مسجد و حمام وکیل؛ آثار دوران زندیه در شیراز

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد مسجد و حمام وکیل؛ آثار دوران زندیه در شیراز ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

آکاایران: مقاله‌های مرتبط:

هر دو اثر مسجد و حمام وکیل در دوران زندیه و به دستور کریم‌ خان زند بنا شده‌اند. حمام وکیل که در غرب مسجد وکیل قرار دارد، حمامی بزرگ است که با رعایت پیشرفته‌ترین اصول معماری دوران خود ساخته شده است. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی که در ساخت حمام رعایت شده است، کنترل ورود و خروج هوای سرد و گرم است. ورودی حمام کوچک ساخته شده است و با ورود به آن در دو مرحله و با شیبی ملایم وارد حمام می‌شویم که در سطحی پایین‌تر از سطح زمین قرار گرفته است.

گرم‌خانه‌ی حمام وکیل شیراز با سنگ‌فرش پوشیده شده است و در زیر آن دالان‌های کم عرضی وجود دارد که با جریان هوای گرم و بخار آب در آن‌ها کف حمام خیلی زود گرم می‌شد. این حمام از دو شاه‌نشین و دو حاکم‌نشین تشکیل شده است و در وسط هر حاکم‌نشین حوضی مرمرین قرار دارد و دیوار و گنبدهای حمام هم با نقوش آهک‌بری زیبا از داستان‌های مذهبی سنتی پوشیده است. در حال حاضر از حمام وکیل به عنوان موزه‌ی گرمابه‌ی وکیل استفاده می‌شود و تعدادی مجسمه‌ی مومی در فضای آن قرار گرفته‌اند که بازدیدکنندگان را با آداب و رسوم ایران قدیم آشنا می‌کنند.

یکی دیگر از شاهکارهای معماری دوران کریم خان، مسجد زیبای وکیل است که البته این روزها در وضعیت چندان مناسبی به سر نمی‌برد. این مسجد از دو شبستان شمالی و جنوبی تشکیل شده که شبستان جنوبی آن با وجود ۴۸ ستون سنگی مارپیچ و معماری بسیار زیبایی که دارد، هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌کند. در قسمت شمالی مسجد هم طاق بسیار بلندی قرار دارد که به طاق مروارید معروف است و روی کاشی‌های آن سوره‌های قرآن با قلم درشت و به خط ثلث بسیار زیبایی به صورت هلالی نوشته شده‌ است.

در ادامه تصاویر اختصاصی آکا ایران از این دو مسجد زیبا را تماشا کنید:

حمام-وکیل

آکاایران: مسجد و حمام وکیل؛ آثار دوران زندیه در شیراز

حمام-وکیل

حمام-وکیل

حمام-وکیل

حمام-وکیل

حمام-وکیل

حمام-وکیل-شیراز

حمام-وکیل-شیراز

مسجد-وکیل

مسجد-وکیل

مسجد-وکیل

مسجد-وکیل

مسجد-وکیل

مسجد-وکیل

منبع :

مسجد و حمام وکیل؛ آثار دوران زندیه در شیراز گردآوری توسط بخش توصیه های سفر، توصیه سفر، توصیه های سفر به سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات