غاری در دل کرکس - آکا


اگر در این روزهای باقی مانده تا ماه مبارک رمضان، در فکر تدارک یک سفر کوتاه مدت هستید، ما سفر به کاشان و شهر نیاسر را به شما پیشنهاد می کنیم. البته این بار نه خبری از گلستان های صورتی معطر است و نه خبری از مراسم گلابگیری سنتی.

پیشنهاد گردشگری ما این بار غار دست ساز نیاسر است که در دل کوه کرکس جا خوش کرده و چیزی در حدود 1800 تا 2هزار سال قدمت دارد.


این غار روی تپه‌های آهکی مشرف بر نیاسر کاشان به صورت تونل سنگی پرپیچ و خمی با ابزارهای ابتدایی کنده شده و مجموعه ای زیرزمینی و پیچیده‌ از راهروهای تنگ و طولانی و اتاق‌ها و چاه‌های متعدد به شمار می رود. با این حال یادتان باشد این غار صعب العبور تنها تا چند متر اول می تواند جوابگوی غارنوردان آماتور باشد و حرکت به سمت اعماق آن، وسایل پیشرفته غارنوردی را می طلبد. برای ورود به برخی از دالان‌های غار نیاسر مجبورید به صورت خمیده یا سینه‌خیز حرکت کنید و البته این در حالی است که هنوز بخش‌های زیادی از این غار شناسایی نشده و دسترسی به اعماق آن حتی با تجهیزات پیشرفته امروزی هم غیرممکن است.

در این غار دالان‌های پیچ درپیچ و انشعاب‌های فراوانی وجود دارد که

قطعا ساخت آن با ابزارهای محدود ایرانیان باستان، کار پر مشقتی بوده است

و از این جا می توان نتیجه گرفت که انگیزه ای به به قدرت اعتقادات

مذهبی و معنوی در میان بوده است

عمر غار نیاسر

غاری در دل کرکس - آکا

با وجود این که در سال های گذشته کاوش‌ها و پژوهش‌های بسیار زیادی درباره این غار انجام شده، اما باستان شناسان هنوز نتوانسته اند به طور دقیق مشخص کنند که این غار در چه دوره‌ای از تاریخ و به چه دلیلی ساخته شده است. با این حال، دلایل قانع‌کننده زیادی وجود دارد که ثابت می‌کند، ساخت این غار در ابتدا جنبه مذهبی داشته و در دوره‌های بعدی کاربردهای دیگری پیدا کرده است. عده زیادی از باستان‌شناسان تاریخ پیدایش این غار را به اوایل دوره اشکانیان نسبت داده‌اند و حفر آن را پیش از ساخت چهار تاقی نیاسر می‌دانند. اما چیزی که بیشتر باستان شناسان درباره آن توافق دارند، این است که تاریخ پیدایش این غار به بیش از دو هزار سال قبل برمی گردد. آثار ظروف سفالی کمی مربوط به دوران اشکانیان، از این غار به دست آمده اما بیشتر ظروف سفالی کشف شده مربوط به دوره ساسانیان هستند که این نشان می‌دهد در دوران ساسانی این غار دارای اهمیت بوده است.

عبادتگاه اشکانی

در طول ساختمان این غار دالان‌های پیچ درپیچ و انشعاب‌های فراوانی وجود دارد که قطعا ساخت آن با ابزارهای محدود ایرانیان باستان، کار پر مشقتی بوده است و از این جا می توان نتیجه گرفت که انگیزه ای به به قدرت اعتقادات مذهبی و معنوی در میان بوده است.

غاری در دل کرکس - آکا

آثاری مثل ظروف سفالی و سکه هم از دوران پس از اسلام در این غار به دست آمده که بیشتر مربوط به دوران سلجوقیان و ایلخانان است و نشان می دهد که کاربرد این غار در دوران پس از اسلام تغییر کرده و بیشتر به عنوان پناهگاه و محلی برای اجرای اهداف نظامی مورد استفاده قرار می‌گرفته است.البته در طول تاریخ رسوبات زیادی بر اثر آب گرفتگی و فرسایش‌های سطحی کف و دیواره‌های غار را پوشانده و به همین دلیل احتمال می‌رود اشیا و حکاکی‌های دیگری هم در انتظار کشف شدن باشند.

سوراخ رئیس

اگر از مردم محلی درباره این غار سوال کنید، به شما خواهند گفت که «سوراخ رئیس» یا «غار ویس» اسامی دیگر  این غار هستند. این غار طوری ساخته شده که تهویه هوا در آن به شکل مطلوبی صورت می‌گیرد و در هیچ قسمتی از آن کمبود هوا احساس نمی شود. هر چند که بعد از زلزله سال 1358 یکی از ورودی‌های غار بسته و بعدها با تصمیم اداره کنندگان غار، تعدادی از چاه‌ها و دالان‌های غار هم مسدود شد و حالا گردش هوا در برخی قسمت های آن به طور کامل صورت نمی‌گیرد.

غاری در دل کرکس - آکا

عمیق‌ترین قسمت غار نیاسر چاهی به عمق 10 متر است که با استادی و مهارت تمام  در دل سنگ ها حفر شده است. این غار سه انتهای سطحی، عمقی و زیرزمینی دارد که هر کدام از نظر موقعیت ارزش خاصی داشته اند.

برای دیدن غار نیاسر باید به 30 کیلومتری شمال غربی کاشان سفر کنید و آن را در دل کوه کرکس ببینید.


گروه گردشگری تبیان

گردآوری ایران شناسی آکاایران
تبلیغات