در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد روزشمار: ۳ اردیبهشت؛ روز جهانی زمین پاک ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته توصیه های سفر از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

آکاایران: روز زمین، روزی برای افزایش آگاهی و قدردانی نسبت به محیط زیست کره‌ی زمین است. این روز دو بار در سال، یک بار در فصل بهار در نیمکره شمالی (۲۰ مارس) و یک بار هم در فصل پاییز در نیمکره‌ی جنوبی (که فصل بهار آن نیمکره محسوب می‌شود) برگزار می‌شود.

سازمان ملل متحد هر سال در اعتدال بهاری، روز زمین را جشن می‌گیرد. این رسمی بود که توسط فعال صلح یعنی «جان مک‌کانل» فرزند یک مبلغ دینی مستقل و علاقه‌مند به عرصه دین، علم و صلح، در سال ۱۹۶۹ در اجلاس یونسکو معرفی شد و توسط سناتور آمریکایی «گیلورد نلسون» به عنوان یک جلسه‌ی آموزشی در مورد محیط زیست بنیان گذاشته شد. «جان مک‌کانل» در همان سال پرچم

زمین پاک

را طراحی کرد. «یوتانت» دبیر کل سازمان ملل (۱۹۶۲- ۱۹۷۱) از ایده مک‌کانل استقبال کرد و این روز به یک روز جهانی در تقویم‌های سراسر دنیا تبدیل شد.

,روزشمار ۳ اردیبهشت,روز زمین,روز جهانی زمین پاک

آکاایران: روزشمار: ۳ اردیبهشت؛ روز جهانی زمین پاک

در ایران نیز هم‌زمان با دیگر کشورهای جهان، «هفته زمین پاک» از روز سوم اردیبهشت‌ماه به مدت یک هفته در سراسر کشور برپا می‌شود. جوامع بسیاری نیز هفته‌ی زمین را با آغاز روز زمین جشن می‌گیرند و تمام هفته را به فعالیت‌های زیست‌محیطی اختصاص می‌دهند.

مجمع عمومی سازمان ملل، طی یک قطعنامه، ایجاد روز بین‌المللی زمین پاک را خواستار شد تا همه ساله مراسم این روز، در سوم اردیبهشت مصادف با ۲۲ آوریل برگزار شود. این قطعنامه از کشورهای عضو سازمان، نهادهای سازمان ملل، سازمان‌های بین‌المللی، منطقه‌ای و زیرمنطقه‌ای، جامعه مدنی و سازمان‌های غیردولتی (NGO) و سایر شرکا درخواست می‌کند که آگاهی افراد درباره روز جهانی زمین پاک را وسعت بخشند و محترم شمارند.

در برخی کشورها و مناطق، اصطلاح «زمین پاک» یا «مادر زمین» با اشاره به کره‌ی زمین، بیانگر وابستگی عمیق موجود میان تمامی افراد بشر، سایر گونه‌های موجودات زنده و زمینی است که همگی ما بر آن زندگی می‌کنیم. ماهیت اصلی روز جهانی زمین پاک، در برگیرندگی است، زیرا در ارزش‌های برگرفته از این کره‌ی خاکی، همه مردمان را سهیم می‌سازد و در این کار، انسان‌ها و طبیعت را یک نظام همگون می‌بیند و رابطه درست ما با طبیعت را ضامن ادامه حیات می‌داند. همین مفهوم، زندگی متعادل ما انسان‌ها را در تعامل و هماهنگی با طبیعت وسعت می‌بخشد و یاری‌مان می‌دهد تا برای مشکلات زیست‌محیطی جهان امروز، راه‌حل‌هایی بیابیم.

,روزشمار ۳ اردیبهشت,روز زمین,روز جهانی زمین پاک

روز جهانی زمین پاک هر ساله در تمام دنیا برگزار و به همه مردم روی زمین یادآوری می‌شود که نباید سیاره خود «زمین»‌ را فراموش کنند و باید به فکر حفظ آن باشند. روز زمین پاک مناسبت سالانه‌ای است که با هدف افزایش آگاهی و تجلیل از محیط زیست کره‌ی زمین نام‌گذاری شده است.

یادمان باشد اگر قرار است کره زمین کماکان منزل ما باشد، باید هرچه در توان داریم، انجام دهیم تا اطمینان حاصل کنیم که منزل امنی برای نسل‌های آینده‌ باشد، همانطور که برای ما بوده است.

در همین روز:

۱. روز بزرگداشت شیخ بهایی

۲. عمارت تازه بانک ملی ایران در خیابان فردوسی افتتاح شد. (۱۳۱۵ شمسی)

منبع :


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله روزشمار: ۳ اردیبهشت؛ روز جهانی زمین پاک شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

روزشمار: ۳ اردیبهشت؛ روز جهانی زمین پاک گردآوری توسط بخش توصیه های سفر، توصیه سفر، توصیه های سفر به سایت آکاایران
تبلیغات