مبارکه اصفهان

شهرستان مبارکه با دو بخش مرکزی و گرکن جنوبی و پنج دهستان ( گرکن ، کرکوند ، نور آباد ، دیزیچه و طالخونچه ) و پنج شهر مبارکه ، دیزیچه و طالخونچه ، کرکوند و زیباشهر در فاصله 45 کیلومتری جنوب غربی اصفهان واقع شده است . جمعیت این شهرستان بالغ بر 132818 نفر مشتمل بر 68924 نفر مرد و 63894 نفر زن در 32712 خانوار زندگی میکنند . که از نرخ رشد 2 % برخورداراست  در این شهرستان کارخانه عظیم فولاد مبارکه ، پلی اکریل ، تولید مواد اولیه الیاف مصنوعی ، سیمان سپاهان ، آجر نسوز ، و غیره قرار دارد که به قطب صنعتی استان مشهور گردیده است . محصولات مهم کشاورزی آن برنج و غلات است .


مبارکه اصفهان ایران

 

مبارکه اصفهان ایران

این شهرستان با 990 کیلومتر مربع وسعت در طول شرقی 51 درجه و 24 دقیقه تا 51 درجه و 45 دقیقه 32 درجه و 10 دقیقه تا 32 درجه و 25 دقیقه عرض شمالی در دره سر سبز و حاصلخیز لنجان علیا و در حاشیه زایند رودواقع شده است . و از شمال به شهرستان فلاورجان ، از شمال غربی و غرب به زرین شهر ، ازشرق به شهرستانهای اصفهان و شهرضا و از جنوب به شهرستان بروجن و دهاقان محدود است . ارتفاع نسبی آن 1670 متر و متوسط بارندگیش 155 میلیمتر و از نظر آب و هوا نیمه بیابانی و عبور زاینده رود از شمال آن موجب اعتدال نسبی در این ناحیه میشود . این شهرستان در سال 1369 از شهرستان لنجان منتزع و مستقل شد .


مبارکه در 40 کیلومتری جنوب‌ غربی اصفهان قرار دارد و به دلیل همجواری با رودخانه زاینده‌رود، گردشگران و مهمانان زیادی را همه ساله جذب می‌کند.

جمعیت :
بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت شهرستان مبارکه در سال ۱۳۸۵ برابر با ۱۳۴٫۹۳۸ نفر بوده است


در شهرستان مبارکه بیش از 500 اثر تاریخی وجود دارد که 30 مورد از این آثار به ثبت ملی رسیده است.


اماکن تاریخی مبارکه
در شهرستان مبارکه بیش از 500 اثر تاریخی وجود دارد که 30 مورد از این آثار به ثبت ملی رسیده است.

*قلعه نهچیر مبارکه
مهم‌ترین اثر تاریخی شهرستان مبارکه با وسعت 20 هزار متر مربع، در حال حاضر در معرض نابودی قرار گرفته و به ‌دلیل حفاری‌های غیر مجاز و بی‌توجهی مسئولان، اقدامی برای مرمت آن انجام نشده است.

قلعه‌بزی دیزیچه
این قلعه که بر سر کوه قلعه‌بزی شهر دیزیچه از توابع شهرستان مبارکه قرار گرفته، با قدمت یک هزار سال دارای دو برج و دیوارهای قدیمی و از جنس سنگ و گل است.
در مجاورت این قلعه دو غار تاریخی قرار دارد که طی سالیان گذشته باستان شناسان زیادی را برای اکتشاف به این محل جذب کرده است.


تبلیغات