آشنایی با حمام خان یزد

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد آشنایی با حمام خان یزد ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید


آکاایران: حمام خان معروف به گرمخانه نور

 

به گزارش آکاایران: حمام خان معروف به گرمخانه نور حمامی است بنا شده توسط محمد تقی خان بافقی حاکم یزد به سال ۱۲۱۲( ه.ق) درمیدان خان و در کنار مجموعه خان یزد واقع می باشد .
این حمام در زمینی به مساحت ۱۱۷۰ متر مربع و با زیر بنای ۹۰۰ متر مریع بنا گردیده که شامل بخشهای مختلفی از جمله گاوروتون، شاه نشین، خزینه می باشد. امروزه از این بنا به عنوان چایخانه و رستوران سنتی استفاده می گردد.

,حمام خان, حمام خان یزد, تصاویر حمام خان,[categoriy]

حمام خان توسط محمد تقی خان بافقی حاکم یزد بنا شده است

 
این بنا در مجاورت میدان خان و بازارچه کاشیگری واقع گردیده و توسط محمدتقی خان – سر سلسله خاندان مشهور به خوانین یزد که در سال 1161 ه. ق به حکمرانی یزد رسید – ساخته شده است. حمام خان (گرمابه نور) دارای سه مسیر دسترس است که آن را به میدان خان ، بازارچه کاشیگری و بافت مسکونی مجاور مرتبط می سازد. بنای حمام مشتمل بر ورودی ها ، سربینه ، گرمخانه و فضاهای مرتبط با آنها و همچنین استخری در کنار گرمخانه می باشد. فضای سربینه از نظر مساحت و تزیینات از سایر فضاها مشخص تر بوده و در اطراف آن سکوهای نشیمن و رخت کن و جای نهادن کفش تعبیه شده است.

 

این فضا با پوشش طاق و گنبد مسقف شده و روشنایی آن از طریق نورگیر زیبای تعبیه شده در گنبد تامین می شود. سطوح داخلی سربینه در اصل با نقاشی هایی مزین بوده که امروزه تنها بخشی از آن تزیینات برجای مانده است. حمام خان یزد در دوره اخیر تعمیر و بازسازی شده و با تغییر کاربری به چاپخانه سنتی تبدیل یافته و جدیداً نیز به ثبت تاریخی رسیده است.

,حمام خان, حمام خان یزد, تصاویر حمام خان,[categoriy]

حمام خان در زمینی به مساحت ۱۱۷۰ متر مربع و با زیر بنای ۹۰۰ متر مریع بنا گردیده است

 

,حمام خان, حمام خان یزد, تصاویر حمام خان,[categoriy]

حمام خان در مجاورت میدان خان و بازارچه کاشیگری واقع گردیده است

 

,حمام خان, حمام خان یزد, تصاویر حمام خان,[categoriy]

حمام خان شامل بخشهای مختلفی از جمله گاوروتون، شاه نشین، خزینه می باشد 

,حمام خان, حمام خان یزد, تصاویر حمام خان,[categoriy]

 

 


منبع :


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله آشنایی با حمام خان یزد شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

حمام خان یزد , حمام خان

آشنایی با حمام خان یزد گردآوری توسط بخش توصیه های سفر، توصیه سفر، توصیه های سفر به سایت آکاایران

اخبار اکاایران

تبلیغات