loading...


از کوه گرفته تا دشت و بیابان، تالاب، جنگل، ارتفاعات حفاظت شده و غارهای با قدمت... تمام این جاذبه ها را یکجا می توانید در استان مرکزی ببینید. استانی که هنوز هم بخش مهمی از تفرجگاه های آن در دل کوه ها و صخره‌ها ناشناخته مانده و به جای آن تنها چند سد در استان و حتی در حاشیه برخی روستاها رونق گرفته اند.

غار نخجیر شگفت‌انگیزترین غار جهان

غار نخجیر یکی از پدیده‌های نادر زمین‌شناسی مرکز ایران است که در 8کیلومتری شمال شرقی شهرستان دلیجان (حد فاصل نراق - دلیجان) در دامنه کوه واقع شده و به دوران سوم زمین‌شناسی تعلق دارد. این غار در پی عوامل زمین‌ساختی و هوازدگی شیمیایی پدید آمده و عموماً بلورین بوده و از پتانسیل عظیم سنگ‌های تزئینی برخوردار است.

ارتفاع غار نخجیر گاهی از 20 متر تجاوز می‌کند. دره‌های ژرفی که بیشتر راه‌های انحرافی را فراگرفته بازتاب نور از منشورهای بلور و کلسیت در کنار آویزهای متنوع، پوشش اسفنجی بلورین دیواره‌ها و کف غاره آن را مساعد بازدید جهانگردان کرده‌است.

سرزمین چهاررنگ مرکزی - آکا

سنگ‌های تزئینی با اشکال متنوع مانند عقاب، لاک پشت، گوزن، انسان، کبوتر و تندیس‌های عظیم الجثه بلورین ایجاد شده‌است که بیشتر آنان از جنس آهک است. تالارهای "عروس"، "گل کلمی"، "آبشارگلی"، "فرسنگ" و "هیولا" از جمله بخش‌های دیدنی این غار نادر و عجیب هستند و در انتهای آن استخر آبی وجود دارد و تالارهای بزرگی نیز در کنار این استخر مشاهده می شود.

پروژه ملی دهکده گردشگری رودشور

پروژه تفریحی رودشور به عنوان پروژه‌ای بین المللی در منتهی الیه استان مرکزی به سمت تهران، در حال اجراست و حدود هزار و 400 هکتار زمین را در بر می‌گیرد که با امکانات رفاهی، گردشگری، تفریحی و ورزشی به گردشگران خدماتی ارائه می کند و ایجاد فضاهایی مانند مجموعه تفریحات آبی و ساحلی، زمین گلف، شهربازی، دهکده اسب‌دوانی، دهکده ورزشی شامل پیست اتومبیل‌رانی، کارتینگ، موتورسواری و دوچرخه‌سواری از امکانات در نظر گرفته شده برای این پروژه است.

سرزمین چهاررنگ مرکزی - آکا

2 هزار اثر تاریخی و گردشگری

استان مرکزی استانی با بیش از شش هزار سال قدمت دارای بیش از دو هزار اثر تاریخی شناخته شده است که توجه به آن می‌تواند استان را به قطب گردشگری تبدیل کند. بنابراین، این بار که برای یک سفر کوتاه به اطراف کشور سری به آژانس های مسافرتی زدید، یادتان باشد برنامه سفر به استان مرکزی را هم نگاهی بیندازید تا این بار با این گوشه ناشناخته کشور بیشتر آشنا شوید. استانی که همیشه برای گردش و تفریح مسافران، یک برگ رو نشده دارد!

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از مهر، ایرنا


گردآوری ایران شناسی آکاایران


تبلیغات