می‌گویند بال زدن پروانه‌ای در چین می‌تواند موجب طوفانی در برزیل شود. برای دانشمندان این یعنی اثر پروانه‌ای که ابتدا در سال 1952در داستان آوای تندر اثر ری‌بردبری به آن اشاره شد. اهالی موسیقی نیز پدیده مشابهی به نام رزونانس را می‌شناسند که طی آن هر یک از سیم‌های‌ ساز یا اجسام دیگر چنانچه از ویژگی‌های فیزیکی مشابهی برخوردار باشند با لرزش یکی، دیگری نیز ارتعاش پیدا می‌کند.

برای ما ایرانی‌ها اما این پدیده یاد‌آور

منارجنبان چگونه

ایوان منارجنبان ندوشن

مقبره "عمر عبدالله بن محمد بن گورکانی" از زاهدان و صالحان قرن هشتم هجری، در قسمت زیرین این بنا قرار گرفته به جز سنگ قبر منصوب به او اطلاعات دیگری از وی در دست نیست. اما مردمی بومی این منطقه بر این عقیده هستند که منارجنبان شیخ بهایی

 منطقی‌ترین علتی که برای تکان خوردن مناره‌ها وجود دارد، پدیده فیزیکی تشدید یا پدیده رزونانس است. چون مناره‌ها سبک معماری مشابهی دارند، تکان خوردن یکی روی دیگری اثر می‌گذارد. نکته جالب در این بنای تاریخی آن است که با حرکت دادن یک مناره، نه تنها مناره دیگر به حرکت در می‌آید، بلکه تمامی این ساختمان به لرزه درمی‌آید.

تکان خوردن مناره‌های این بنا تا مدت‌ها برای دانشمندان پرسش برانگیز بود. معماری اسرار آمیز این بنا برای بسیاری هنوز هم در هاله ابهام باقی مانده و کسی توجیه دقیقی از این لرزش های پی در پی دو بنای آجری و سنگی ندارد

حمید شاهین پور، سرپرست کمیته پژوهشی انجمن فناوری های بومی ایران، تصمیم گرفت علت ارتعاشات این بنا را با فرمول های دینامیکی پیدا کند. پژوهش شاهین پور با تمام فرمول های پیچیده و آزمایشگاهی اش منجر به رسیدن به این نتیجه شد که: «هنگامی که دو نخ مشابه با طول مساوی داشته باشیم و انتهای این نخ ها را به یک نخ افقی ببندیم دو آونگ کاملا مشابه حاصل می شود. حال اگر یکی از نخ ها به نوسان در آید دیگری هم شروع به نوسان می کند. اما اگر یکی از نخها بلندتر شود در صورت نوسان، نخ دیگر دچار نوسان نمی شود.

منارجنبان خرانق

حال اگر وزن یکی با دیگری متفاوت باشد باز هم نوسان یکی منجر به اختلال در نوسان دیگری می شود. بر همین اساس می توان نتیجه گرفت که، ارتعاش یک مناره می تواند به مناره های بعدی هم منتقل شود.» پیش از شاهین پور افرادی دیگری هم درباره منارجنبان کار کرده اند اما تا کنون کسی، کار آزمایشگاهی روی این بنا انجام نداده بود. شاهین پور تمام منارجنبان های ساخته شده در دنیا را متعلق به فرهنگ ایرانی اسلامی می داند. جالب است بدانید منار جنبان های دنیا در یک دوره زمانی سی ساله دوره تیموریان ساخته شده اند.

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از همشهری، باشگاه خبرنگاران جوان


گردآوری ایران شناسی آکاایران
گردآوری توسط بخش شهرهای استان اصفهان - دیدنی های استان اصفهان سایت آکاایران

  • فال
  • بازار
  • تست هوش آنلاین
تبلیغات