ییلاقی در میانه های خشک کشور - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد ییلاقی در میانه های خشک کشور ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته مرکزی از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید


 

کلمه جاسب بدون شک در نگاه اول شما را یاد جاسبی معروف و دانشگاه آزاد می اندازد. اما شاید بد نباشد که بدانید جاسب صرف نظر از مدیر مشهورش، جاذبه های گردشگری زیادی دارد که آن را به یکی از زیباترین منطقه ییلاقی استان مرکزی تبدیل کرده است!

 

برای کسانی که می خواهند تابستان خنکی را در مناطق مرکزی کشور تجربه کنند، سفر به جاسب می تواند بهترین گزینه باشد. منطقه ییلاقی جاسب در شمال شرق شهر دلیجان در استان مرکزی قرار دارد و با آب و هوای معتدلی که در این روزها دارد، یک فرصت خوب برای سفر خانوادگی شما به حساب می آید.

جاسب هفت روستا دارد به نام های واران، هرازجان، کِروگان، وشتکان، زُر، وسقونقان و روستای بیژگان. که در طول دره و در امتداد رودخانه به وجود آمده اند. جالب است بدانید که دو روستا از این منطقه هنوز به زبان راجی حرف می‌زنند

جاسب دره زیبایی به نام ازنا دارد که به محض آنکه پایتان به منطقه برسد آن را خواهید دید. در این دره رودخانه ای فصلی جریان دارد و اطراف آن را چشم‌اندازهای طبیعی سرسبزی پوشانده است. رودخانه ازنا از ارتفاعات دهستان جاسب سرچشمه می گیرد و در این روزها تقریبا بی آب است چون زمان اوج پرآبی این رودخانه اسفند و فروردین است و تقریبا اواخر خردادماه آب رودخانه خشک شده است. رودخانه ازنا از سمت شرق به غرب جریان دارد و در ادامه مسیر غربی خود به رودخانه قم رود می پیوندد.

جاسب هفت روستا دارد به نام های واران، هرازجان، کِروگان، وشتکان، زُر، وسقونقان و روستای بیژگان. که در طول دره و در امتداد رودخانه به وجود آمده اند. جالب است بدانید که دو روستا از این منطقه هنوز به زبان راجی حرف می‌زنند.

جاسب فرصت خوبی هم برای کوهنوردی به شما می دهد. اگر عاشق کوهپیمایی و کوه نوردی هستید، در جاسب فرصت دارید که از 18کوهی که در حول و حوش این منطقه هستند بالا بروید و منظره شهر را از ارتفاعات سرسبز ببنید.


استان مرکزی ,دیدنی های استان مرکزی ,جاذبه های گردشگری استان مرکزی ,شهرهای استان مرکزی- دیدنی های استان مرکزی

مرتفع ترین این کوه ها ولجیا است که 3144 متر ارتفاع دارد و در دهستان جاسب قرار گرفته است. کوتاه ترین آنها هم برز و پایین قلعه هستند که هر دو 2413 متر ارتفاع دارند. جهت کوه برز جنوبی شمالی است و جهت کوه پایین قلعه جنوب شرقی به شمال غربی.


استان مرکزی ,دیدنی های استان مرکزی ,جاذبه های گردشگری استان مرکزی ,شهرهای استان مرکزی- دیدنی های استان مرکزی

اگر گذارتان به جاسب افتاد، حتما سری هم به قبرستان قدیمی واران، تپه‌های قلعه‌کوه‌ امام علی، قلعه‌های ‌سرخ، وشتگان و وسقونقان، مساجد جامع و امام حسن(ع)، برج روستای هرازجان، غار سیجان در ضلع شمالی‌روستای واران و سنگ‌نوشته‌های قبرستان روستای بیجگان بزنید که معروف ترین آثار باستانی این ییلاق سرسبز هستند.

 

 

بخش گردشگری تبیان


گردآوری ایران شناسی آکاایران
ییلاقی در میانه های خشک کشور گردآوری توسط بخش شهرهای استان مرکزی- دیدنی های استان مرکزی سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات