آکاایران: کاخ موزه نظامی میان پشته

جاذبه های گردشگری گیلان : کاخ موزه نظامی مربوط به پهلوی اول میباشد که از سال ۱۳۶۷ به عنوان موزه نظامی فعالیتش را آغاز کرده, این موزه میان پشته شهرستان بندرانزلی در استان سرسبز گیلان , مابین دو پل غازیان و پل انزلی در محوطه وسیعی واقع شده است.

موزه نظامی

آکاایران: کاخ موزه نظامی میان پشته

به گزارش آکاایران: در کنار آب های نیلگون خزر در شهر بندری انزلی عمارت سپید زیبایی از میان درختان نارنج و سرو و کاج سرک کشیده که ” موزه نظامی” نام دارد.

این عمارت زیبا با پنجره های بزرگ از شمال به روی خزر و چشم انداز زیبای آن و از سمت جنوب به سرسبزی و زیبایی یک باغ پرطراوت آغوش گشوده است, گرچه این موزه نام نظامی را بر خود دارد اما بنای زیبا و اشیای ظریف و هنرمندانه آن بر وجهه خشک و نظامی سلاح های موجود چیرگی دارد.

موزه نظامی

در واقع ” موزه نظامی انزلی ” یا همان ” کاخ میان پشته ” تلفیقی از ظرافت, زیبایی و هنر معماری با جلوه هایی از سلحشوری و رزم آوری است, این بنای زیبا همچون قوی سپیدی در باغ دلگشایی ماوا گزیده که عطر بهار نارنج هایش مشام هر دیدارکننده ای را نوازش می دهد.

موزه نظامی

ساخت بنای کاخ میان پشته به دستور رضاخان و به دست مهندسان ایرانی در سال ‪ ۱۳۰۸‬ آغاز شد و پس از دو سال به پایان رسید, این بنا در یک هزار و ‪ ۱۶۸‬مترمربع زیربنا در دو طبقه ساخته شده است. بدنه ساختمان از سنگ و دو جداره ساخته شده و بین دو جدار آن حدود ‪۱۰‬ سانتی متر فاصله نهاده اند.

موزه نظامی

در اتاق ها و حتی قسمت های بیرونی هواکش هایی با توری های فلزی تعبیه شده است تا ساختمان از رطوبت محفوظ بماند.

کاخ دارای یک سرسرای وسیع,‪ ۱۱‬ اتاق و یک سالن پذیرایی با چهار سرویس حمام و دستشویی است, سقف همه اتاق ها بتون مسلح بوده و روی آن به شکل زیبا و هنرمندانه ای گچ بری شده و در زوایا با تعدادی مجسمه های کوچک گچی تزئین شده است.

موزه نظامی

بخش های مختلف کاخ موزه نظامی میان پشته بندر انزلی :

کاخ میان پشته بندر انزلی که در سال ۱۳۴۸ به نیروی دریایی ارتش واگذار شد و پس از وقوع انقلاب اسلامی چند سالی بلا استفاده ماند و از سال ۱۳۶۷ ‬شمسی پس از تعمیرات اساسی و تعویض حلب های شیروانی , به موزه نیروی دریایی تبدیل شد و در معرض دید علاقه مندان قرار گرفته است.

موزه نظامی

در حیاط کاخ چند اراده تانک و توپ و سلاح های سنگین و نیمه سنگین در بین درختان قرار داده شده که از همان ابتدا نظامی بودن کاخ را به ما یادآوری می کند.

در طبقه پایین کاخ موزه نظامی انزلی سلاح های سبک و ادوات نظامی از زمان زندیه تا دوره رضا خان قرار داده شده است.

در میان این اشیا از سپر پوست کرگدن گرفته تا لباس های زرهی و و کلاهخود و از سلاح های سبک مانند ششلول و هفت تیر تا تفنگ های بزرگ قلعه ای و تفنگ های سنگ چخماق و حتی نیزه ها و .. دیده می شود که جنگاوران کشورمان در قدیم از آن استفاده می کردند.

موزه نظامی

طبقه دوم کاخ موزه نظامی انزلی، حالت کاخ بودن خود را بیشتر حفظ کرده و در آن از مبلمان مورد استفاده رضاخان و مهمانهایش , قفسه های چوبی بسیار خوش ساخت و ظریف و در عین حال مقاوم , شمعدان ها و ساعت های برنزی، ظروف چینی و کریستال که تعدادی از آنها هدایای سران کشورهای خارجی به رضا خان است, نگهداری می شود.

موزه نظامی

رادیو ضبط مبله هدیه هیتلر به رضا خان یکی از این تحفه ها است, تابلوی کبک آویز اثر کمال الملک و تابلوی نقاشی کار ناصرالدین شاه از جمله تابلوهای موجود در کاخ است.

یکی دیگر از آثار زیبای موجود لوستری است که از چوب یک پارچه تراشیده شده و بر سقف یکی از اتاق ها نصب شده است, میزهای چوبی خوش تراش با طرح های بسیار ظریف و زیبا حکایت از سلیقه هنرمندانه صنعتگران آن زمان دارد.

در همه اتاق ها شومیه دیواری تعبیه شده و پنجره های بزرگ فضای درون کاخ را به طبیعت زیبای پیرامون پیوند می دهد, سالانه تعداد قابل توجهی از ایرانگردان و حتی گردشگران خارجی کاخ موزه نظامی انزلی دیدن می کنند.

موزه نظامی

ساعت کار و زمان بازدید کاخ موزه نظامی انزلی :

نیمه اول سال : صبح ها ۱۳- ۸ ؛ عصرها ۲۰ – ۱۶

نیمه دوم سال : صبح ها ۱۳- ۸ ؛ عصرها ۱۸- ۱۵

موزه نظامی

پیشنهاد میکنیم :

از تمامی بخش های کاخ موزه نظامی میان پشته بندر انزلی دیدن کنید :

  • نمایشگاه سلاح سرد وگرم.
  • نمایشگاه هدایای سران کشورها به خاندان پهلوی.
  • نمایشگاه عکس های قدیمی از نحوه شکل گیری ارتش از سال ۱۳۰۰هجری شمسی به بعد.
  • نمایشگاه تجهیزات ناوبری و غواصی قدیمی.
  • آلاچیق سنتی و آتلیه عکاسی با لباس محلی گیلان.

بخش معرفی جاذبه های گردشگری گیلان , آکا ایران

منبع :


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

تبلیغات