سفیدترین شهر ایران - آکا


ورزنه را سفیدترین شهر ایران می نامند، منطقه ای که بیشتر زنان آن بنا بر سنتى از زمان هاى گذشته و شاید به قدمت پیدایش شهر برپا مانده، چادر سفید بر سر مى کنند.


ورزنه مرکز شهرستان بن رود است و در 110 کیلومتری جنوب شرقی اصفهان قرار دارد. شهری که نزدیکترین منطقه و ساده‌ترین راه دسترسی به تالاب گاوخونی به شمار می‌آید و زنان آن بنا بر سنتی قدیمی برای حضور در مجامع عمومی از چادر سفید استفاده می کنند.

سفیدترین شهر ایران - آکا

کارشناسان جامعه شناسی معتقدند اینکه اکثر مردم این شهر به کشت و کار پنبه و شغل "کرباس بافی" مشغول هستند و همچنین شرایط آب و هوایی منطقه و عدم دسترسی به پارچه های دیگر نقاط کشور موجب انتخاب پوشش سفید رنگ چادر بانوان این شهر شده است. گروهی نیز بر این باورند که این انتخاب ناشی از دورانی است که مردم منطقه مذهب زرتشتی داشتند زیرا روحانیون زرتشتی لباسی از جنس پنبه و به رنگ سفید به تن می کردند.

سفیدترین شهر ایران - آکا

این در حالی است که باستانشناسان سایقه پوشش چادر در ایران را به تمدن بین‌النهرین نسبت می دهند و معتقدند ریشه این سنت به دوران پیش از پادشاهی هخامنشی بازمی‌گردد. زمانی که زنان دارای جایگاه اجتماعی به نشانه تمایز از دیگر طبقات از این پوشش سنتی استفاده می‌کردند.

سفیدترین شهر ایران - آکا

اما پوشش چادر در طول زمان آنقدر دگرگون شد تا به شکل و فرم امروزی اش رسید. با این حال، پوشیدن چادرهای رنگی از دیرباز در برخی از مناطق کشور از جمله کرمان، یزد، کردستان و بخش هایی از آذربایجان متداول بوده و هست و هم اکنون زنان روستایی، عشایر و شالیزارهای شمال و زنان اقوام ترکمن و کرد از چنین چادرهایی استفاده می کنند.

مطالب مرتبط:

زنان سپیدپوش


گروه گردشگری تبیان

منبع: مهر

گردآوری ایران شناسی آکاایران

شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

لیست شهرهای اینترنت ایران

تبلیغات