loading...

ستاره باران کویر - آکا

هوای سفر دارید و دنبال یک جای دنج می‌گردید؟! پس تعلل نکنید. شال و کلاه کنید تا راهی دشتی شوید که ستاره ها در یک قدمی شما قرار دارند!

اهل سفر می گویند که کویر با خلق و خوی ایرانی‌ها سازگاری عجیبی دارد. بنابراین شما می‌توانید چند روزی خود را به دست کویر بسپارید و فارغ از هر گله و شکایتی، کمپ روستای گردشگری متین‌آباد را برای استراحت و اسکان انتخاب کنید. مطمئن باشید آنچه در این کمپ و در کویر متین‌آباد انتظار شما را می‌کشد، تاکنون تجربه نکرده اید.

کمپ متین‌آباد به عنوان اولین کمپ طبیعی(Eco camp) در ایران براساس گردشگری پایدار و بر مبانی اولیه اکوتوریسم پایدار ایجاد شده است. برای سفر به این کمپ باید به 25 کیلومتری شمال نطنز و 45 کیلومتری جنوب‌شرقی کاشان بروید. بنابراین براحتی می‌توانید برای شبکه‌ای از سفرهای یکروزه و نیم روزه به شهرهای اطراف چون کاشان و ابیانه و... برنامه‌ریزی کنید.

اینجا مجموعه‌ای از تضادها چند روز به یاد ماندنی را برای شما به ارمغان می‌آورد. رنگ‌ها، عوارض زمین، پوشش گیاهی، دشت و مزرعه، سبزی و خشکی و... لحظاتی را پیش‌روی شما می‌گذارد که حس می‌کنید می‌توانید کوه را جابه‌جا کنید

چگونه به متین‌آباد برویم

ستاره باران کویر - آکا

راه‌های زیادی به متین‌آباد ختم می‌شود. می‌توانید با ماشین شخصی بروید. اگر این گزینه را انتخاب کردید، بنابراین از تهران باید به سمت اتوبان قم بروید. از آنجا قصه را به کاشان ببرید. بزرگراه را پشت‌سر بگذارید. 40 کیلومتر بعد به تابلوی ابیانه می‌رسید. اما ابیانه مقصد ما نیست. شما باید مسیر سمت راست را انتخاب کنید. یعنی به سمت امامزاده آقاعلی عباس بروید. 10 کیلومتر بعد به شهرستان بادرود می‌رسید. البته هنوز راه دارید. 6 کیلومتر راه که بروید و روستای خالدآباد و ده‌آباد را پشت‌سر بگذارید به روستای گردشگری متین‌آباد می‌رسید. اما شاید شما از این دسته باشید که با آژانس‌های مسافرتی همراه می‌شوید که مسیر برای آنها آشناست. اما هنوز یک مسیر دیگر هم مانده است. اگر مسیر زندگی را به ریل قطار تهران ـ اصفهان یا تهران ـ یزد بکشانید باید در ایستگاه بادرود پیاده شوید. باقی مسیر را هم که توضیح دادیم. روزانه 10 سرویس از تهران به اصفهان یا یزد می‌رود، بنابراین براساس برنامه‌ریزی می‌توانید قصه زندگی را به کوپه‌های قطار بکشانید.

کمپ متین‌آباد

ستاره باران کویر - آکا

اگر از آن دست طبیعت‌گردان حرفه‌ای هستید، مسیر را درست آمده‌اید. اینجا مجموعه‌ای از تضادها چند روز به یاد ماندنی را برای شما به ارمغان می‌آورد. رنگ‌ها، عوارض زمین، پوشش گیاهی، دشت و مزرعه، سبزی و خشکی و... لحظاتی را پیش‌روی شما می‌گذارد که حس می‌کنید می‌توانید کوه را جابه‌جا کنید.

اینجا حیات وحش منحصر به فردی دارد و در آن می توانید پرندگانی از قبیل زاغ بور، هوبره، تیهو و چکاوک را از نزدیک ببینید. همچنین در این کمپ می‌توانید با پوشش گیاهی منحصر به فرد کویری و گیاهان زراعی و کشاورزی محلی آشنا شوید. از سوی دیگر عکاسی از مناظر بدیع، رصد ستارگان در شب و ماجراجویانه‌تر از اینها، شترسواری، پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری در کویر استفاده از ویژگی‌های آب و هوایی به همراه آرامش موجود در منطقه و مدیتیشن روی شن‌های کویری به نوعی گردشگری سلامت را پیش‌روی شما می‌گذارد.

در حال حاضر 25 شتر تربیت شده در این کویر انتتظار مسافران را می‌‌کشند. کافی است آنها را به نام صدا کنید تا الفتی دیرینه بین شما و آنها به‌وجود بیایید. این در حالی است که اگر می‌خواهید زندگی مردمان عشایری حاشیه کویر و بادیه‌نشینان سرزمین‌های کویری را تجربه کنید، می‌توانید از چادرهای موجود در کویر متین‌آباد استفاده کنید.

کمپ متین‌آباد به عنوان اولین کمپ طبیعی(Eco camp) در ایران براساس گردشگری پایدار و بر مبانی اولیه اکوتوریسم پایدار ایجاد شده است

سفر در سفر

ستاره باران کویر - آکا

سفر دوم از دل کویر شروع می‌شود. بنابراین باید برنامه‌ریزی کنید که هم دیدنی‌های کویر را از دست ندهید و هم از موقعیت پیش آمده برای دیدار از زیبایی‌های شهرهای اطراف استفاده کنید. برای نخستین روز، روستای ابیانه می‌تواند یکی از خاطره‌انگیزترین انتخاب‌های شما باشد. بنابراین بعد از صرف صبحانه می‌توانید با طی فاصله‌ای 40 کیلومتری خود را به ابیانه برسانید و از این روستای تاریخی دیدن کنید. از اینجا تا کاشان 45 دقیقه زمان می‌خواهیم. در کاشان خانه‌های تاریخی چون خانه بروجردی‌ها و طباطبایی‌ها، باغ فین و... در انتظار شماست. اگر هوای نطنز را دارید باید 35 کیلومتر جاده‌پیمایی کنید. در نطنز بعد از گذر از روستاهای کویری و سپس کوهپایه‌ای می‌توانید بازدید خود را از مسجد جامع، بازار محلی و کارگاه صنایع دستی آغاز کنید. همچنین می‌توانید قلعه و گنبد سیدواقف را هم ببینید و مسیر را به سمت روستای کوهستانی طامه که تنها مرکز تولید گلابی اصیل نطنز (تحفه نطنز) است، ادامه دهید. در این روستا و در کنار چشمه معروف خواجه حافظ می‌توانید استراحت کنید. بعد هم می‌توانید لحظه‌های خود را به پارک سرابان ببرید و در نهایت شب پر ستاره را در متین‌آباد باشید.

زواره هم می‌تواند یکی از انتخاب‌های خوب شما باشد. صبح زود و پس از صرف صبحانه در مسیر جاده ترانزیت بندرعباس به سمت شهر اردستان می‌روید. اردستان 60 کیلومتر با متین‌آباد فاصله دارد. همچنان به سمت جنوب حرکت می‌کنید. پس از رسیدن به دو راهی زواره به سمت زواره ادامه مسیر می‌دهید. در شهر کویری زواره می‌توانید از جاذبه‌های طبیعی مسجد جامع و محله‌های قدیمی دیدار کنید. در مسیر دوباره باید از اردستان بگذرید. اما در اردستان کمی توقف کنید و از 2 سایت قنات 2 طبقه و آب‌انبار قدیمی دیدن کنید.

ستاره باران کویر - آکا

همچنین یک نیم روز را می‌توانید به ارتفاعات کرکس بکشانید. یک پیاده‌روی لذت‌بخش در کوهستان‌های کرکس و روستاهای اطراف آن. در این مسیر پس از ورود به روستاهای هنجن از جاده چیمه‌ رو به سمت روستاهای چیمه و تکیه ادامه مسیر می‌دهید. در نهایت پس از گذر از گردنه فریزهند به روستای زیبای فریزهند وارد می‌شوید. پس از استراحتی کوتاه در کناره چشمه روستا در ارتفاع 2360 متری، خود را به سمت آب سرخ که آب گرم معدنی معروفی در منطقه است، بکشانید. پس از آن با طی یک کیلومتر به دره زیبای بالاده می‌رسید. بعد مسیر را به سمت روستای بیدهد ببرید. در این روستا که در 5 کیلومتری فریزهند قرار دارد می‌توان قله باشکوه کرکس را دید و از فضای زیبای داخل روستا عکسبرداری کرد. بعد هم دره‌های پایین‌تر را گام زد تا در نهایت به کمپ زیبای متین‌آباد برگشت.


گروه گردشگری تبیان

برگرفته از جام جم


گردآوری ایران شناسی آکاایران


تبلیغات