شاید پیشنهاد سفر به شهری مثل کاشان با وجود تمام جاذبه‌های دیدنی اش کار سختی نباشد ولی وقتی قرار است بنویسی و پیشنهاد بدهی برای دیدن آن مناطق؛ می‌مانی که کدامشان بهتر است. از معماری عجیب و زیبای خانه بروجردی‌ها، طباطبایی‌ها، عامری‌ها و عباسی‌ها بنویسی یا تپه‌های باستانی سیلک و مسجد آقابزرگ یا حتی باغ فین کاشان، مقتل امیرکبیر!

اما این روزها و با گرم شدن نسبی هوا نسبت به هفته‌های قبل دیدن طلوع آفتاب در کویر مرنجاب پیشنهاد اصلی ما برای شماست.

کویر مرنجاب یکی از زیباترین نقاط کویری ایران است. تپه‌های شنی بلند و جنگل‌های تاق، محل خیلی خوبی برای عکاسان به وجود آورده است آنقدر که خیلی از تورهای گردشگری اسم این مکان را جدا از خود شهر کاشان در فهرست تورهایشان می‌نویسند.

روز | کویر | سکوت - آکا

این کویر در شرق کاشان، برسر راه تاریخی ابریشم در فاصله‌ای نسبتاً کوتاه از تهران قرار دارد که هرسال در فصل خنک سال پذیرای جمع زیادی از گردشگران داخلی و خارجی است. تپه‌های ماسه‌ای اطراف دریاچه نمک کویر مرنجاب در کنار دریاچه نمک، آمیزه‌ای از طبیعت و تاریخ است.

اگر بخواهید مرنجاب را روی نقشه پیدا کنید، باید به شمال شهرستان آران و بیدگل در استان اصفهان نگاهی بیندازید. این کویر از شمال به دریاچه نمک آران و بیدگل، از غرب به کویر مسیله و دریاچه های نمک حوض سلطان و حوض مره، از شرق به کویر بند ریگ و پارک ملی کویر و از جنوب به شهرستان های آران و بیدگل و کاشان محدود می شود

گروهی راهی شوید

پوشش جانوری مرنجاب به دلیل وجود آب و غذای فراوان بسیار غنی است. در سفر به این کویر می توانید گرگ، شغال، کفتار، روباه شنی، گربه شنی، بزمجه، آفتاب پرست، انواع مارمولک، مار، عقرب، تیهو، عقاب، شاهین و... را ببینید. به همین دلیل بهتر است گروهی راهی این کویر شوید تا در صورت بروز خطر از جانب حیوانات وحشی یا خزندگان خطرناک، توان دفاعی داشته باشید.

روز | کویر | سکوت - آکا

اگر بخواهید مرنجاب را روی نقشه پیدا کنید، باید به شمال شهرستان آران و بیدگل در استان اصفهان نگاهی بیندازید. این کویر از شمال به دریاچه نمک آران و بیدگل، از غرب به کویر مسیله و دریاچه های نمک حوض سلطان و حوض مره، از شرق به کویر بند ریگ و پارک ملی کویر و از جنوب به شهرستان های آران و بیدگل و کاشان محدود می شود.

نزدیک بودن این منطقه به تهران به‌ طوری که تنها با 3 ساعت رانندگی می‌توان به قلب کویر راه‌ یافت، امنیت آن در مقایسه با دیگر قسمت‌ های کویری نظیر کویر لوت، چهارفصل بودن و اعتدال نسبی دمای آن، تنوع جاذبه‌های گردشگری، تنوع گونه‌های جانوری و پوشش گیاهی آن، به این منطقه حالت ویژه‌ای داده است.

روز | کویر | سکوت - آکا

البته نکته‌ای که نباید فراموش کنید این است که حتما باید با یک «بلد» به مرنجاب بروید چون که تپه‌های شنی کویر خیلی فریب دهنده است و با هر باد و توفانی در این منطقه این تپه‌ها جا به جا می‌شوند، البته زمانی که دانه‌های شن با وزش باد به حرکت در می‌آیند، خودش منظره بدیعی ایجاد می‌کند.

روز | کویر | سکوت - آکا

راه های دسترسی

مسیر اول: مسیر شهر آران به  سمت پادگان و سپس جاده خاکی مرنجاب  که پس از طی مسافتی در حدود 45 کیلومتر به مرنجاب می رسد.

مسیر دوم: مسیر پارک ملی کویر است که از پیشوا آغاز شده و سپس  مبارکیه (15 ک.م.) - قصر بهرام (60 ک.م) - کاروانسرای سفیدآب (80 ک.م.) - و سپس مرنجاب (50 ک.م.) است. توجه داشته باشید که تردد در این جاده تا سفیدآب نیاز به مجوز از سازمان حفاظت از محیط زیست استان سمنان دارد.

مسیر سوم: مسیر کاشان به ابوزیدآباد و سپس کاروانسرای سفیدآب و مرنجاب است.

روز | کویر | سکوت - آکا

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از جام جم، بیابان های ایران


گردآوری ایران شناسی آکاایران

شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

4 نفر در کویر نمک , فصل کویر گردی

تبلیغات