زلزله با انباشت سنگ وخاک به خیال خود راه چشمه را بند آورده بود. آب‌باریکه چشمه اما پشت این تلی از خاک دریاچه‌ای شد در میان کوه‌های اخرایی و تاش‌هایی از هزارها رنگ پاییزی درخت‌های اطراف. این دریاچه انگار پای از قصه‌های پریان بیرون گذاشته باشد در میان ناباوری ساکنان محلی پس از زلزله سال 1320‌ساری نمایان شد و دریاچه میانشه نام گرفت.

در شمال‌شرقی استان مازندران و حدفاصل ساری تا کیاسر همگان این دریاچه 2.5هکتاری را به نام دریاچه میانشه می‌شناسند. شکل هندسی دریاچه به بیضی شباهت دارد و ژرفای آن با توجه به میزان بارش‌های فصلی گونا‌گون است. میانشه در ابتدا ماهی نداشت و مردم محلی و گردشگر‌ها چند نوع ماهی و آبزی در آن ریختند تا زیبایی‌های این‌زاده بلایای طبیعی کامل شود.

خواهرخوانده‌ دریای خزر - آکا

این دریاچه که در 10کیلومتری روستای چورت واقع شده میعاد‌گاه دوستداران پاییز به‌عنوان پادشاه فصل‌هاست. پاییز هزاررنگ در میان انبوه درختان این منطقه فرصت خودنمایی می‌یابد و همین ویژگی که در کنار دریاچه شکل می‌گیرد برای جذب هزاران گردشگر پاییزی منطقه کفایت می‌کند.

خواهرخوانده‌ دریای خزر - آکا

 در فصل‌های گرم نیز با پایین رفتن آب دریاچه درخت‌هایی که پیش از زلزله و پدید آمدن دریاچه آنجا بوده‌اند سر از آب بیرون آورده و جلوه زیبایی پدید می‌آورند.

اطراف و حتی کف دریاچه را پوشش گیاهی جنگلی شامل درخت و بوته در برگرفته که هنگام شنا کردن حتماً به این نکته توجه داشته باشید

اگر قصد عزیمت و شب مانی در کنار این دریاچه را داشتید قبلاً از وضعیت آب وهوایی منطقه اطلاع کسب کنید و تجهیزات کامل همراه داشته باشید چون اطراف دریاچه هیچ گونه امکانات رفاهی و بهداشتی وجود ندارد و نزدیکترین روستا تا دریاچه که همان روستای چورِت است 10 کیلومتر فاصله دارد.

خواهرخوانده‌ دریای خزر - آکا

اطراف و حتی کف دریاچه را پوشش گیاهی جنگلی شامل درخت و بوته در برگرفته که هنگام شنا کردن حتماً به این نکته توجه داشته باشید. اگر اولین بار به آنجا می روید حتما از افراد محلی بعنوان راهنما استفاده کنید.

خواهرخوانده‌ دریای خزر - آکا

برای رسیدن به این دریاچه از ساری پس از طی حدود 22 کیلومتر به سمت جنوب و «روستای تاکام» به  دوراهی «تاکام» می‌رسید، مسیر سمت چپ که بسوی کیاسر می رود را ادامه داده و پس از حدود 18 کیلومتر تابلویی نسبتاً بزرگ در سمت راست جاده، جاده آسفالته، باریک و سربالایی روستای «قادیکلایه» را در سمت چپ جاده نشان می دهد. از اینجا  پس از طی حدود 15 کیلومتر و گذر از چند روستا و اتمام مسیر آسفالته به روستای چورت می رسیم.

خواهرخوانده‌ دریای خزر - آکا

از روستا تا دریاچه حدود 10 کیلومتر جاده خاکی و سنگی است که یک کیلومتر ابتدای آن شیب و ناهمواری زیادی دارد که برای ماشین های سواری مناسب نیست (و توصیه می کنیم از نیسان که در روستا به خوبی پیدا می شود استفاده کنید) اما پس از آن شیب این جاده خاکی، معمولی بوده و حتی زیرسازی تقریباً مناسبی هم دارد. اما چون تا رسیدن به دریاچه مسیر دارای دوراهی های متعددی هست بهتره از افراد محلی کمک بگیرید.

خواهرخوانده‌ دریای خزر - آکا

اگر از  تهران حرکت می کنید و زمان کافی دارید، پیشنهاد می کنم حداقل یکی از مسیرهای رفت یا برگشتتان را  مسیر (پل سفید-فریم-کیاسر) انتخاب کنید. تا هم از طبیعت زیبای این مسیر لذت ببرید و هم از برج رسکت و دریاچه سد شهید رجائی(سلیمان تنگه) دیدن نمائید.

خواهرخوانده‌ دریای خزر - آکا

بخش گردشگری تبیان

برگرفته از: همشهری، نشان ها


گردآوری ایران شناسی آکاایران
تبلیغات