داروخانه طبیعی ایران - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد داروخانه طبیعی ایران ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید


 28کیلومتر مانده به جنوب غربی شهر اراک، درست در بالادست روستای «رباط میل»، گردشگاه «چپقلی » بر سینه با صلابت رشته کوه «سفیدخانی » قرار گرفته است. تفرجگاهی که چشمه معروف آن، دوای هزار و یک درد است و هر سال گردشگران زیادی برای نوشیدن از این چشمه معدنی راهی اراک می شوند.

تفرجگاه سرسبز چپقلی بیش از 35هکتار محوطه جنگلی دارد و البته هوایی دلپذیر، که خوراک این روزهای داغ تابستانی است.

پارک جنگلی چپقلی اراک از شرق به رشته کوههای «میران» و «سفیدپی» از غرب به کوههای «کلاغ نشان» و «قدمگاه»، از شمال به دشت شازند و خطوط لوله نفت و از جنوب به کوه های «تخت بزرگ» و «قالیخانی » منتهی می شود. منطقه ای که با وجود زمستان های سرد، بهار و پاییز معتدل و تابستانهای خنکی دارد و گزینه خوبی برای سفرهای تابستانی به شمار می رود.

عرصه 500 هکتاری کوه سفیدخانی اراک کلکسیون ارزشمندی از 50گونه گیاهی مرتعی است که در آن می توانید  «آویشن»، «درمنه»، «استپا»، «گون»، «قدومه»، «گل آروانه»، «جو وحشی »، «یونجه»، «مرزنجوش» و «شیرسگ» را ببینید. درست در جایی که تاج سرخ رنگ لاله های واژگون در فصل بهار و نگین سبز مجموعه چپقلی بر تارک آن یکی از زیباترین تابلوهای طبیعت را مقابل چشمانتان قرار می دهد.

 

 آب چشمه چپقلی درمعالجه بیماریهای اسپاسم مجاری صفراوی،

برخی بیماری های پوستی نقرس و دیابتهای حاصل از آن، امراض کلیوی،

 سوءهاضمه و ورمهای کبدی مؤثر است

ساکنان محلی روستاهای این منطقه می گویند: شفابخشی آب چشمه چپقلی از سالیان دور برای مردم استان، کوهنوردان و گردشگران کشور مطرح بوده وسایه سار خنک بیدهای قدیمی آن همواره تیماربخش رهگذران و نوازشگر بیماران رنجور بوده است.

در فضای سبز اطراف این چشمه گونه های گیاهی «بادام»، «اقاقیا»، «زبان گنجشک»، «سنجد»، «بید»، «افرا»، «گردو»، و «سرو خمره ای» به چشم می خوردند بنابراین اگر دستی در گیاه شناسی دارید، این منطقه فرصت خوبی برای جمع آوری گیاهان دارویی به شما خواهد داد.

 

آب شفا بخش

آب معدنی چپقلی از ردیف آبهای بی کربناته کلسیک و منیزین آهن دار، فاقد آلودگی میکروبی واز نوع آبهای سردو سبک است که آشامیدن آن اثرات درمانی زیادی  دارد. شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که آب این چشمه مدر بوده، ریگ ها وشن های مجاری ادراری را در خود حل می کند و از تشکیل مجدد آنها جلوگیری می کند. به این ترتیب بر اثر آشامیدن این آب، خون میزان قابل توجهی از اسیداوریک خود را از دست می دهد و در نتیجه تغذیه در شرایط بهتر انجام می شود. ضمن آنکه نوشیدن این آب اسیدیته ادرار را به حالت طبیعی رسانده سبب ازدیاد دفع ادرار و مواد زاید کلیه ها می شود.

چشمه چپقلی,چشمه چپقلی در اراک,چشمه چپقلی اراک,شهرهای استان مرکزی- دیدنی های استان مرکزی

خوردن این آب حرکات دودی روده را کاهش داده ودر طول دوره درمانی با آن، املاح صفراوی به میزان زیادی درخون کاهش می یابد. جذب سریع این آب در معده، دستگاه گوارشی، کبدو لوزالمعده روی متابولیسم گلوسیدها، پروتیدها، کلسترول واسیداوریک مؤثر است و به علت افزایش دفعات مواد زاید بدن، حجم قابل ملاحظه ای از مواد سمی به شکل طبیعی از بین می رود.

این آب معدنی سطح مجاری هاضمه را تمیز می کند و  نوشیدن آن علاوه بر ملین بودن و تقویت انقباضات روده ای، شیره  گوارشی را افزایش داده و اشتها را زیادتر می کند. بنابراین اگر تابع رژیم های سفت و سخت غذایی هستید، بهتر است با دقت بیشتری از این آب بنوشید!

با تمام این ها، آشامیدن این آب معدنی از غلظت صفرا کم می کند، سنگ های صفراوی را از مجاری آن به سوی روده هدایت می کند و حالات احتقان کبدی را از بین می برد. علاوه بر این، آب معدنی چپقلی، حاوی میزان فراوانی «آمین» است که تأثیر بسزایی در تولید گلبول قرمز ودرمان انواع کم خونیها دارد.

سرشار بودن آب چپقلی از «کلسیم» و «فلوئور» موجب استحکام استخوان بندی در کودکان وجلوگیری از پوسیدگی زودرس دندانهاست و پزشکان معتقدند استفاده مستمر این آب برای افرادی که به علت زندگی در ارتفاعات تعداد گلبولهای قرمز خونشان تقلیل یافته بسیار مفید است.

البته یادتان باشد نوشیدن آب چپقلی که به «سنگ شکن طبیعی کلیه» شهرت دارد، برای بیماران مبتلا به سنگ کلیه در ابتدا از زهر هم بدتر است! چرا که با نوشیدن این آب دردهای شدید کلیوی به سراغشان خواهد آمد که همین خبر از اثربخشی آب و خرد شدن سنگ ها می دهد! اما این آب شفابخش، برای یک گروه از افراد ممنوع است! کسانی که بیماری پروستات دارند و  مصرف آن ممکن است باعث دردهای شدید و اختلال در سیستم دفع ادرار آنها شود.

 


گروه گردشگری تبیان

منبع: روزنامه ایران

گردآوری ایران شناسی آکاایران
داروخانه طبیعی ایران گردآوری توسط بخش شهرهای استان مرکزی- دیدنی های استان مرکزی سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات