سوار ماشین زمان شوید

چشمانتان را ببندید و تصور کنید که سوار ماشین زمان شده اید و هفتاد میلیون سال در طول تاریخ به عقب می روید. درست در دوران سوم زمین شناسی که زمین کم کم شکل کنونی اش را پیدا می کند، ماشین زمان می ایستد و شما پیاده می شوید. مکان؟ غاری کریستالی هفت رنگی که با قندیل های نقره ای به شما خوش آمد می گوید و احتمالا یکی دو چشمه جوشان و خنک از گوشه و کنار غار به تازگی شروع به جوشیدن کرده اند! دوباره سوار ماشین زمان شوید و به امروز برگردید. دوست دارید این غار کهنسال را بعد از هفتاد میلیون سال ببینید؟ برای این کار کافیست یک بلیط به مقصد دلیجان بگیرید و سری به غار سوار ماشین زمان شوید

وجود آبشارهای طبیعی، کریستال های هفت رنگ و اسفنج های بلورین در کف و دیوار و سطوح این غار که از سقف قندیل بسته‌اند، همگی شما را به سفری رویایی می برند که شاید فرصت تجربه آن را در هیچ نقطه دیگر دنیا پیدا نکنید. این غار در دامنه کوهی کم‌ارتفاع قرار گرفته و دسترسی به آن برای بازدیدکنندگان داخلی و خارجی بسیار آسان است.

اگر سری به غار سوار ماشین زمان شوید

نخجیر به معنای شکار است و چال نخجیر به معنی شکارگاه. لفظی که به دلیل کاربری شکاری منطقه چال نخجیر به آن اتلاق می شد. تا سال 1367 شکارچیانی که راهی چال نخجیر می شدند، از شنیدن صداهای هولناکی روایت می کردند که شبیه غرش یک هیولای خشمگین بود و باعث وحشت شکارچیان و گیاه چینان می شد.

همین مهم ترین بهانه خرافات و داستان های عجیبی بود که اهالی منطقه درباره چال نخجیر نقل می کردند. غافل از این که شکافی در دل سنگ‌های کوه بود که به علت وزش باد به درون آن و نبود مجرای خروجی بزرگ، مثل حنجره‌ای منقبض و عصبی فریاد می کشید.

اما در سال 1367 وقتی سازمان آب برای عملیات عمرانی اش مجبور به ایجاد یک انفجار در منطقه شد، ناگهان برگ تازه ای از دوران سوم زمین‌شناسی رو شد. غار 70میلیون ساله چال‌نخجیر که به سرعت مورد کاوش غارنوردان قرار گرفت تا امروز بعد از 22 سال، گروه های کوهنورد بتوانند تا عمق دو هزارمتری آن پیشروی کنند. به گفته این کوهنوردان در انتهای این غار یک استخر بزرگ آب وجود دارد و تالارهای بزرگ طبیعی که در کنار این استخر قرار گرفته اند.


گروه گردشگری تبیان


گردآوری ایران شناسی آکاایران
گردآوری توسط بخش شهرهای استان مرکزی- دیدنی های استان مرکزی سایت آکاایران

  • فال
  • بازار
  • تست هوش آنلاین
تبلیغات