خیلی‌ها به آن سفیدترین شهر ایران می‌گویند و بعضی‌ها اسمش را شهر فرشته‌ها و شهر رویایی گذاشته‌اند. نه این که فکر کنید در آنجا برفی می‌بارد. نه، «ورزنه» شهری است در 110 کیلومتری جنوب‌شرقی اصفهان و پر از

بال در بال فرشتگان سپید

شهری در کنار زاینده‌رود که با پا گذاشتن به آن دیگر هیاهو و ترافیکی در کار نیست. بیشتر وقت‌ها شهر در سکوت فرو رفته است و هر کس مشغول کسب و کار خودش است، مردها در مزارع یا در مغازه‌های آهنگری و زنان در خانه مشغول قالیبافی، سفره‌بافی یا پنبه‌ریسی.

در ورزنه بال در بال فرشتگان سپید

این روزها روی ریگزارهای ورزنه پاراگلایدرسواری و شترسواری هم طرفداران زیادی دارد. می‌توانید روی تپه‌های ماسه‌ای بایستید و پاراگلایدرسوارانی را ببینید که در آسمان صاف کویر اوج و فرود می‌گیرند یا می‌توانید روی ماسه‌ها راه بروید و در چشم انداز کویر غرق شوید.

ورزنه علاوه بر همه اینها تالاب گاوخونی هم دارد. جایی که زاینده‌رود بعد از پشت‌سر گذاشتن سفر 405 کیلومتری‌اش آرام می‌گیرد، فلامینگوها و پرندگان بالایش پرواز می‌کنند و آدم‌ها کنارش می‌ایستند و تماشای غروب آفتاب مسحورشان می‌کند.

بال در بال فرشتگان سپید

شهر ‌سفید ایران ‌‌

ـ از لحاظ زبان‌شناسی، گویش مردم ورزنه و روستاهای اطراف آن شاخه‌ای از زبان پهلوی ساسانی و پارسیک جنوبی است. عده‌ای از مردم ورزنه نیز بر این باور‌ند که زبان آنان ریشه زردشتی دارد، چرا که بسیاری از واژه‌های متداول قدیمی که در این زبان به‌ کار می‌رود، در اوستا نیز وجود دارد، مانند «یسنا» که نام یکی از مزارع مشهور ورزه سات و این اسم در کتاب اوستا هم آمده است.

ـ در ورزنه می‌توان انوع گوناگونی از معماری خانه‌ها و بناها را مشاهده کرد. بناهای قلعه‌ای و گنبدی. بناهای قلعه‌ای با برج‌ها و دیوارهای حفاظتی که یادگار دوران‌های قدیم بوده و امروزه گسترش و توسعه روستا، پا را از مساکن فراتر گذارده که نمونه‌هایی از این قلعه‌ها در ورزنه، فارفان، قورتان و شریف آباد و... به چشم می‌خورد.

بال در بال فرشتگان سپید

ـ شهر سبا یا سرا در واقع نامی است که ساکنان شهر ورزنه و روستاهای اطراف آن، منطقه مسکونی قدیم مدفون ده در زیر تپه‌های شنی حاشیه غربی تالاب گاوخونی را به آن نام می‌شناسند و عقیده دارند که با توجه به آثاربر‌جای‌ مانده از آن شهر که گاه با جابه‌جایی ماسه‌ها به وسیله باد، پدیدار می‌شود، ‌ زیر شن‌های روان شهری به نام سبا مدفون است، به این امر در بیشتر نوشته‌های قدیمی که در آن، نامی از ورزنه یا گاوخونی برده‌اند نیز اشاره شده است. هم‌اکنون نیز گمانه‌زنی‌های باستان‌شناسی به شناسایی نزدیک به 40 تپه باستانی در منطقه معروف به شهر سبا منجر شده است.

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از جام جم


گردآوری ایران شناسی آکاایران

شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

انیمیشن دیرین دیرین در مورد امر به معروف

گردآوری توسط بخش شهرهای استان اصفهان - دیدنی های استان اصفهان سایت آکاایران

  • فال
  • بازار
  • تست هوش آنلاین
تبلیغات