روستای کجور ,دیدنی های روستای کجور ,جاذبه های گردشگری روستای کجور ,شهرهای استان مازندران- دیدنی های استان مازندران


 استان مازندران با توجه به آب و هوای معتدل و چشم‌اندازهای بی‌نظیری که دارد، روستاهای زیبایی را در دل خود جا داده است. روستاهایی که هر کدام به تنهایی می توانند به شهرهای بزرگ این استان فخرفروشی کنند. درست مثل روستای کجور  که در 85 کیلومتری جنوب شرقی نوشهر قرار گرفته است و یکی از بهترین گزینه های گردشگری برای کسانی محسوب می شود که دوست دارند از شلوغی و هیاهوی شهر دور شوند و چند روزی را در سکوت طبیعت سر کنند.

نام قدیم روستای کجور، گنجور (مکانی با گنج فراوان) بوده است که بعدها به کجور تغییر کرده است. مردم این روستای زیبا به زبان مازندرانی و طبری با واژگان پهلوی گویش می کنند.

این روستای ییلاقی در یکی از دره‌های زیبای کوهستان‌های مرتفع البرز استقرار یافته است و طبیعتی سرسبز، آب و هوایی خوش و چشم‌اندازهای بسیار زیبایی دارد. نزدیک رودخانه پرآب و زیبای کجور که پس از طی مسیری به رودخانه چالوس می‌پیوندد، منطقه مناسبی برای ماهیگیری و گذران اوقات فراغت گردشگران به شمار می‌آید. همین طور چشمه زیبایی به نام انگیل در این روستا وجود دارد که با آب زلال و فراوان محل مناسبی برای اتراق است. جنگل‌های انبوه اطراف روستا هم که کجور را دور تا دور در بر گرفته است چشم‌انداز منطقه را برای عکاسی و ثبت خاطرات زیباتر کرده است.

اگر مسافر این روستا شدید می‌توانید طعم به یاد ماندنی غذاهای محلی خوشمزه‌ای مثل آش شیر، خورشت کدو، کدهکشی، بیشه داش، سرجوی، یخنی، کچ ماچ و خورشت ترش را تجربه کنید. همین طور انواع شیرینی‌های محلی مثل مشکی حلوا، آرد حلوا، بادونه، دمکو، برساق و انواع مربا


روستای کجور ,دیدنی های روستای کجور ,جاذبه های گردشگری روستای کجور ,شهرهای استان مازندران- دیدنی های استان مازندران

البته طبیعت و جاذبه‌های طبیعی تنها ویژگی این روستا نیست و اگر به تاریخ هم علاقه‌مند باشید، دست‌خالی بر نمی‌گردید چون در دوکیلومتری کجور شهر قدیمی کجور معروف به خراب‌شهر، پایتخت قدیمی رویان قرار دارد.

شهر قدیمی کجور در زمان حمله مغول تخریب شد و قلعه کجور معروف به دور قلعه یا سوته قلعه در این شهر قرار دارد.

آرامگاه امامزاده طاهر و مطهر برج‌اجری کوچک و چهارضلعی است که کتیبه آجری از آیات قرآنی دارد و در سال 829هـ.ق ساخته شده است، یکی دیگر از جاذبه‌های تاریخی کجور است. آرامگاه امامزاده‌عبدالله در شرق روستا، بقعه خالق شیوب و بقعه حسن شهید از دیگر آثار مذهبی و تاریخی روستای کجور است.

کجور سوغاتی‌‌ها و صنایع دستی قابل توجهی مثل قالی‌بافی، نمدمالی، بافت لباس‌های سنتی، کلاه‌نمدی، جوراب، چوخا، چرم و ابزار چوبی زیبایی دارد.

همچنین اگر مسافر این روستا شدید می‌توانید طعم به یاد ماندنی غذاهای محلی خوشمزه‌ای مثل آش شیر، خورشت کدو، کدهکشی، بیشه داش، سرجوی، یخنی، کچ ماچ و خورشت ترش را تجربه کنید. همین طور انواع شیرینی‌های محلی مثل مشکی حلوا، آرد حلوا، بادونه، دمکو، برساق و انواع مربا.

مسیر دسترسی

اگر تصمیم گرفتید این روستای زیبا را ببینید می‌توانید از طریق جاده ساحلی (شهد رویان) و جاده چالوس (بالاتر از مرزن‌آباد) از طریق مسیر آسفالت راه دسترسی کجور را با پرس و جو از محلی‌ها بیابید اما این سفر به همین جا ختم نمی‌شود و از آنجا که یکی از ویژگی‌های بارز روستاهای ایران نزدیکی قابل?توجه آنها به یکدیگر است می‌توانید علاوه بر گشت و گذار در کجور از روستای دیدنی و معروف کندلوس که در نزدیکی کجور قرار دارد نیز دیدن کنید.


روستای کجور ,دیدنی های روستای کجور ,جاذبه های گردشگری روستای کجور ,شهرهای استان مازندران- دیدنی های استان مازندران

روستای کندلوس، با بافت مسکونی نسبتاً متراکم در شیب ملایم دامنه کوه استقرار یافته است. کوچه‌های روستا پیچ در پیچ و سنگفرش است. خانه‌های قدیمی غالباً در دو طبقه با سقفی شیروانی ساخته شده‌اند و پوششی کت بدی یا سفالی دارند.

دیوارهای گلی، ایوان‌های کوچک، پنجره‌های چوبی و معماری ساده، زیبایی روستا را چند برابر کرده است و شاید همین ویژگی موجب شده که روستای کندلوس از سایر روستاهای این منطقه جذاب‌تر باشد و همه ساله توریست‌های زیادی به این روستا وارد شوند.

رنگ مزارع گیاهان دارویی، جلوه باغ‌های میوه، سرسبزی ارتفاعات سر به فلک کشیده البرز، آب‌وهوای مطبوع و چشمه‌های آب معدنی، جذابیت خاصی به این روستا بخشیده است.

همین طور دیوچشمه بزرگترین چشمه آب معدنی سرد منطقه است که اطراف آن را انواع گل‌ها و گیاهان و درختان سرسبز فراگرفته‌اند.

چشمه آب معدنی دیگری نیز در پائین دست روستا قرار دارد. حواشی رودخانه کندلوس و دره زانوسی با انواع گونه‌های گیاهی و جانوری از دیگر جاذبه‌های طبیعی این روستا است.

بافت مسکونی سنتی، تپه‌های باستانی، چندین گورستان مربوط به دوره پیش از اسلام و فرهنگ غنی محلی، روستای کندلوس را به فضای متفاوتی تبدیل کرده است.

امکانات اقامتی و رفاهی

همچنین اگر قصد سفر به این مقصد را داشتید نگران اقامت و امکانات این روستا نباشید چون در کندلوس مجتمع فرهنگی و توریستی، امکانات مورد نیاز گردشگران مثل محل اقامت، رستوران محلی، پارک کودکان، فروشگاه‌های مواد خوراکی و محصولات فرهنگی و یک موزه مردم‌شناسی وجود دارد.


روستای کجور ,دیدنی های روستای کجور ,جاذبه های گردشگری روستای کجور ,شهرهای استان مازندران- دیدنی های استان مازندران

موزه کندلوس با الهام از داستان‌های شاهنامه ساخته شده است. در قسمتی از آن اشیای مختلف و ارزشمند دوران‌های مختلف تاریخی و در قسمتی دیگر جلوه‌هایی از آداب و رسوم و ویژگی‌های اجتماعی و فرهنگی مردم منطقه به نمایش گذاشته شده است.

می‌توانید برای دیدن کندلوس از طریق جاده کرج به سمت چالوس حرکت کنید و قبل از رسیدن به چالوس خروجی روستای پول را بپیمایید. شما با روستاگردی می‌توانید خاطراتی متفاوت از سفرهای تکراری و معمول برای خود به یادگار بگذارید.

تبلیغات