اولش دودلی؛ پله‌هایی که پشت در آهنی و سه لنگه صف کشیده‌اند و تا جایی که نمی‌بینی شیرجه رفته‌اند، دو دلت می‌کنند، اینجا کمی تاریک است و نمناک، رطوبت تا عمق ریه‌ها پیش می‌رود و گاهی هم سرفه امانت را می‌برد، انگار که اکسیژن کم آورده‌ای.

پله‌ها که تمام می‌شود تاریکی هنوز هست، اما نه به آن اندازه که راهروی دهانه باریک سمت چپ را نبینی. اینجا راه، مارپیچ است و تو هم پیچ می‌خوری و پیش می‌روی، ولی احساس خفگی رهایت نمی‌کند. شاید بخواهی از روزنه‌ای هوا بگیری، اما هیچ روزنه‌ای نیست نه روی دیوار و ‌نه روی سقف، پیش رویت فقط یک راه باریک و پیچ در پیچ است و بس. در زیر زمین نوش‌آباد، شهری که با کاشان هشت کیلومتر فاصله دارد، خبرهای جالبی است. آنجا در عمق کمتر از 20 متری زمین، شهری کوچک وجود دارد که مردمان عهد ساسانی آن را با دست کنده‌اند تا اگر روزی دشمنی آنها را تهدید و به شهرشان حمله کرد، آنها از همان پله‌های پر رطوبت پایین بروند و به همان دالان تنگی برسند که به دهلیزهای تنگ‌تر ختم می‌شود.

نوش آباد ویکی پدیا

نوش آباد شهر زیرزمینی

 شهر زیرزمینی نوش‌آباد با این حال یک شاهکار معماری است، هم به علت راهروهای تنگش که اجازه نمی‌دهد بیش از یک نفر از آن عبور کند و هم به علت منتهی شدن این راهروهای تنگ به اتاق‌های فراخ. اینجا هیچ چیز تجملاتی نیست، اما به نظر می‌رسد اتاق‌های آن که سکو و تاقچه هم برای آن ساخته شده در زمان‌های بحرانی جای ناراحتی نبوده است و بخوبی از ساکنانش محافظت می‌کرده است.

مردمی که این شهر را ساخته‌اند به فکر ساخت دستشویی هم بوده‌اند که شکل و شمایل آن با دستشویی‌های امروزی تفاوت چندانی ندارد. می‌گویند چون امکان ساخت در برای این دستشویی‌ها وجود نداشته، مردم از سنگی بزرگ برای نشان دادن اشغال بودن یا نبودن دستشویی استفاده می‌کرده‌اند، یعنی اگر سنگ را در آستانه در قرار می‌دادند مردم می‌دانستند کسی آنجاست و اگر سنگ به کناری گذاشته می‌شد یعنی ورود آزاد است.

شهر زیرزمینی نوش‌آباد را باید از نزدیک دید و حس اقامت در شهری سه طبقه را که از عمق چهار متری زمین شروع می‌شود و تا ژرفای 18‌متری پایین می‌شود با تمام وجود لمس کرد. پا گذاشتن به این شهر باستانی ابتدا دلهره‌آور است، اما بعد آنقدر مجذوب‌کننده می‌شود که نمی‌توان از آن دل کند. ‌

شهر زیرزمینی (اویی) در زیر بافت شهر نوش آبادی

کجا بگردیم؟

در سفر به نوش آباد و شهر زیر زمینی بد نیست گشت و گذاری هم در اطراف شهر داشته باشید و از این مکان ها بازدید کنید:

قلعه سی زان: که ضخامت دیوار آن نزدیک به ده متر است و از جمله استحکامات دفاعی شهر به حساب می‌آمده است. این قلعه 9 برج دیده‌بانی دارد و در آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.این قلعه 10 هزار مترمربع مساحت دارد.

خانه تاریخی شترخان: 1500 مترمربع مساحت و 400 مترمربع زیربنا دارد و به دوره قاجاریه می‌رسد.

زیارتگاه فیض آباد: در دشت کویر شامل بقعه ایوان و صحن و رواقهای زیبا و در پس آن اتاق‌هایی مخصوص زائران است و به ثبت آثار ملی رسیده است. این بنا توسط آقاصدرا از خاندان بنایی ساخته شده و بسیاری از بناهای موجود در نوش آباد توسط این خاندان ساخته و یا با دقت و مهارت بسیار بازسازی شده است.

قنات های نوش آباد: به طوری که در حدود 15 کیلومتری شمال نوش آباد حدود 20 رشته قنات به موازات هم به پیش می‌روند که صحنه بی‌نظیری را به وجود می‌آورد.

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از جام جم، پایگاه اویی


گردآوری ایران شناسی آکاایران

  • فال
  • بازار
  • تست هوش آنلاین
تبلیغات