جاذبه های طبیعی استان مرکزی - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد جاذبه های طبیعی استان مرکزی ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید


پل باقرآباد

بنای این پل مربوط به دوره معاصر است و در زمان اشغال ایران توسط روس ها ساخته شده و محل استقرار آن در جاده قدیمی اصفهان - اراک و جنب جاده آسفالته فعلی محلات است. از بنای اصلی پل در جریان سیلی که در منطقه جاری شده ، تا حدودی تخریب گردیده و مجددا بازسازی شده است.از این پل تا20 سال پیش بهره برداری می شده و در حال حاضر با احداث جاده آسفالته جدید از رونق افتاده است. مصالح به کار رفته در بنای پل عمدتا از سنگ می باشد. در مجاورت پل باقر آباد، پل جدیددیگری نیز احداث شده که در نوع خود جالب توجه است و پیرامون آن در حواشی قمرود در روزهای تعطیل مورد استفاده تفرجگاهی و گذران اوقات فراغت مردم قرار می گیرد.

 پل دودهک

در نزدیکی کاروانسرای "دودهک" ، پلی قرار د ارد که بر روی چهار دهانه ناهمگون بنا شده است. عرض این پل حدود 3 متر می باشد و در دو طرف آن دیوارهایی به ارتفاع یک متر ساخته شده است. پایه های این پل از سنگ و سقف دیواره های آن از آجرهایی با ابعاد20*20 سانتیمتر ساخته شده است. این پل برای عبور و مرور کاروان ها احداث شده بود ، لیکن بعدها کامیون ها و تریلرهاییبا وزن حدود30 تن به راحتی از روی آن رفت و آمد می کردند. این پل در سال 1365 آسیب جدی د ید و به علت ریزش چند دهنه آن، عبور و مرور از روی آن امکان پذیر نیست.

   

پل تاریخی سرخده  

بنای این پل د ر جنوب ساوه در کیلومتر 13 جاده "یلآباد" به "قز قلعه" در ضلع جنوب غربی روستای سرخده واقع شده است. مصالح به کار رفته د ر این پل تماما از آجر با ملات ساروج است. ساختمان پل از 8 چشمه با طاق رومی تشکیل شده و ارتفاع آن ازکف تا سطح رود خانه "قره چای" حدود 8 متر است. طول پل حدود70 متر و عرض آن حدود5  متر می باشد.

   

چشمه حکیم

چشمه حکیم، در حدود یک کیلومتری جنوب شرقی چشمه شفا واقع شده است. منشاء این چشمه در دو نقطه همجوار یکدیگر است و اطراف آن ها با سنگ چینی به دو حوض محصور تبدیل شده است. از یکی از حوض ها زنان و از حوض دیگر مردان استفاده می کنند. به طور کلی منشاء آب های معدنی سلیمانی و حکیم در ردیف آب های معدنی سولفاته کلسیک خیلی گرم است و منشاء عمیق زیر زمینی دارند. چشمه های معدنی آب گرم ناحیه محلات از نظر ترکیبات شیمیایی به چشمه های معدنی مولفاته کلسیک"بان یردوبیگور" فرانسه شبیه هستند.

   

چشمه آب معدنی گراو

چشمه آب معدنی گراو در 5 کیلومتری غرب تفرش قرار دارد. آب این چشمه از نوع آب های بی کربناته کلسیک وکلرور سدیک است. از آب این چشمه برای درمان بیماری های مختلف از جمله بیماری دستگاه گوارش ، کاهش قند خون و دفع اسید اوریک استفاده می شود. استحمام در آب این چشمه باعث انبساط عروق می شود و شبیه آب معدنی "روایا" در فرانسه است.

   

چشمه اسکان

این چشمه در 5 کیلومتری شمال روستای فر، جنب روستای اسکان از توابع شهرستان سربند واقع شده است. دسترسی به آن از روستای فر با 5 کیلومتر راه خاکی میسراست و هر سال مورد مراجعه و استفاده گروه های زیادی قرار می گیرد.

   

چشمه سلیمانی

این چشمه در شمال شرقی چشمه شفا و درحدود یک کیلومتری آن بر دامنه کوهی قرارگرفته است. در این محل یک قهوه خانه و ساختمانی وجود دارد که شامل دوحمام است. آب چشمه که د ر حدود 5 لیتر در ثانیه است در جویی باریک و طبیعی جریان می یابد و به سوی حمام هدایت می شود. آب چشمه پس از استفاده و خروج از حمام ها به طرف "مزرعه تخت" سرازیر می شود.

   

چشمه شفا

این چشمه آب گرم در بالای تپه مجاور سرچشمه محلات در محلی نزدیک تخته سنگ های سخت از دهانه چاهی خارج می شود و به حمام های اطراف آن هدایت می گردد. در گذشته ازاین دهانه مقدار کمی آب خارج می شد و منشاء اصلی چشمه در حدود100متری غرب آن بود، ولی در اثر زلزله ،منشاء اصلی چشمه تقریبا خشک شده و قسمت عمده آب از سرچشمه فعلی آن جاری است. دهانه سرچشمه با دری آهنی پوشانیده شده و در یک چهار دیواری محفوظ گردیده است. مقدار آب این چشمه در حدود 1 2 لیتر در ثانیه است.

   

روستای نیمور

بقایای آتشکده ساسانی آتش کوه، بقایای یک پاپه بزرگ سنگی از بنایی بزرگ به نام "میل میلویه" و حصار قلعه جمشیدی را نشان می دهد که روستای نیمور از کانون های تمدن باستانی ایران است. در این ناحیه سدی باستانی نیز از دوره ساسانی بر روی رود خانه اناربار (قمرود) و کانال آب بسیار قدیمی بر جای مانده است.

   

روستای خورهه

روستای خورهه به خاطر وجود معبدی از دوره سلوکیان که ستون های آن هنوز هم پا برجاست شهرت ملی دارد. این ستون ها و بقایای معبد، جزء قدیمی ترین آثار تاریخی سرزمین ایران و تنها اثر باقی مانده از دوره سلوکیان می باشند.


استان مرکزی ,دیدنی های استان مرکزی ,جاذبه های گردشگری استان مرکزی ,شهرهای استان مرکزی- دیدنی های استان مرکزی

   

روستای ساروق

این روستا بیش از 850 سال قدمت دارد و از چهار محله به نام های قلعه بالا، ساروق ،گرگان علیا و گرگان سفلی تشکیل شده است. امامزاده هفتاد و دو تن مربوط به سال 587 هجری قمری در محله مرکزی و قدیمی آن واقع شده است. همچنین روستای ساروق به لحاظ صنایع دستی به ویژه از نظر قالیبافی معروفیت جهانی دارد.

   

روستای دودهک

در این روستا دو اثر تاریخی جالب توجه به نام های پل شاه عباسی و کاروانسرای شاه عباسی بر جای مانده است.

   

 ناحیه سربند

ناحیه ییلاقی سربند به دلیل شرایط اقلیمی، یکی از پرآب ترین نواحی استان محسوب می شود. فاصله نزدیک این ناحیه با شهرستان اراک و استقرار واحدهای صنعتی بزرگ پتروشیمی و پالایشگاه همراه با پروژه های متعدد توسعه شهری اهمیت این ناحیه و استفاده معقول و بدون تخریب از جاذبه های طبیعی آن را به مسئله ای مبرم تبدیل کرده است. تراکم چشمه های پرآب و دائمی، پوشش گیاهی بسیار خوب و گستردگی با غ ها، شکارگاه ها و قلل مرتفع و بالاخره امکانات ورزش های زمستانی ازجمله جاذبه های ارزشمند این منطقه است.

   

 سرآب عباس آباد

این سرآب در2 کیلومتری شرق شازند واقع شده است. فضای سرسبز و درختان اطراف آن منظره بسیار دیدنی این سرآب را زیباترکرده است. سرسبزی محل و آبی که از زیرکوهسار روان می باشد، تفرجگاهی را به وجود آورده که هر ساله هزاران نفر را به سوی خود جلب می کند.

   

 تالاب عمارت

این تالاب علاوه بر زیبایی چشمگیر، از جهات مختلف نیز نقش حیاتی در منطقه ایفا می کند و یکی از منابع ارزشمند سیاحتی استان به شمار می آید. این تالاب ضمن تثبیت آب رودخانه "شرا" و آبیاری اراضی کشاورزی، از جنبه های زیست محیطی و تفرجگاهی نیز واجد اهمیت است. تالاب عمارت یکی از زیستگاه های مهم پرندگانی از قبیل اردک، غاز و حواصیل است که در حیات اکوسیستم جانوری وگیاهی منطقه، نقش مهمی به عهده دارد. پیرامون این تالاب با فضای کوهستانی و آب وهوای مناسب همواره مورد توجه گردشگران بوده است.

   

زیارتگاه غار سی جن

 غار سی جن در روستای واران جاسب واقع شده است. مردم محلی عقیده دارند که در این غار سی جوان غیب شده اند. مسجدی نیز در آن نزدیکی قرار دارد که به مسجد کمیل معروف است.

   

رودخانه قمرود

شاخه اصلی این رودخانه ازارتفاعات شیب شرقی در جنوب گلپایگان و غرب خوانسار (کوههای مورستان، میشه و قره داغ) سرچشمه می گیرد و پس از تلاقی با رودخانه خرقاب و خمین با نام لعل بار از جنوب محلات و غرب دلیجان به سوی قم سراز یرمی شود و در ناحیه پل دلاک به قره چای می پیوندد و به مسیله می ریزد. منطقه ای که این رودخانه در آن واقع شده است به اندازه منطقه" سربند" و" شرا "سرسبز نیست، اما این رودخانه نیز در مسیر خود به ویژه در نزدیکی محلات امکانات تفرجگاهی قابل توجهی پدید آورده است. همجواری این رودخانه با جاذبه های طبیعی شهر زیبای محلات، پارک گلخانه های آن ازیک طرف، آب گرم معدنی محلات از طرف دیگر و همچنین آثار تاریخی سراق، تیمور و خورهه یک کانون سیاحتی مناسب به وجود آورده است. احداث سد مخزن 15خرداد در عباس آباد دلیجان نیز امکانات مناسب را برای توسعه تفرجگاهی به ویژه در زمینه های اسکی روی آب، ماهیگیری و سایر ورزش های آبی فراهم آورده است. پیرامون دریاچه این سد شرایط مناسبی برای ایجاد کمپ های تفرجگاهی دارد.

   

دریاچه سد 15 خرداد

سد 15خرداد در 5 کیلومتری شهر دلیجان در یک منطقه اقلیمی خشک احداث گردیده و از یک

منبع: روزنامه آفتاب یزد

منبع تبیان

گردآوری ایران شناسی آکاایران
جاذبه های طبیعی استان مرکزی گردآوری توسط بخش شهرهای استان مرکزی- دیدنی های استان مرکزی سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات