تیران و کَرون یکی از با قدمت ترین شهرستانهای استان اصفهان و دومین شهر سبز این استان است. مرکز این شهرستان شهر تیران است که در غرب استان اصفهان واقع شده‌است.

این شهرستان در حدود بیست هزار نفر جمعیت دارد. از مکان‌های معروف این شهر می‌توان به امامزاده احمد حنفیه نوه امام علی(ع) و فرزند محمد حنفیه،منطقه نمونه گردشگری چشمه مرغاب،حیات وحش قمشلو،امامزاده احمد رضا و سد خمیران اشاره کرد. در حدود ۶۰ روستا و دو شهر رضوان شهر و عسگران از توابع این شهرستان می‌باشد.

 

عبور جاده‌های اصفهان به استان‌های مرکزی و خوزستان و لرستان و غرب کشور و همچنین جاده استان چهار محال و بختیاری در جنوب شهرستان باعث رونق شهرستان گردیده‌است. ایجاد کارخانه‌های سنگبری متعدد در رضوان شهر از توابع شهرستان تیران و همچنین توسعه منطقه صنعتی شهر تیران باعث ایجاد هزاران شغل برای مردم منطقه گردیده‌است.

امام جمعه پیشن شهرستان آیت‌الله سیدمحمد باقر امامی بود و حمید سعادت نماینده این شهرستان در مجلس شورای اسلامی است که در دومین دوره قرار دارد. این شهرستان زادگاه آیت‌الله العظمی مظاهری رئیس حوزه علمیه ی اصفهان و یکی از مراجع تقلید نیز هست.

یکی از افتخارات این شهرستان آقای علی نادری کاپیتان وبازیکن تیم ملی فوتبال ساحلی ایران و برترین بازیکن سال 87 می باشد که ساکن روستای حسین آباد بخش کرون شهر تیران می باشد.

بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت شهرستان تیران و کرون در سال ۱۳۸۵ برابر با ۶۴۴۶۹ نفر بوده‌است
در آخرین رده بندی هیئت های فوتبال استان اصفهان در سال 1388هیئت فوتبال شهرستان تیران و کرون موفق به کسب جایگاه سومی این رده بندی شد که از زحمات و تلاش های بی وقفهٔ پرسنل این هیئت خبر می‌دهد.


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید


تبلیغات