آکاایران: این پل بر روی رودخانه نور ، در پایین روستای ولاشد و 13 کیلومتری شرق شهرستان بلده واقع گردیده و منسوب به دوره قاجاریه است. طول پل با احتساب دو پایه آن 20 متر ؛ عرض تنها دهانه آن 70/8 ؛ ارتفاع طاق آن از محل پاکار قوس 3 متر و ارتفاع کلی پل از سطح آب معمولی رودخانه حدود 30/6 متر است. پهنای سطح گذر پل با احتساب جان پناه ها 60/2 متر است. در زیر انتهای شمالی سطح گذر پل ، دهانه کوچکی برای عبور آبهای جاری و آب باران تعبیه شده است. در طرفین سطح گذر پل ، جان پناهی به ارتفاع حدود 1 متر تعبیه کرده اند. مصالح مورد استفاده در پل ، سنگ های برش خورده و ملات آهکی است.
این پل از آثار باستانی روستای ولاشد می باشد و در بخش شرقی روستا واقع است. تا قبل از احداث جاده در سال ۱۳۴۸ محل عبور کاروان ها بوده است.ریکاپل در محلی به نام شاه مردان واقع است و چند سال پیش توسط سازمان میراث فرهنگی مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت.تصویر رودخانه متعلق به رود هراز است و گرداب های زیبایی در زیر پل وجود دارد که منظره زیبای آن مورد توجه رهگذاران واقع می شود.این پل از سنگ و ساروج ساخته شده است.پس از احداث جاده پلی پایین تر از این پل برای عبور و مرور ساخته شده است.

پل ولاشد

آکاایران: پل ولاشد

منبع :


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

پل میلاوودالت

تبلیغات