اصفهان، نصف جهان، برای مردم نامی آشناست. اما با ثبت مسجد جامع

 اصفهان, سفر به اصفهان, میدان نقش جهان,شهرهای استان اصفهان - دیدنی های استان اصفهان

 در رابطه با نام این شهر،‌ اکثر پژوهشگران بر این باورند که چون این ناحیه در پیش از اسلام،‌ به‌ویژه دوران ساسانیان،‌ مرکز گرد آمدن سپاه بوده،‌ آنجا را «اسپهبان» می‌گفتند که بعدها به شکل عربی اصفهان, سفر به اصفهان, میدان نقش جهان,شهرهای استان اصفهان - دیدنی های استان اصفهان

در عصر پهلوی اول اقداماتی برای تعمیر و محافظت از آثار تاریخی اصفهان, سفر به اصفهان, میدان نقش جهان,شهرهای استان اصفهان - دیدنی های استان اصفهان

کاخ چهلستون

همچنین بخوانید : راهنمای سفر به اصفهان

باغ چهلستون از طرح‌های عمرانی شاه عباس صفوی بوده که بر اساس نقشه شیخ بهائی بنا شده است. کاخی که در میان باغ قرار دارد، محلی برای پذیرایی و تشریفات بوده است و در مقابل آن استخری وسیع دیده می‌شود. بنای کاخ و تزیینات آن در زمان شاهان صفوی تکمیل و دستخوش تغییرات شده است.

این مجموعه با توجه به آن که مشخصات باغ ایرانی را داراست، سال 1390، یکی از 9 باغی بود که در مجموعه باغ‌های ایران جزو فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت.

مسجد جامع

بدون تردید یکی از جالب‌ترین مسایل در تاریخ معماری ایران، بنای مساجد اسلامی به سبک معماری ایرانی است و مسجد جامع اصفهان, سفر به اصفهان, میدان نقش جهان,شهرهای استان اصفهان - دیدنی های استان اصفهان

پل‌ها

همچنین بخوانید : دیدنی های اصفهان،جاذبه های گردشگری اصفهان

زاینده‌رود هر چند مانند گذشته آب ندارد و گاه نیز خشک است، اما محوری است در نصف جهان که آثار بسیاری را در امتداد خود جای داده است. پل‌های تاریخی که هر یک نمادی برای شهر اصفهان هستند، از آن جمله‌اند که سی‌وسه‌پل، پل خواجو و پل‌های چوبی، شهرستان و مارنان. آرامگاه آرتور پوپ، شرق‌شناس مشهور را در کنار سی‌وسه‌پل نباید از خاطر برد.

کلیسای وانک

کلیسای وانک مهم‌ترین کلیسا در منطقه ارمنی‌نشین جلفا در شهر اصفهان است که از نظر معماری و تزیینات و نقاشی‌های دیواری دارای شهرت است. در کتیبه تاریخی سردر کلیسا، نام شاه عباس دوم صفوی و خلیفه ارامنه و سال اتمام آن، 1664 میلادی درج شده است. علاوه بر این، کلیساهای مریم مقدس، بیت‌اللحم و گئورگ مقدس را نیز می‌توان مد نظر قرار داد.

چگونه به اصفهان برویم؟

از آنجا که اصفهان یکی از شهرهای پرتردد به حساب می‌آید در نتیجه راه‌های دسترسی متعددی نیز در اختیار مسافر هست. فرودگاه این شهر به مقاصد تهران، تبریز، مشهد، کیش و اهواز پرواز دارد و برای تخمین هزینه سفر باید گفت بهای بلیت تهران حدود 55هزار تومان است.

راه‌آهن، امکان دیگری است که در دسترس مسافران قرار دارد. بین اصفهان و شهرهای تهران، مشهد و بندرعباس این سفر میسر است. درباره هزینه سفر نیز باید گفت نرخ بلیت تهران حدود 7هزار تومان و نرخ بلیت مشهد نیز بسته به نوع قطار، حدود 23 یا 39هزار تومان خواهد بود. هزینه بلیت اصفهان به بندرعباس نیز که قطار آن یک روز در میان حرکت می‌کند، 21هزار تومان است.

 در حوزه تردد جاده‌ای نیز مقاصد مختلفی با اصفهان در ارتباط هستند. لازم است یادآور شد که دو پایانه کاوه در شمال و صفه در جنوب شهر اصفهان مبادی ورودی و خروجی شهر هستند که مسافر می‌تواند در نظر داشته باشد.

همچنین بخوانید : کاخ های اصفهان

سفر با تور چطور است؟

تورهای اصفهان با توجه به انتخاب مسافر به دو شاخه زمینی و هوایی تقسیم می‌‌شود. این دو شاخه بسته به محل اقامت خود درجه‌های متفاوتی را دربر می‌گیرند. به طور نمونه تور زمینی اصفهان با اقامت در هتل 3 ستاره و با گشت‌های معمول در مجموعه آثار میدان نقش جهان، یکی دو پل تاریخی و کلیسای وانک، 139هزار تومان قیمت دارد. تور زمینی با اقامت در هتل 5 ستاره نیز 249هزار تومان هزینه دارد.

در مورد تورهای هوایی نیز باید گفت با اقامت در هتل 3 ستاره، هزینه‌ای معادل 239هزار تومان دارد. برای این تور با انتخاب هتل 5 ستاره 359هزار تومان نرخ داده شده است.

 در تور هوایی، با تجربه اقامت در هتل سنتی 4 ستاره نیز به طور تقریبی 300هزار تومان بها داده شده است.  اما در نمونه‌ی دیگری از تورهای اصفهان، برای تور هوایی با اقامت‌های 3 ستاره، 4 ستاره و هتل سنتی عباسی قیمت‌های 270، 315 و 415 هزار تومان داده شده است. شایان ذکر است در این تورها فقط یک گشت نیم‌ روزه گنجانده شده است که با توجه به آن که تورهای اصفهان به طور معمول به مدت 2 شب و 3 روز برگزار می‌شود، قابل تأمل است.

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از خبرگزاری میراث فرهنگی


گردآوری ایران شناسی آکاایران
گردآوری توسط بخش شهرهای استان اصفهان - دیدنی های استان اصفهان سایت آکاایران

  • فال
  • بازار
  • تست هوش آنلاین
تبلیغات