خاکسپاری نمادین شهدای کربلا - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد خاکسپاری نمادین شهدای کربلا ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید


آیین های ماه محرم در شهرها و روستاهای کوچک کشور همانقدر بکر و دست نخورده باقی مانده که در شهرهای بزرگ دستخوش تحول و دگرگونی شده است. هنوز هم اگر گذارتان به کاشان و قزوین و اراک بیفتد، می توانید مراسمی را ببینید که مردم برای درک بهتر وقایع محرم برپا می کنند. از تعزیه و بیل گردانی گرفته تا مراسم نمادین خاکسپاری شهدای کربلا که شاید کمتر نام آن را شنیده باشید. نمایشی به وسعت یک شهر که بازیگران آن تمام عزاداران مناطق مرکزی کشور را شامل می شود.

مراسم نمادین خاک سپاری شهدای کربلا، یک مراسم کاملا زنانه است که هر سال در روز دوازدهم ماه محرم برگزار می شود. مراسمی که قزوینی ها به آن «سوم امام» می گویند و در آن تمام زنان شهر بیل و کلنگ به دست، پیکرهای نمادین شهدای عاشورا را با خود تا مسجد یا حسینیه اصلی شهر حمل می کنند.

خاکسپاری نمادین شهدای کربلا,شهدای کربلا,شهدای کربلا ویکی,شهرهای استان اصفهان - دیدنی های استان اصفهان

بر اساس روایات نقل شده، در سال 61 هجری، زنان آزاده طایفه بنی اسد پس از واقعه دردناک کربلا به خاکسپاری شهدای کربلا اقدام کرده اند و این مهم ترین دلیلی است که مراسم نمادین خاک سپاری شهدای کربلا را تبدیل به یک مجلس کاملا زنانه می کند. مراسمی که امروزی ها معتقدند نقش زنان را در دفاع از ارزش های اسلام و جهاد به زنان امروز یادآوری می کند.

خاکسپاری نمادین شهدای کربلا,شهدای کربلا,شهدای کربلا ویکی,شهرهای استان اصفهان - دیدنی های استان اصفهان

مسیر حرکت دسته عزاداری بسته به شهر برگزار کننده مراسم متفاوت است با این حال در بیشتر شهرها این مسیر از امام زاده ها و مقبره های مقدس شهر می گذرد و به منطقه وسیعی ختم می شود که برای تدفین نمایشی شهدا در نظر گرفته شده است. در حین این مراسم هم نوحه خوانی، وعظ و عزاداری جریان دارد و مردان که تقریبا در حاشیه مراسم قرار گرفته اند، با گل اندود کردن سر و لباس خود عزاداری شان را اعلام می کنند؛ رسمی که اگر گذارتان به شهرهای مرکزی، شرقی و غربی کشور بیفتد در ایام محرم خواهید دید.

خاکسپاری نمادین شهدای کربلا,شهدای کربلا,شهدای کربلا ویکی,شهرهای استان اصفهان - دیدنی های استان اصفهان

خاکسپاری نمادین شهدای کربلا در برخی از مناطق کشور مثل نواحی کاشان و نوش آباد، مقدمات دیگری هم دارد. در این مراسم، نمایشی از به اسارت گرفته شدن خاندان حرم حسینی اجرا شده و هنروران در نقش افراد قوم بنی اسد با معرفی و شناسایی جنازه‌های شهدای کربلا مراسم نمادین خاکسپاری را انجام می دهند.

 

 


گروه گردشگری تبیان

 


گردآوری ایران شناسی آکاایران
خاکسپاری نمادین شهدای کربلا گردآوری توسط بخش شهرهای استان اصفهان - دیدنی های استان اصفهان سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات