

مقاله مرتبط:

  • کاروانسرای دیر گچین قم؛ مجموعه‌ای با پیشینه‌ای بالغ بر۱۵۰۰ سال در حاشیه‌ی کویر

از خصوصیات کاروانسرا این است که سردر آن به جای اینکه جلوتر از دیوارهای اطراف باشد، عقب رفته و با ازاره‌های دالبری و ستون‌های کوتاه بالای دیوارها تزیین شده است. همچنین به جای ایوان اصلی، یک عقب‌رفتگی در حیاط وجود دارد و پشت آن تالار پذیرایی ساخته شده است. این سبک ساختمانی در خانه‌های کاشان و یزد معمول بود، ولی نظیر آن در کاروانسراهای دیگر مشاهده نشده است.

,حوض سلطان,کاورانسرای قاجاری,تهران

آکاایران: کاروانسرای حوض سلطان؛ یادگاری از دوره قاجار

تنها مدخل کاروانسرا به صورت پیش‌خوانی در برابر حیاط اصلی قرار می‌گیرد. از آنجا می‌توان وارد دروازه اصلی کاروانسرا شد. در طرفین این دروازه اتاق‌هایی برای نگهبانان و دو قهوه‌خانه وجود دارد. حیاط اصلی با قرینه‌سازی کامل شامل ایوان‌هایی است که در دیگر کاروانسراها نیز مشاهده می‌شود. در کنار ایوان‌ها راهروهایی وجود دارد که به اصطبل‌ها راه دارد. در کنار یکی از ایوان‌ها پلکانی به طرف بالا خانه می‌رود. پشت سر این ایوان‌ها تالاری وجود دارد که هوایش به وسیله چهار تنوره مطبوع و خنک می‌شود. اصطبل مرکب از دهلیز وسیعی در گوشه شمال‌شرقی به یک تالار ستون‌دار منتهی می‌شود. مجموعه آب انباری دارد که محل ذخیره آب مورد استفاده روزانه بود. اطراف حیاط نیز اتاق‌های آجری با ازاره‌هایی از سنگ سفید آهکی وجود دارد.

جلوی کاروانسرا حیاط دیگری با طاق‌نما دیده می‌شود. پیش از حیاط اصلی مکانی است که هنگام وزش غبار و بادهای سوزان کاروانیان با اقامت در آن محفوظ می‌ماندند. اطراف کاروانسرا طاق نماهایی‌ وجود دارد که اسب سواران از آن استفاده می‌کردند. در سمت جنوب نیز چند اتاق ساخته شده که دیوارشان به دیوار کاروانسرای قدیمی صفویه چسبیده است. در گوشه جنوب‌غربی پیش‌خوان یک حمام مرکب از یک اتاق بزرگ و دو اتاق کوچک قرار دارد. اتاق بزرگ‌تر به‌عنوان رختکن و سربینه به کار می‌رفت. یکی از دو اتاق کوچک برای مشت و مال بود و اتاق دوم حوضچه‌ای برای آب‌تنی داشت. کوره حمام در زیر این مجموعه قرار دارد.

,حوض سلطان,کاورانسرای قاجاری,تهران

این کاروانسرا مدت زیادی دایر نبود و به سبب ایجاد دریاچه حوض سلطان راه عبور از آن مسیر مسدود شد.

کاروانسرای حوض سلطان با شماره ۷۶۶۵۹ در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

مسیر دسترسی

این کاروانسرا در میانه راه تهران- قم در دشت‌های جنوبی کوهمره بر روی پایه‌ای سنگی و کنار یک کاروانسرای دوره صفویه قرار دارد.

متاسفانه هنگام تهیه این مطلب، تصاویر مناسبی نیافتیم. اگر شما همراهان آکا ایرانیی تصاویری از این مکان دارید، با ما و سایر دوستان به اشتراک بگذارید.

منبع :

پربازدیدها
تبلیغات