روستایی که نه قلعه دارد نه گردن! - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد روستایی که نه قلعه دارد نه گردن! ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید


 

برای یک سفر متفاوت به منطقه ای تاریخی و سرسبز آماده اید؟ تحمل سرمای این فصل مازندران را دارید؟ پس بار و بندیلتان را جمع کنید و به اینجایی بروید که ما به شما پیشنهاد می دهیم. نامش «قلعه گردن» است.

 

قلعه گردن! بله نام عجیبی است و عجیب تر آنکه در اینجا نه خبری از قلعه هست و نه گردن! قلعه گردن نام روستایی است که در استان مازندران قرار دارد و از توابع بخش خرم آباد شهرستان تنکابن به حساب می آید و برای دیدن آن باید به غرب استان مازندران سفر کنید.

قلعه گردن، روستای دنجی است که اگر در بهار گذرتان به آن بیفتد، می توانید بگویید در بهشت کوچک و ناشناخته ای بسر می برید که از شمال به دریای خزر، از شرق به شهرستان چالوس، از جنوب به شهرستان قزوین و از مغرب به شهرستان رامسر می رسد و زیبایی طبیعت سرسبز شمال را یکجا به شما تقدیم می کند.

قلعه گردن تنکابن,قلعه گردن,قلعه گردن+طول لات,شهرهای استان مازندران- دیدنی های استان مازندران

هنوز درگیر نام عجیب این روستا هستید؟ پس باید بگوییم کلمه گردن در نام این روستا از گردنه معروف آن که به همین نام خوانده می شود، می آید. گردنه «قلعه گردن» در جنوب روستا و در حدود یک کیلومتری جنوب غربی شهر خرم آباد تنکابن قرار دارد.

قلعه گردن تنکابن,قلعه گردن,قلعه گردن+طول لات,شهرهای استان مازندران- دیدنی های استان مازندران

اگر دوست دارید ردپای تاریخ را در این منطقه زیبا ببینید، می توانید به مرکز روستا بروید و دیداری از پل خشتی آن با نام پل خشتی قلعه گردن داشته باشید.

قلعه گردن تنکابن,قلعه گردن,قلعه گردن+طول لات,شهرهای استان مازندران- دیدنی های استان مازندران

 این پل در محل تقاطع دو جاده شمالی و جنوبی خرم آباد به قلعه گردن و همچنین شرقی - غربی قلعه گردن به سلطانی محل ساخته شده و عمر آن به دوره صفویه می رسد. مسلم است که وقتی به دیدن پل می روید، فرصت تماشای رودخانه ای که پل روی آن ساخته شده را هم خواهید داشت.

هنوز درگیر نام عجیب این روستا هستید؟ پس باید بگوییم کلمه گردن در نام این روستا از گردنه معروف آن که به همین نام خوانده می شود، می آید. گردنه «قلعه گردن» در جنوب روستا و در حدود یک کیلومتری جنوب غربی شهر خرم آباد تنکابن قرار دارد

طول این پل 4/8 متر و عرض آن 45/2 متر است. همچنین قوس این پل 80/2 متر ارتفاع داشته و بلندی آن از کف رودخانه تا تیره قوس 20/20 متر است. پایه های این پل از جنس سنگ و قوس آن آجری می باشد و دارای یک چشمه قوس طاق و قوس نیم دایره است. پل قلعه گردن در سال 1386 توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره 21969 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

قلعه گردن تنکابن,قلعه گردن,قلعه گردن+طول لات,شهرهای استان مازندران- دیدنی های استان مازندران

پرتقال های قلعه گردن خیلی معروفند. همان پرتقال های شهسواری معروف که نامشان را شنیده اید، از قلعه گردن می آیند. همچنین در این منطقه کیوی، فندق، گلابی، سیب، آلو و آلوچه کاشته و برداشت می شود که در سفر به قلعه گردن می توانید آنها را نوبر کنید.

 

بخش گردشگری تبیان


گردآوری ایران شناسی آکاایران

شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله روستایی که نه قلعه دارد نه گردن! شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

روستایی که نه قلعه دارد نه گردن! گردآوری توسط بخش شهرهای استان مازندران- دیدنی های استان مازندران سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات