loading...

ملاقات با کاوه آهنگر - آکا


مشهد کاوه، جایی است که همه اهالی آن، از پیر و جوان، زن و مرد کاوه آهنگر را به خوبی می‌شناسند. روستایی در حاشیه زاینده‌رود که بیشترین شهرتش را مدیون آرامگاهی است که در میانه آن قرار گرفته و در درون ساختمان آن چهار مزار وجود دارد؛ مزارهایی که به اعتقاد روستاییان منطقه، به کاوه آهنگر و خانواده او تعلق دارد.


آرامگاه یک حفاظ چوبی دارد با سه سنگ. سنگ مزار میانی که از همه بزرگ‌تر است مربوط به قباد پسر کاوه است که در شاهنامه از او به عنوان «کارن کاوگان» یاد شده، سنگ سمت راست که کوچک‌تر است مربوط به دختر کاوه آهنگر است. مزار کاوه آهنگر نیز در خارج این ضریح قرار دارد. آرامگاهی که نام آن، به روستای محل قرارگیری اش داده شد تا مردم این روستا را به نام «مشهد کاوه» بشناسند.

متن های تاریخی را که بگردید، نام مشهد کاوه را به دو صورت کوادیه و کوالیه می بینید. کوادیه (کوا + دیه) به معنی سرزمین کاوه است. اما خیلی ها این واژه را به کلمه شوالیه در زبان فرانسه و cavalery در زبان انگلیسی نسبت می دهند و دلیل آن را شهامت و جنگجویی کاوه می دانند.

متن های تاریخی را که بگردید، نام مشهد کاوه را به دو صورت کوادیه و کوالیه می بینید. کوادیه (کوا + دیه) به معنی سرزمین کاوه است. اما خیلی ها این واژه را به کلمه شوالیه در زبان فرانسه و cavalery در زبان انگلیسی نسبت می دهند و دلیل آن را شهامت و جنگجویی کاوه می دانند

ملاقات با کاوه آهنگر - آکا

روستای ساحلی مشهد کاوه را باید در دوازده کیلومتری شهر چادگان در استان اصفهان ببینید. جایی در چند کیلومتری سرچشمه زاینده رود که اخیرا باستان شناسان جسد نوزادی متعلق به عصر آهن یعنی حدود سه هزار سال پیش را در تپه ای بنام آشنا در این روستا کشف کرده اند.

این آثار که نشان می‌دهد تمدن زاینده رود با تمدن سیلک و همچنین تمدن مرودشت پیوند داشته است، مهر تاییدی بر این ادعای باستان شناسان است که تمدن‌های حاشیه زاینده‌رود را از کهن‌ترین تمدن‌های به وجود آمده در سرزمین ایران می دانند.

تا پیش از ساخته شدن سد و به دنبال آن دریاچه زاینده‌رود، تپه آشنا در حد میانی دلتای رود «آراگون» از سرشاخه‌های زاینده‌رود و رودخانه کوچک «آشنا» قرار داشته است. اینک این تپه جزیره‌ای در میان دریاچه زاینده‌رود است.

اگر گذارتان به مشهد کاوه بیفتد، می توانید در اطراف این روستا دو برج بزرگ را ببینید که یکی سالم‌تر مانده و نشان از اهمیت این منطقه در دوران‌های پیش دارد. علاوه بر این، بازمانده ساختار یک دژ، در نزدیکی آبادی جمالو به نام «مزدکیان» وجود دارد که مردم، این محل را زادگاه مزدک، بنیان‌گذار آیین مزدکی می‌دانند.

روستای ساحلی مشهد کاوه را باید در دوازده کیلومتری شهر چادگان در استان اصفهان ببینید. جایی در چند کیلومتری سرچشمه زاینده رود که اخیرا

باستان شناسان جسد نوزادی متعلق به عصر آهن یعنی حدود

 سه هزار سال پیش را در تپه ای بنام آشنا در این روستا کشف کرده اند

ملاقات با کاوه آهنگر - آکا

بهترین زمان سفر به مشهد کاوه، اردیبهشت ماه است که سراسر این منطقه با گل‌های رنگارنگ پوشیده شده است. مشهد کاوه، علاوه بر تمام جاذبه های تاریخی اش، فرصت خوبی برای تفریح و ماهیگیری در کنار روستائیان منطقه به شما خواهد داد!

از آنجا که این روستا در مرز استان اصفهان با استان چهار محال بختیاری قرار دارد علی رغم ترک زبان بودن مردم، آداب و رسوم مردم منطقه بسیار نزدیک به آداب و رسوم ایل بختیاری است. طبیعت بکر و زیبای این روستا هر سال ایرانگردان بسیاری را به این خطه می کشاند.

بخش گردشگری تبیان


منابع:

خبرگزاری میراث فرهنگی

پورتال روستای مشهد کاوه


گردآوری ایران شناسی آکاایران


تبلیغات