تا می‌گویند پلور، یاد آب معدنی می‌افتیم غافل از این که این روستای خوش آب و هوا آنقدر جاذبه در خودش و اطرافش دارد که حیف است برای یک بار هم که شده شال و کلاه نکنید و سر از آنجا در نیاورید؛ رفتن به پلور و حواشی گردشگری مفرحش، آنقدر ساده است که به یک جو دل خوش، همت و چند اسکناس ناقابل نیاز دارد و بس.

طبق تقسیمات جغرافیایی، پلور فرزند استان مازندران محسوب می‌شود، اما رفت و آمد تهرانی‌ها در آنجا آنقدر زیاد است که خیلی از آنها این روستا را جزئی از تهران می‌دانند که البته این طرز تلقی همیشه صدای اعتراض مازندرانی‌ها را به آسمان برده است.

به جز آب و هوای خوش و پاک این منطقه که یک پای ثابت جذب گردشگر در آن محسوب می‌شود، باورهای قدیمی مبنی بر وجود گنج‌های پنهان و نشستن پای صحبت ریش‌سفیدان پلور ـ که بیشترشان به دلیل یافت شدن سفالینه، آبگینه‌های کهنسال و وجود حجاری‌هایی به شکل ماهی و... روی دیواره قلعه دختر گمان می‌برند زیر خاک پلور، گنج‌‌هایی خفته‌اند و خیلی از آنها از تلاش‌هایشان برای یافتن این دفینه‌ها خاطره‌ها ساخته‌اند ـ می‌تواند به عنوان بخشی از تاریخ شفاهی و سینه به سینه، گردشگران زیادی را به این محل بکشاند. البته پر بیراه هم داستانگویی نمی‌کنند چون چشم خیلی‌ها تا به حال به سفالینه‌ها و آبگینه‌های فراوان متعلق به دوران پارت، ساسانی و اوایل ظهور اسلام در اینجا روشن شده است.

اگر دوست دارید قندیل ببندید... - آکا

قصه جذاب دیگری که پلوری‌ها تعریف و با آن گردشگران را به روستای خود دعوت می‌کنند، درباره چشمه و قلعه دختر است. کافی است از جاده هراز عبور کنید تا این چشمه را ببینید. در همین جا کوه سنگی با ویرانه‌های یک بنای تاریخی هم با نگاهتان بازی می‌کند.

سوراخی که در نزدیکی این ویرانه‌ها، داخل یک صخره وجود دارد، شاید نشان از این داشته باشد که روزگاری مسیر گذر آب از کنار این ویرانه امروزی بوده است.بومی‌ها در روستای پلور، قصه‌های متفاوتی می‌گویند که ریشه در اسطوره و باورهای کهن آنها دارد. داشت فراموشمان می‌شد که بنویسیم روستاییان پلور بر این باورند که در گذشته‌های خیلی دور در بالای این کوه و دورن قلعه، دخترانی بودند در خدمت یک پادشاه افسانه‌ای بی‌نام که آب را پرستش می‌کرده‌اند.

اگر دوست دارید قندیل ببندید... - آکا

این قلعه باستانی شباهت زیادی با قلعه دختر فیروزآباد (شیراز) دارد و برخی مستندات تاریخی موجود نشان می‌دهد که در این قلعه که پیشنهاد می‌کنیم بازدید از آن را در فهرست سفرهای پاییزی‌تان جا بدهید، مراسم آیینی برگزار می‌شده است. این کوه که جایگاه قلعه دختر به حساب می‌آید، در میان روستاییان پلور به «بچه دماوند» معروف بوده و کتیبه‌ای که در قلعه دختر در ارتفاع 700‌ متری نصب شده، از گذر زمان و تخریب مصون مانده است.

به جز آب و هوای خوش و پاک این منطقه که یک پای ثابت جذب گردشگر در آن محسوب می‌شود، باورهای قدیمی مبنی بر وجود گنج‌های پنهان و نشستن پای صحبت ریش‌سفیدان پلور می‌تواند به عنوان بخشی از تاریخ شفاهی و سینه به سینه، گردشگران زیادی را به این محل بکشاند

مرتفع‌ترین آبشار مازندران

حیف است آدم تا پلور برود، اما یک توک پا برای تماشای یکی از بزرگ‌ترین آبشارهای استان مازندران نرود. صدای ریزش آب از بالای آبشار 50 متری شاهاندشت در دل روستایی به همین نام 65 کیلومتر مانده به آمل، توجه مسافران را به خود جلب می‌کند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید قلعه ملکه قلاع یا ملک بهمن یا قلعه فرشته که از بزرگ‌ترین قلاع کوهستانی البرز به شمار می‌رود، در کنار آبشار شاهاندشت قد برافراشته و سال 1005 هجری به دستور شاه عباس صفوی فتح شده، استحکامش را مدیون سنگ و ساروج و مخلوطی از شیر، تخم‌مرغ و نوعی خاک خاص است. تماشای این قلعه با این مصالح نامتعارف که با گذشتن از روستای وانا و حدود 15 دقیقه پیاده‌روی نمایان می‌شود، خودش یک پا جاذبه توریستی است.

اگر دوست دارید قندیل ببندید... - آکا

دریاچه قزل‌آلا

دلتان می‌خواهد شنا کردن ماهی‌های قزل‌آلای خال قرمز و رنگین‌کمان را از نزدیک ببینید؟ دریاچه امامزاده علی(ع) در نزدیکی آب اسک در جاده هراز پر است از این جور ماهی‌ها که با شنا کردنشان مسحورتان می‌کنند. این دریاچه حدود 80 کیلومتر با تهران فاصله دارد، از ما به شما نصیحت؛ وقتی به پلور رفتید، بازدید از این گزینه را فراموش نکنید. هم به تماشای ماهی‌ها بنشینید، هم کف دریاچه را که پر از گیاهان خاص دریایی است، نظاره‌گر باشید.

بلندترین قله ایران در همسایگی پلور آرام نفس می‌کشد. دماوند، کوهی که سر از افسانه‌های اساطیری و دیوان شعرا در آورده در دوران چهارم زمین‌شناسی موسوم به دوران هولوسین تشکیل شده، از این نظر جوان محسوب می‌شود و از 38500 سال پیش که فوران کرد، تا امروز خفته است

دلخواه صخره‌نوردها

برای ورزشکارها هم جایی در پلور فراهم شده تا حوصله‌شان سر که نرود هیچ، بشاش و سرحال برگردند سر خانه و زندگی‌شان. دیواره‌های صخره‌نوردی در مجتمع کوهستانی پلور با مساحتی بیش از 0 مترمربع در 3 بخش سرطناب، بولدرینگ و سرعت، اوقات خوشی را برای این دسته از گردشگران تدارک می‌بیند.

اگر دوست دارید قندیل ببندید... - آکا

دیدار با دیو سپید

بلندترین قله ایران در همسایگی پلور آرام نفس می‌کشد. دماوند، کوهی که سر از افسانه‌های اساطیری و دیوان شعرا در آورده در دوران چهارم زمین‌شناسی موسوم به دوران هولوسین تشکیل شده، از این نظر جوان محسوب می‌شود و از 38500 سال پیش که فوران کرد، تا امروز خفته است. این آتشفشان لقب بلندترین آتشفشان خاورمیانه را هم یدک می‌کشد. همه که پای فتح کردن این قله 5 هزار و خرده‌ای متری را ندارند؛ بنابراین ما به نقل از آنهایی که دستی در کار دارند، می‌نویسیم که قطر دهانه آتشفشان حدود 400 متر است، دریاچه‌ای یخی، مرکز آن را پوشانده و در حاشیه آن دودخان‌هایی وجود دارد که باعث زرد شدن رنگ زمین‌های اطراف شده است.

یک دست لباس گرم، کوله‌پشتی، آذوقه کافی، بدن آماده و کفش مناسب، راه رسیدن به قله را هموارتر می‌کند. باتجربه‌ها گفته‌اند آسان‌ترین مسیر صعود به قله، جبهه جنوبی و دشوارترین آنها جبهه شمالی است.

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از چمدان


گردآوری ایران شناسی آکاایران
تبلیغات