صفحه نخست
اخبار آکانیوز سرگرمی فیلم سلامت آشپزی شیرینی پزی خانه داری خانواده سبز ازدواج کودک داری ورزش بیوگرافی عکس اطلاعات عمومی ایرانگردی جهانگردی تعبیر خواب بازی فرهنگ

خانه مردان نمکی هتل می‌شود

شهرهای استان زنجان- دیدنی های استان زنجان و خانه مردان نمکی هتل می‌شود و جاذبه های گردشگری زنجان و مناطق توریستی زنجان و مراکز گردشگری زنجان را در آکاایران ببینید


 


چندی پیش، وقتی حمید بقایی، رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از احتمال تبدیل شدن عمارت‌های ذوالفقاری و دارایی به هتل خبر داده بود، کمتر کسی فکر می کرد این ایده آنقدر با جدیت پیگیری شود که مردان نمکی زنجان مجبور به اسباب کشی به مکانی دیگر شوند.

با این حال، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری زنجان اعلام کرده است که در صورت وجود سرمایه‌گذار و توجیه اقتصادی این اقدام به زودی انجام می شود.

 

 

 

امیر الهی، مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان زنجان در این‌باره می گوید: «در حال حاضر در انتظار تصویب هیأت وزیران هستیم تا این دو بنا به بخش خصوصی واگذار شوند. در این بین نقش سازمان صرفا یک نقش نظارتی خواهد بود.»

او با اشاره به این که عمارت ذوالفقاری با حدود 100 سال قدمت، محل نگهداری و نمایش مردان نمکی است ادامه می دهد: «در صورت تبدیل شدن عمارت‌های ذوالفقاری و دارایی به هتل، پیش‌بینی‌های لازم برای انتقال اشیای این موزه‌ها و مردان نمکی در نظر گرفته شده است و از این بابت مشکلی نخواهد بود. این نقل و انتقال زیر نظر کارشناسان انجام می شود تا مردان نمکی هیچ آسیبی نبینند.»

به گفته الهی، قرار است به جای 2 بنا که موزه هستند، یک موزه بزرگ در استان زنجان راه اندازی شود تا اگر این 2 عمارت به هتل تبدیل شدند، اشیای آنها به موزه‌ دیگری منتقل شود.

این در حالی است که مدیرکل میراث فرهنگی استان زنجان چندی پیش در گفتگو با میراث آریا اعلام کرده بود که محل کشف اجساد مردان نمکی نیز به زودی به عنوان یک مکان گردشگری معرفی خواهد شد تا ظرفیت های جذب گردشگری در این فضا دو چندان شود.

الهی با اشاره به این که معدن نمک چهر آباد هنوز تحت پژوهش های باستان شناسی قرار دارد گفته بود: «گروه هایی از آلمان و ایتالیا و کاوشگرانی از کشور مالزی در حال بررسی حوزه های گیاه، حیوان، زمین و انسان شناسی این معدن هستند و هر قدر که به درون زمین نفوذ بیشتری پیدا می کنیم به دوره های قدیمی تری از تاریخ در معدن نمک چهر آباد نیز دست پیدا می کنیم. به همین دلیل ما معتقدیم که حفظ و تثبیت آثار موجود در این معدن از مهم ترین موضوعاتی دانست که باید به آن پرداخته شود.»

 منبع تبیان

 


گردآوری ایران شناسی آکاایران