آکاایران: دریاچه نئور اردبیل مرز استان های اردبیل و گیلان

دریاچه نِئور دریاچه ای مابین شهر اردبیل و شهر خلخال در مرز بین استان گیلان و استان اردبیل است. این دریاچه در ۴۸ کیلومتری جنوب شرقی اردبیل به طرف خلخال در یکی از دره های کوهستان باغیرو و در ارتفاع ۲۵۰۰ متری از سطح دریا با مساحتی بالغ بر ۲۱۰ هکتار و عمق متوسط ۵ متر است.
گردشگری آکا ایران

چیست؟

دریاچه نِئور دریاچه ای مابین شهر اردبیل و شهر خلخال در مرز بین استان گیلان و استان اردبیل است. این دریاچه در ۴۸ کیلومتری جنوب شرقی اردبیل به طرف خلخال در یکی از دره های کوهستان باغیرو و در ارتفاع ۲۵۰۰ متری از سطح دریا با مساحتی بالغ بر ۲۱۰ هکتار و عمق متوسط ۵ متر است.

بارندگى مناسب و وجود چشمه های فراوان سبب پایدارى وضعیت دریاچه شده ضمن آنکه هواى مطبوع منطقه زمینه بسیار مناسبى براى جذب گردشگر خصوصاً در اوقات گرم سال را فراهم کرده است. در اطراف دریاچه چشمه های گسلی فراوانی وجود دارد که دبی آب این چشمه ها بر حسب مقادیر نزولات برفی سالیانه و پایداری برف چال ها در ایام گرم و موقعیت آن ها متفاوت است. وجود چشمه های متعدد حوضه آبریز دریاچه نئور از مهم ترین منابع تأمین آب دریاچه بشمار می رود. این منطقه پوشش گیاهى متنوعى از گیاهان خشکى زى و آبزى دارد؛ از جمله شبدر، بابونه، بومادران، آلاله، نعناع و... که از گیاهان دارویی هم هستند. دریاچه نئور زیستگاه برخی از گونه های پرندگان مهاجر عبوری نیز هست.

دریاچه نئور

آکاایران: دریاچه نئور اردبیل مرز استان های اردبیل و گیلان

چرا برویم؟

لذت بردن از مناظر زیبای منطقه، پیاده روی در طبیعت، پیک نیک با خانواده و دوستان، کمپینگ در مناطق اطراف دریاچه، ماهیگیری، دوچرخه سواری.

با کی برویم؟

به تنهایی، با دوستان، با خانواده.

دریاچه نئور

کی برویم؟ چقدر طول می کشد؟

بهترین فصل سفر به نئور، اواسط بهار تا اواخر تابستان است. در دیگر ایام سال هوا بسیار سرد است. زمستان ها دریاچه یخ می زند که در نوع خود جالب و زیباست.

کجاست؟

ایران، اردبیل، دریاچه نئور.

نشانی: اردبیل، 48 کیلومتری جنوب شرقی به سمت خلخال.

دریاچه نئور

چطور برویم؟

با خودروی شخصی: از تهران و با خودروی شخصی بعد از حدود 580 کیلومتر رانندگی و عبور از شهرهای کرج، قزوین، زنجان، در راه رسیدن به اردبیل در مرز استان های اردبیل و گیلان به این دریاچه خواهید رسید.

حمل ونقل عمومی: هرروز و به صورت مرتب اتوبوس هایی از پایانه های تهران به سمت اردبیل حرکت می کنند. همچنین اردبیل از طریق پروازهای تهران اردبیل در دسترس شماست. از اردبیل برای رفتن به دریاچه باید یک ماشین کرایه کنید.

هزینه ها:

هزینه ی بلیت اتوبوس تهران – اردبیل با توجه به نوع اتوبوس از 26000 تومان تا 45000 تومان است. (94) هزینه ی بلیت هواپیمای تهران اردبیل نیز، با توجه به نوع هواپیما از 70000 تا 260000 تومان متغیر است. (94)

دریاچه نئور
دریاچه نئور

همان حوالی

خلخال، جاده ی اسالم به خلخال.

رستوران و کافه

برای تهیه ی غذا باید به روستاها یا شهرهای کوچک اطراف بروید، یا به اردبیل برگرید. البته بهتر است با تهیه مواد غذایی، خودتان در طبیعت منطقه غذا بپزید.

دریاچه نئور

هتل

در نزدیکی دریاچه هتلی نیست، اما در اردبیل هتل های زیادی فعالیت می کنند. از جمله هتل سبلان، هتل نگین، مجتمع توریستی کوثر، هتل آپارتمان مهر و ... .

بعد کجا برویم؟

سرعین، مشگین شهر، دریاچه ی شورابیل، اسالم.

تاریخچه

دانشنامه جهان اسلام این دریاچه را بخشی از جغرافیای منطقه تالش معرفی کرده است.

چند سالی است محدوده دریاچه نئور، به دلیل ضوابط خاص موجود بر این منطقه که به عنوان یک منطقه حفاظت شده زیست محیطی تحت نظارت سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد لذا شکار هرگونه پرنده آبی در این دریاچه ممنوع بوده لذا عوامل خاص طبیعی و انسانی حیات وحش این منطقه را تهدید نمی کند. این دریاچه ارزش های زیستگاهی، اکو توریستی، زنبورداری، کشاورزی و دامداری دارد.

دریاچه نئور

دیگر چه؟

این دریاچه نوعی ماهی به نام قزل آلای رنگین کمان دارد. هرساله به میزان اندک بچه ماهی قزل آلای رنگین کمان جهت کنترل جمعیت گامارس های موجود در دریاچه های رهاسازی می گردد. در شهریورماه مسابقه تفریحی تحت عنوان ”مسابقه ماهیگیری" در این دریاچه بین دوستداران صید ماهی انجام می شود. ماهی های دریاچه نئور هر سال پیش از زمستان صید و جمع آوری می شوند زیرا در اثر یخ زدن دریاچه این ماهی ها نمی توانند در زمستان زنده بمانند و پس از زمستان دوباره ماهی های کوچک پرورشی در نئور رها می شوند. متأسفانه چند سال پیش افراد ناشناس تعدادی ماهی کپور در دریاچه ریختند که با افزایش آن ها نزدیک به دو سال است که ماهی قزل آلا در دریاچه وجود ندارد.

با بهره گیری از آب این دریاچه، تعدادی استخر پرورش ماهی نیز در پیرامون اردبیل درست شده است.منبع :


تبلیغات