loading...

اگر به مازندران سفر کردی حتمآ به این مکانها سر بزن.

دیدنی های مازندران
برج لاجیم
در جنوب شرقی زیراب در شرق جاده سوادکوه به قائمشهر در منطقهای جنگلی و در کنار روستای لاجیم قرار دارد. این اثر معماری ارزشمند متعلق به قرن پنجم هجری است.
این برج که در روستای لاجیم منطقه سوادکوه واقع شده، سهواً به مقبره امامزاده عبدالله معروف است. ساختمان آن به شیوه مدور با گنبدی مخروطی شکل و در نهایت ظرافت و سادگی ساخته شده است. درقسمت فوقانی، دو کتیبه آجری به خط پهلوی ساسانی و کوفی نصب شده که برابر مفاد کتیبه کوفی (مورخ 413 هـ .ق) این بنا مدفن "کیا اسماعیل ابوالفوارس شهریار بن عباس" است. بنای مزبور در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
آندره گدار باستانشناس فرانسوی که در سال 1933 میلادی به بازدید برج لاجیم آمده مینویسد: در داخل این حصار چند تل است که نشان میدهد این قلعه در واقع شهر مستحکمی است این محل که در قلب جنگل انبوه و دور هنگامه شهرها واقع شده است. مسلماً قرارگاه مهم یکی از سرکشان یا پناهگاه استوار یکی از پادشاهان مخلوع بوده است که به امید بازگشت وقت مساعد در آنجا بدور از آسیب خصم در امان میداشته است. شخصیت مدفون در برج (کیا ابوالخوارس شهریار) از خاندان باوندیان بوده که در فاصله سقوط سلسله باوندیان اول و به قدرت رسیدن مجدد خاندان آل باوند پس از اشغال ناحیه آمل به دست قابوس و شمگیر به منطقه کوهستانی لاجیم پناه برده است.

پل ورسک

دیدنی های مازندران
این پل در زمان رضاشاه، بر روی دره ورسک منطقه سوادکوه ساخته شد و در زمان جنگ جهانی به پل پیروزی معروف شد. پل ورسک با دهانه ای به طول 66 متر و ارتفاع 110 متر یکی از بزرگترین شاهکارهای مهندسی طول خط آهن شمال است.
قلعه کنگلو
این قلعه به فاصله تقریبی 20 کیلومتری در جنوب شرقی دوآب (منطقه سوادکوه) درنزدیکی روستای کنگلو بر بالای صخره ای قرار دارد که قسمت اعظم آن با گذشت زمان وعوامل مخرب جوی از بین رفته است. نمای خارجی قلعه را یک باروی عظیم سنگی تشکیل می دهد که درقسمت میانی و طرفین آن، برج های دیده بانی تشکیل شده است. فضای داخلی این قلعه با توجه به بقایای آن، مدور و در دو طبقه ساخته شده بود که قسمت عمده آن از بین رفته و در حال ویرانی است.
دیدنی های مازندران
محله قدیم آلاشت
محله قدیمی آلاشت، زادگاه رضاشاه سرسلسله دودمان پهلوی در 18 کیلومتری زیرآب (منطقه سوادکوه) قرار دارد. آلاشت در منطقه ای کوهستانی وجنگلی واقع شده و خانه های آن اغلب از خشت خام ساخته شده و بام آنها نیز با تخته پوش پوشانده شده است. کوچه های این محله، باریک، سنگی و شیب تندی دارند. آلاشتی ها هر محله از دهشان را به نامی می شناسند. زادگاه پهلوی اول در محله پهلوان خلیل قرار دارد که ساختمان آن در اصل دو اشکوبه بوده است. اشکوب فوقانی آن در اثر زلزله فرو ریخته بود که در دوران پهلوی دوم به وسیله سازمان سابق میراث فرهنگی به همان سبک اولیه تجدید بنا شده است. این خانه امروزه به عنوان کتابخانه عمومی شهر آلاشت مورد استفاده مردم و جوانان قرار می گیرد.

دریاچه شورمست

دیدنی های مازندران
تنها دریاچه طبیعی شهرستان سوادکوه که وسعت آن 15 هزار متر مربع و عمق آن 5 متر است. این دریاچه در 5/5 کیلومتری شهر پل سفید واقع شده است. درختان کهنسال و بلند قامت توسکا در اطراف آن منظره رویایی را به وجود آورده است.


سه خط طلا

راهآهن معروف به سه خط طلا در سه کیلومتری بعد از آبادی ورسک به سمت گدوک در ارتفاعات شرق جاده خطوط راهآهن و با پلها و تونلهای زیبا در سه خط به موازات هم مشاهده می شود. این خطوط برای کم کردن شیب و افزایش ضریب قدرت لوکوموتیوها به این شکل بنا شده است.

غار اسپهبد خورشید

دیدنی های مازندران

این غار در حد فاصل راهآهن پل سفید و سرخآباد در ناحیه دوآب وجود دارد. وجه تسمیه دوآب این است که در این منطقه دو رودخانه سولا و عباسآباد به هم پیوند میخورد. غار بصورت تالار ساده و تقریباً 15 متر است. جالبترین بخش غار بناهای قسمت چپ راهرو است. که نسبتاً سالم مانده است. و با دقت در آنها میتوان به وضع معماری این دژ قدیمی پی برد. در کنار دهانه راهرو پلکانی است که پس از خاکبرداری آن به یکی از شاهکارهای ساختمانی غار بر می خوریم.
این راهرو به عرض 15/1 و دارای هفت پلکان به ارتفاع 17 سانتیمتر است و پله ششم پاگرد است و از آنجا به گردش به چپ داخل بناهای فوقانی می شدند.


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

دیدنی هایمازندرانتبلیغات