اسکی و موج سواری در کویر - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد اسکی و موج سواری در کویر ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید


 


کویرگردی طرفداران زیادی پیدا کرده و تورهای زیادی به جای مناطق پر دار و درخت و خوش آب و علف راه کویر را در پیش گرفته‌اند. بیشتر این تورهای کویرگردی هم مقصدشان یا مرنجاب است و یا مصر. اما الآن وقتش رسیده که شما با یک منطقه زیبای کویری دیگر آشنا بشوید: جندق.

 

 

کویر مرکزی ایران، استان اصفهان، حوالی خور و بیابانک؛ اگر پایتان به این منطقه باز شد سری به جندق بزنید. به عبارت سخت‌تر، جندق در حوزه استحفاظی استان اصفهان قرار دارد یعنی؛ در فاصله 350 کیلومتری شمال شرقی اصفهان. برای یک کویرگردی جانانه و برای آن که ستاره‌ها را از نزدیک‌ترین فاصله ببینید و لمس کنید، می‌توانید یکی از این دو مسیر را برای رسیدن به جندق انتخاب کنید: مسیر اول از سمت شاهرود است؛ حدود 50 کیلومتر بعد از مصر به جندق می‌‌رسید. مسیر بعدی هم از طرف نائین است.

دریانوردی در دل صحرا

اگر کیش و قشم و... از جاذبه‌های ورزشی مثل جت اسکی، غواصی و قایق رانی برخوردار هستند در جندق هم می‌توانید اسکیتان را همراه ببرید و اسکی روی ماسه را تجربه کنید یا این که سوار بر کشتی صحرا، شتر، از امواج مهیب ماسه و تپه‌های مرتفع شنی عبور کنید.

ضمناً کسی نگوید که در این کویر برهوت پرنده هم پر نمی‌زند! کل و بز، روباه معمولی و روباه شنی، گرگ، عقاب قوچ و میش، خرگوش، قمری، کبک و تیهو و باقرقره، و البته پلنگ و یوزپلنگ ساکنان خجالتی این منطقه هستند که از دست گردشگران گریزانند و البته همین جانوران باعث علاقه‌مندی گروه دیگری از گردشگران - شما بخوانید شکارچیان- به جندق شده است.


جندق ,دیدنی های جندق ,جاذبه های گردشگری جندق ,شهرهای استان اصفهان - دیدنی های استان اصفهان

جندق هم شد اسم؟!

اگر به سفری رفته‌اید که درباره دلیل نام‌گذاری آن شهر چیزی نمی‌دانید خجالت نکشید. با پرسیدن وجه تسمیه شهرها اطلاعات فرهنگی، جغرافیایی و تاریخی زیادی نصیبتان می‌شود که نمی‌شود به این راحتی از خیرش گذشت. درباره جندق هم همین قاعده حکم می‌کند. پس بد نیست بدانید که جندق به خاطر خصوصیات جغرافیایی‌اش به این اسم نام‌گذاری شده است؛ جندق یعنی "حاشیه کویر و زمین صاف".  بارش کمتر از 100میلی‌ متر در سال جندق را به یک منطقه کویری تمام عیار تبدیل کرده ؛ اما به ‌رغم بارندگی کم، جندق از محصولات کشاورزی بی بهره نیست. زراعت و کشت گندم و جو در این منطقه رواج دارد و عجیب‌تر این که گفته می‌شود زعفران جندق مرغوب‌ترین زعفران دنیا است، با این حال حجم پایین تولید زعفران در جندق باعث شده که قدر این طلای زرد بیشتر دانسته شود.


جندق ,دیدنی های جندق ,جاذبه های گردشگری جندق ,شهرهای استان اصفهان - دیدنی های استان اصفهان

ضمناً اگر به جندق رفتید و به پوشش گیاهی منطقه برخورد کردید تعجب نکنید؛ تاق، گز، روناس، اشنو، بادام کوهی، خارشتر، مارچوبه، شیرین بیان و... پوشش گیاهی این منطقه را تشکیل می‌دهد هر چند این منطقه مثل هر کویر دیگری بخش‌هایی کاملاً خشک و لم‌یزرع دارد که از زیبایی بی نظیری برخوردار است. وقتی طوفان امواج شن را به حرکت در می‌آورد، تپه‌های شنی و حجم‌های زیبایی می‌‌سازد که کویرگردان بسیاری مشتاق دیدنش هستند.


جندق ,دیدنی های جندق ,جاذبه های گردشگری جندق ,شهرهای استان اصفهان - دیدنی های استان اصفهان

 


جندق ,دیدنی های جندق ,جاذبه های گردشگری جندق ,شهرهای استان اصفهان - دیدنی های استان اصفهان

 

 

بخش گردشگری تبیانگردآوری ایران شناسی آکاایران
اسکی و موج سواری در کویر گردآوری توسط بخش شهرهای استان اصفهان - دیدنی های استان اصفهان سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات